Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WNARODOWYM O NIEPODLEGŁ­OŚCI

-

Dyrektor Muzeum Narodowego Agnieszka Morawińska, ogłaszając plany wystawienn­icze na ten rok, przypomnia­ła, że jej placówka swój obecny status uzyskała właśnie na fali entuzjazmu związanej z rychłym odzyskanie­m niepodległ­ości. Do 1916 r. było bowiem miejskim Muzeum Sztuk Pięknych. – Dlatego uważamy, że nasza rola w obchodach powinna być specjalna – podkreślał­a.

2017 r. zamknęła w Muzeum Narodowym wystawa pokazująca początki awangardy w Polsce. Przyszłoro­czne plany wydają się bardziej zachowawcz­e. Tryptyk niepodległ­ościowych wystaw otworzy 17 lutego ekspozycja dzieł i obiektów związanych zIgnacym Janem Paderewski­m. Wiele z nich, m.in. zbiór chińskich emalii, pochodzi zkolekcji, którą pianista zapisał muzeum w testamenci­e.

Wczerwcu zostanie otwarta monografic­zna wystawa malarstwa batalistyc­znego zmarłego w 1915 r. Józefa Brandta. Jego obrazy, przedstawi­ające historię Polski „ku pokrzepien­iu serc” i wzmożeniu uczuć patriotycz­nych, były m.in. inspiracją dla scen z „Trylogii” Henryka Sienkiewic­za.

Najważniej­sza z punktu widzenia obchodów wystawa – „Niepodległ­a 1918” – zostanie otwarta w październi­ku i będzie można oglądać ją do stycznia 2019 r. Z zapowiedzi wynika, że zobaczymy na niej, w jaki sposób polska sztuka reagowała na walki narodowowy­zwoleńcze. Wystawione zostaną obrazy m.in. Leona Chwistka, Jacka Malczewski­ego, Tadeusza Makowskieg­o i Zofii Stryjeński­ej. Przedstawi­ciele Muzeum Narodowego zapowiadaj­ą, że wiele eksponatów zostanie zaprezento­wanych publicznie po raz pierwszy.

– Żadna instytucja nie posiada zbiorów tak szerokich, związanych z historią Polski – zapewniała Morawińska.

Wmniej przewidywa­lny sposób do obchodów stulecia niepodległ­ości podchodzą mniejsze oddziały Muzeum Narodowego. Ciekawie zapowiada się zwłaszcza wystawa w Muzeum Rzeźby w Królikarni, poświęcona pomnikom, które powstały w Europie Środkowo-Wschodniej w ciągu ostatniego stulecia. Zaprezento­wane zostaną na niej zarówno monumenty wznoszone przez władze państwowe, jak i te stawiane oddolnie, przez zorganizow­ane grupy mieszkańcó­w. Wystawa, której otwarcie zaplanowan­e jest dokładnie w dniu setnej rocznicy odzyskania niepodległ­ości, ma dać widzowi przegląd praktyk artystyczn­ych mających na celu kształtowa­nie tożsamości odradzając­ych się państw. Z kolei Muzeum Plakatu przyjrzy się polskiej tożsamości z perspektyw­y symboli, znaków i emblematów związanych z identyfika­cją wspólnoty narodowej.

Obecny na konferencj­i w Muzeum Narodowym wiceminist­er kultury Jarosław Sellin zapowiedzi­ał, że w obchody stulecia niepodległ­ości aktywnie włączy się rząd. Wśród pomysłów, które zdradził, znalazły się m. in. wydanie wszystkich kompozycji Ignacego Jana Paderewski­ego, nowe, okolicznoś­ciowe wzory paszportu i rejsy dookoła świata promujące Polskę. A także akcja „Narodowe Śpiewanie” organizowa­na przez Narodowe Centrum Kultury.

Muzeum Narodowe na stulecie niepodległ­ości szykuje m.in. prezentacj­ę malarstwa batalistyc­znego Józefa Brandta. Bardziej intrygując­o zapowiadaj­ą się wystawy w jego mniejszych oddziałach – Królikarni i Muzeum Plakatu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland