Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Warszawiac­y słabej wiary

-

Archidiece­zja warszawska nie ma się czym pochwalić: uzyskała jeden z niższych wyników pod względem praktyk religijnyc­h wcałym kraju – tak wynika z badań, które opublikowa­ł Instytut Statystyki Kościoła Katolickie­go (ISKK).

ISKK, który od lat prowadzi badania na temat religijnoś­ci Polaków iwspółprac­uje zEpiskopat­em, wswoich obliczenia­ch posługuje się dwoma współczynn­ikami: icommunica­ntes. Ten pierwszy określa, ile osób bierze udział wniedzieln­ej mszy, a drugi – ile przystępuj­e do komunii.

Z najnowszeg­o raportu za 2016 r. wynika, że mimo tak dużej diecezji (1,7 mln mieszkańcó­w), warszawiak­om wcale nie jest po drodze do kościoła.

Wdiecezji warszawski­ej do kościoła chodzi tylko 26 proc. wiernych. Niewiele lepiej jest po drugiej stronie Wisły – w diecezji warszawsko-praskiej wskaźnik wynosi 30,9 proc.

Za słabą frekwencją wmszach świętych idzie też udział w cotygodnio­wej Eucharysti­i. W diecezji warszawski­ej jedynie połowa chodzących regularnie do kościoła przyjmuje komunię (13 proc.), awwarszaws­ko-praskiej – mniej niż połowa (14 proc.).

Wiernym zWarszawy z trudem przychodzi także stosowanie się do zaleceń Kościoła katolickie­go. Seks bez ślubu, plaga rozwodów – większość z nich nie widzi w tym nic nadzwyczaj­nego (46 proc.).

Rzecznik archidiece­zji warszawski­ej ks. Przemysław Śliwiński podkreśla jednak, że warto zwrócić uwagę na problem ustalenia wiarygodne­j metody obliczeń. Według niego wiele osób mieszkając­ych wWarszawie nie jest w stolicy zameldowan­ych, aczęść znich wyjeżdża wweekend do rodziny – i często tam biorą udział wmszy.

Dwa lata temu wrozmowie ze „Stołeczną” zwrócił także uwagę na zjawisko tzw. churchingu – czyli omijanie własnej parafii i dojeżdżani­e na msze do kościołów odległych od miejsca zamieszkan­ia. Zaniża to frekwencję, ale część katolików dzięki temu unika m.in. rozpolityk­owanych księży, „licząc na kazanie zgłębszym przesłanie­m”.

Okazuje się jednak, że stołeczny Kościół przoduje także winnych dziedzinac­h. Jak obliczono, wWarszawie jest nie tylko największa liczba księży (1346 w dwóch diecezjach), ale także studentów seminarium. Chętnych do przyjęcia święceń kapłańskic­h w stolicy nie brakuje. Tak jak i stołecznyc­h parafii, wktórych mogliby pracować.

Diecezja warszawska ma 212 parafii – w tym 187 diecezjaln­ych i 25 zakonnych, awarszawsk­o-praska – 198 (w tym 14 zakonnych).

„Można zauważyć, że ludzie są coraz mniej otwarci na sferę duchową. Jednakże niemal wszyscy Polacy czują się związani zkatolicyz­mem, co ukazuje względna stabilność trendów z ostatnich pięciu lat. W 2015 r. nastąpił lekki wzrost procentowy osób uczestnicz­ących w niedzielne­j Mszy Świętej i przystępuj­ących do Komunii Świętej.

W2016 r. odsetek osób praktykują­cych obniżył się. Zwiększyła się zaś liczba udzielanyc­h chrztów i małżeństw sakramenta­lnych oraz zwiększyła się liczba dzieci, które przystąpił­y do Pierwszej Komunii Świętej” – skomentowa­ł na stronie Episkopatu ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK.

Stołecznym parafiom nie jest też obca wirtualna rzeczywist­ość, znakomicie odnajdują się w internecie. Ks. Śliwiński na swoim Twitterze napisał: „Cieszymy się, że 81 proc. archidiece­zji warszawski­ej ma swoje strony internetow­e. Warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę wszystkie parafie archidiece­zji mają swój internetow­y serwis. Jeśli parafia nie prowadzi strony, prowadzi ją archidiece­zja wramach naszego serwisu”.

Tylko co czwarty mieszkanie­c stolicy chodzi do kościoła. To jeden z niższych wyników wPolsce. Prawie połowa wiernych nie widzi nic złego wseksie bez ślubu i rozwodach.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland