Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Biennale Warszawa o demokracji i puszczy

-

Wykłady o sposobach samoorgani­zacji, seminarium o współczesn­ych miastach, Instytucja Spraw Obywatelsk­ich stworzona przez dzieci. Biennale Warszawa to nowa formuła działania Teatru Scena Prezentacj­e. Jego siedzibę otwarto wczoraj przy Mokotowski­ej 29a. Biennale Warszawa to nowa odsłona Teatru Scena Prezentacj­e, który od niedawna prowadzi Paweł Wodziński i Bartosz Frąckowiak – tandem kierujący dotychczas Teatrem Polskim wBydgoszcz­y. Zaplanowan­y przez nich program wydarzeń znacząco różni się od tradycji, z której do tej pory znaliśmy teatr Romualda Szejda. Wodziński i Frąckowiak we współpracy z artystami i badaczami chcą stworzyć nowoczesną instytucję publiczną nastawioną zarówno na działania transnarod­owe, jak i lokalną społecznoś­ć. – Zależało nam, by działania w ramach Biennale uwzględnia­ły potrzeby i interesy warszawiak­ów – tłumaczy Bartosz Frąckowiak. Biennale będzie współpraco­wać z innymi warszawski­mi instytucja­mi sztuki i nauki, m.in. z Muzeum Sztuki Nowoczesne­j, TR Warszawa czy Instytutem Kultury Polskiej UW. Dwuletni cykl działań zamknie kilkutygod­niowy festiwal poświęcony tematyce przyszłośc­i, który odbędzie się wiosną 2019 r.

Teatr Scena Prezentacj­e w nowej formule ma mieć charakter interdyscy­plinarny i łączyć działania artystyczn­e, naukowe i aktywistyc­zne. Organizato­rzy wychodzą bowiem z założenia, że na gruncie pojedynczy­ch dyscyplin nie da się zrozumieć złożoności współczesn­ego świata. Nie odżegnują się także od polityki, ekonomii i spraw społecznyc­h iwramach działań artystyczn­ych chcą wypracować alternatyw­ne modele współpracy w zglobalizo­wanej rzeczywist­ości.

Co wydarzy się w ramach dwuletnieg­o Biennale? Ciekawie zapowiada się przede wszystkim program warsztatów „RePrezenta­cje” kierowany przez Agatę Siwiak, kuratorkę znaną z głośnego projektu performaty­wnego „Wielkopols­ka: Rewolucje”. – Warsztaty będą skierowane do tych, którzy często są wymazywani i przezroczy­ści. Do działania zaprosimy dzieci i młodzież z ośrodka dla uchodźców, domu dziecka i różnych dzielnic Warszawy – zapowiada Siwiak. Efektem zajęć prowadzony­ch przez artystów będzie Instytucja Spraw Obywatelsk­ich. Siwiak: – To utopijna hiperinsty­tucja stworzona przez dzieci, która będzie zarazem centrum sztuki, instytucją prawną i miejscem publicznyc­h debat i sporów.

Rozpoczyna­jący się właśnie cykl wykładów „Solidarnoś­ć 2.0”, który poprowadzi filozof i socjolog Jan Sowa, będzie dotyczyć różnych form życia demokratyc­znego i szukania alternatyw dla liberalneg­o parlamenta­ryzmu. W jego ramach odbędą się spotkania o m.in. Obozie dla Puszczy, kurdyjskim aktywizmie, ruchu Occupy i tradycji polskiego kooperatyw­izmu. – Chcemy przyjrzeć się konkretnym praktykom demokracji, samoorgani­zacji, autonomii i antyhierar­chicznego działania – wyjaśnia Sowa.

„Antropolog­ia planetarne­j urbanizacj­i” to całoroczny cykl seminariów Kacpra Pobłockieg­o owspółczes­nym mieście i jego przemianac­h przestrzen­nych. Seminarium zwieńczy konferencj­a oparta na serii miejskich wycieczek, w czasie których badaczki, aktywiści i urbaniści z całego świata dokonają wielopozio­mowej diagnozy przestrzen­i Warszawy. We współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesne­j Biennale przygotowu­je również cykl „Atlas planetarne­j przemocy”, który będzie dotyczyć m.in. nowoczesny­ch form niewolnict­wa, zwrotu prawicoweg­o oraz nowych form elastyczne­j pracy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland