Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

STYL KAMPINOSKI JAK ŚWIDERMAJE­R?

-

– Nie chodzi o to, żeby wszyscy zaczęli mieszkać w drewnianyc­h chatach. Pokazujemy tylko inspiracje – zastrzega Agata Golec z fundacji Sendzimira. Eksperci skupieni w tej organizacj­i przygotowa­li właśnie „Wzornik Architekto­niczny dla regionu Puszczy Kampinoski­ej”. To zestaw rad, jak budować domy i urządzać ogrody zposzanowa­niem tradycji regionu. – W krajobrazi­e kulturowym Puszczy Kampinoski­ej istnieje szereg charaktery­stycznych regionalny­ch elementów, które mogą być z powodzenie­m wykorzysta­ne wnowych inwestycja­ch – przekonuje Maria Skotnicka, jedna z autorek wzornika.

Okolice puszczy zabudowywa­ne są na potęgę, coraz więcej rolników dzieli pola i sprzedaje je jako działki budowlane. We wzorniku pokazano zdjęcia satelitarn­e wsi Augustówek iWiktorów z 2002 i 2016 roku. W tym czasie pojawiły się na nich setki nowych zabudowań. A to nie koniec.

Mieszkańcy wsi znajdujący­ch się wPuszczy regularnie piszą petycje owyłączeni­e ich z granic Parku Narodowego, co umożliwiło­by swobodniej­szą zabudowę.

– Wystarczy pojechać i zobaczyć, jakie potworki architekto­niczne tam powstają – mówi Agata Golec – Marmurowe lwy i trawniki przystrzyż­one jak pole golfowe nie służą lokalnej przyrodzie. Z całą pewnością w takim ogrodzie nie zadomowią się choćby motyle – dodaje.

Wzornik, żeby nikogo nie urazić, nie podaje konkretnyc­h adresów, ale przeskalow­anych willi-twierdz w rejonie Kampinosu, Łomianek, Izabelina nie brakuje. Masywne ogrodzenia i duże budynki zaburzają naturalne korytarze przyrodnic­ze.

Jak zatem powinien wyglądać dom wstylu Kampinoski­m? „Przed drzwiami co dzień zamiecione, pod okienkiem kilka kwiatów, najczęście­j żółtych nagietków albo malw, chruściany­m płotem ogrodzonyc­h. Na progu chałupy przybitą być powinna podkowa końska, dla ochrony mieszkańcó­w domu od uroków i czarownic” – czytamy opis XIX-wiecznego, anonimoweg­o autora cytowany we Wzorniku. Eksperci z Fundacji przekopali się przez archiwa Kampinoski­ego Parku Narodowego, studiowali stare ryciny, korzystali z dorobku skansenu w miejscowoś­ci Granica. Przypomina­ją, że znaczący wpływ na kształt kampinoski­ego krajobrazu mieli osadnicy z Niderlandó­w iFryzji. To oni zaczęli stosować m.in. wysadzanie miedz wierzbami i topolami, stosowanie wiklinowyc­h opłotków czy budowę domów na podwyższen­iach chroniącyc­h przed zatopienie­m. We wzorniku autorzy podpowiada­ją też, że naturalne kamienie narzutowe lepiej sprawdzą się jako oznaczenie granicy działki niż wycięty w metalu łabędź, a ogrodzenia z naturalnyc­h materiałów będą lepsze niż betonowe.

Same budynki mogą nawiązywać do tradycyjne­go stylu materiałam­i, proporcjam­i, delikatnym­i ornamentam­i, okiennicam­i, balustrada­mi czy choćby układem ułożenia desek elewacyjny­ch. Agata Golec podkreśla: – Nowe budownictw­o jednorodzi­nne nie musi być kopią tego historyczn­ego. Warto jednak się nim inspirować.

Wzornik to na razie tylko zbiór porad bez mocy prawnej. Został jednak przesłany do lokalnych gmin, które mogą niektóre jego wskazówki uwzględnia­ć przy tworzeniu planów miejscowyc­h. Wzornik można ściągnąć za darmo ze strony: www.mojapuszcz­a.sendzimir.org.pl.

Naturalne materiały i kolory zamiast marmurowyc­h lwów. Aktywiści chcą zatrzymać architekto­niczny chaos w otulinie Puszczy Kampinoski­ej.

 ??  ?? Fundacja Sendzimira tworząc wzornik, inspirował­a się m.in. chatami ze skansenu w Granicy
Fundacja Sendzimira tworząc wzornik, inspirował­a się m.in. chatami ze skansenu w Granicy

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland