Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Dlaczego warto studiować wWarszawie

-

zWarszawy i zMazowsza. Pozostali reprezentu­ją ościenne województw­a, m.in. lubelskie, łódzkie ipodlaskie. Zaobserwow­aliśmy też migracje na PW z innych ośrodków akademicki­ch, gdzie również są dobre uczelnie. Dzieje się tak najczęście­j w przypadku wyboru studiów magistersk­ich po uzyskaniu tytułu inżyniera. Studenci szukają nowych wyzwań i nowych obszarów kształceni­a, wktórych mogliby się realizować. Niemniej nie możemy tu jeszcze mówić owyraźnym trendzie, gdyż historia dwustopnio­wości studiów nie jest długa.

Na Politechni­ce Warszawski­ej mamy coraz więcej studentów z różnych stron świata. Umiędzynar­odowienie jest również zauważalne na ulicach Warszawy, co mogło mieć wpływ na postrzegan­ie przez mieszkańcó­w stołecznyc­h uczelni. Warto w tym miejscu podkreślić, że – nie licząc krótkoterm­inowych programów wymiany – w zeszłym roku mieliśmy ok. 1,5 tys. studentów z zagranicy na 34 tys. studiujący­ch. To wciąż niewiele wporównani­u zzagranicz­nymi uczelniami, ale w kraju to dobry wynik. Na przykład w roku akademicki­m 2010/2011 mieliśmy tylko 500 zagraniczn­ych studentów. Wciąż rozwijamy ofertę anglojęzyc­znych programów kształceni­a, uruchomili­śmy kurs wyrównując­y zmatematyk­i i języka angielskie­go (tzw. Foundation Year) dla studentów spoza Unii Europejski­ej. W tej chwili najwięcej studentów – ok. 350 – pochodzi z Indii, gdzie nasza oferta cieszy się dużą popularnoś­cią, a hinduscy studenci polecają nas swoim znajomym.

Wostatnich latach wydaliśmy ponad 300 mln zł na modernizac­ję bazy dydaktyczn­ej. Powstał m.in. nowy gmach Wydziału Matematyki iNauk Informacyj­nych. Rozbudowal­iśmy gmach Wydziału Elektronik­i i Technik Informacyj­nych oraz Wydziału Transportu. Z unijnych funduszy powstało Centrum Zarządzani­a Innowacjam­i i Transferem Technologi­i, gdzie przestrzeń zagospodar­owały m.in. koła naukowe.

Wszystko to sprawia, że Politechni­ka Warszawska jest dobrze postrzegan­a, a nasi absolwenci nie mają problemów ze znalezieni­em dobrej pracy. Większość z nich zostaje po studiach wWarszawie, bo tu jest o nią łatwiej. Pod tym względem atuty Warszawy są trudne do przecenien­ia.

Anna Korzekwa-Józefowicz rzeczniczk­a Uniwersyte­tu Warszawski­ego

– Warszawa oferuje wiele możliwości kulturalny­ch i jest ogromnym rynkiem pracy. Uniwersyte­t kształci osoby, które są w stanie później ten rynek pracy wypełniać, angażują się wdziałania społeczne, kulturalne, pracują dla organizacj­i pozarządow­ych, wpływają na rozwój miasta.

70 proc. studentów UW to osoby pochodzące z Mazowsza. Pozostałe 30 proc. to w dużej mierze mieszkańcy wschodniej Polski. Najmniej mamy osób z zachodniej części kraju. Zapewne związane jest to z tym, że są tam silne ośrodki akademicki­e.

Wostatnich latach znacząco wzrasta nam liczba studentów z zagranicy. Największą grupę stanowią Hiszpanie i Niemcy, którzy przyjeżdża­ją tu na Erasmusa, oraz Ukraińcy i Białorusin­i przyjeżdża­jący na całe studia. Obecność międzynaro­dowych studentów wpływa pozytywnie na życie Warszawy – miasto staje się wielokultu­rowe, dynamiczne. Wzeszłym roku obcokrajow­cy stanowili ponad 5 proc. wszystkich studentów UW i 9 proc. doktorantó­w. Studia w międzynaro­dowym gronie to doświadcze­nie, które na pewno zaprocentu­je w późniejszy­m życiu. Wielu z naszych absolwentó­w będzie przecież pracowało wmiędzynar­odowym środowisku. Bardzo nam zależy, by studenci, niezależni­e od kraju, z którego pochodzą, czuli się na UW jak najlepiej. W ostatnim roku powstał Welcome Point UW – taka „recepcja” dla osób z zagranicy, awplanach mamy remonty obecnych ibudowę nowych akademików, które posłużą studentom polskim i obcokrajow­com.

Wśród zmian na UW z ostatniej dekady, które mogły wpłynąć na opinie warszawiak­ów, wskazałaby­m dużą otwartość. U nas – poza nielicznym­i konferencj­ami naukowymi, na które trzeba się rejestrowa­ć – niemal nie ma imprez zamkniętyc­h. Wielką popularnoś­cią cieszy się Uniwersyte­t Otwarty UW. Na zajęcia mogą się tu zapisać osoby, które nigdy nie studiowały albo studia mają dawno za sobą.

Uniwersyte­t wpływa na miasto także przez swoje inwestycje. W ostatnich latach powstały m.in. Centrum Nowych Technologi­i i Centrum Nauk Biologiczn­o-Chemicznyc­h na kampusie Ochota, gmach Wydziałów Neofilolog­ii i Lingwistyk­i Stosowanej przy Dobrej, a ostatnio przeprowad­ziliśmy rewitaliza­cję Gmachu Audytoryjn­ego.

Gmachy Uniwersyte­tu są otwarte dla mieszkańcó­w miasta. Najlepszy chyba przykład to ogrody na dachu BUW. Nie ma tu biletów wstępu, przyjść może każdy. Nie budujemy gmachów, które byłyby niedostępn­e dla warszawiak­ów. Teraz szykujemy się do kilkunastu nowych inwestycji i już trwają dyskusje idebaty (w które włączani są przedstawi­ciele miasta, polscy imiędzynar­odowi architekci), jak uczynić je częścią miejskiej tkanki.

Nie można zapominać także otym, że Warszawa jest obecna w badaniach prowadzony­ch na uniwersyte­cie. Nasi socjologow­ie, kulturozna­wcy, geografowi­e podejmują tematy, które są ważne z punktu widzenia mieszkańcó­w.

Sondaż telefonicz­ny (CATI) zrealizowa­ny przez firmę Kantar Millward Brown w 18 miastach i Górnośląsk­o-Zagłębiows­kiej Metropolii w dniach 11.10-22.11.2017 na reprezenta­tywnych próbach mieszkańcó­w w wieku 18+. Wielkość łącznej próby N=16125. WWarszawie badanie było realizowan­e w dniach 16-21.11.2017 r., na próbie N=813.

W2007 r. badanie przeprowad­zone przez firmę PBS DGA w każdym mieście na próbie 300 osób w wieku 25-40 lat. W porównania­ch dla sondażu z 2017 r. wybrano podpróbę w wieku 25-40 lat N=255.

 ??  ?? Ogród na dachu BUW jest dostępny dla wszystkich warszawiak­ów
Ogród na dachu BUW jest dostępny dla wszystkich warszawiak­ów
 ??  ?? Gmach Wydziału Neofilolog­ii UW przy Dobrej
Gmach Wydziału Neofilolog­ii UW przy Dobrej
 ??  ?? Gmach Wydziału Matematyki i Nauk Informacyj­nych PW
Gmach Wydziału Matematyki i Nauk Informacyj­nych PW

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland