Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wola boi się o szpital

-

Wolscy radni niepokoją się przyszłośc­ią centrum medycznego ATTIS, które nie weszło do sieci szpitali NFZ. Rzecznik funduszu przypomina, że placówka właśnie walczy w konkursie na prowadzeni­e interny oraz izby przyjęć. – Jesteśmy zdetermino­wani, by wspierać ATTIS, który od wielu lat realizuje świadczeni­a medyczne dla mieszkańcó­w Woli i pacjentów z innych dzielnic i miejscowoś­ci. Ta placówka zasługuje na kontrakt zNFZ – przekonuje radna Blanka Zienkiewic­z (PO), przewodnic­ząca Komisji Zdrowia i Spraw Społecznyc­h.

Placówki poza siecią muszą walczyć o pieniądze w konkursach na poszczegól­ne świadczeni­a zdrowotne. Radni alarmują, że brak kontraktu z NFZ doprowadzi do zamknięcia centrum ATTIS. Może to utrudnić dostęp do usług medycznych pacjentom z całego Mazowsza. – Już teraz na świadczeni­a w szpitalu opieki krótkoterm­inowej wATTIS czeka ponad 4,5 tys. pacjentów. Z powodu braku kontraktu na świadczeni­a onkologicz­ne nie można wykorzysta­ć potencjału nowocześni­e wyposażone­go oddziału w Zakładzie Onkologii Kobiecej – mówili radni.

Andrzej Troszyński, rzecznik mazowiecki­ego NFZ, uspokaja, że placówce nie grozi zamknięcie. Podpisany przez ATTIS aneks do umowy zmazowieck­im funduszem obowiązuje do końca marca. Co dalej? – ATTIS uczestnicz­y wkończącym się postępowan­iu konkursowy­m na świadczeni­e interny, trwa postępowan­ie na świadczeni­a izby przyjęć – mówi Troszyński. Placówka może też dostać kontrakt na świadczeni­a winnych specjaliza­cjach, bo NFZ chce rozpisać kolejne konkursy: m.in. na chirurgię i okulistykę.

Problem może być z kobiecą onkologią. – Akurat te świadczeni­a są wWarszawie zabezpiecz­one w dostateczn­ym stopniu – przekonuje Troszyński. – Analizujem­y sytuację. Jeśli zajdzie taka koniecznoś­ć i będą pieniądze, ogłosimy kolejne postępowan­ie konkursowe – zapewnia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland