Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

AWANTURA O TESCO NA KABATACH

Zmieńmy plan zagospodar­owania tak, by uniemożliw­ić budowę dużej galerii handlowej przy Lesie Kabackim

-

– apelowali ursynowscy radni. – To oznacza słone odszkodowa­nie dla inwestora – odpowiada ratusz. Urzędnicy przekonują, że galeria nie musi być uciążliwa

45 tys. m kw. handlu i usług, sto sklepów i restauracj­i, supermarke­t oraz ośmiosalow­e kino – taką inwestycję planuje Tesco na miejscu obecnego blaszanego supermarke­tu u zbiegu al. KEN iWąwozowej, kilkaset metrów od Lasu Kabackiego.

Nowy obiekt zaprojekto­wany przez pracownię MOFO Architekci miałby mieć cztery kondygnacj­e w narożniku ulic (podobnej wysokości bloki stoją na pozostałyc­h rogach skrzyżowan­ia), w głębi działki byłby niższy. Pod ziemią zaplanowan­o dwupoziomo­wy parking, na dachu – ogród, a elewacja od strony sąsiednich bloków przy Zaruby ma być osłonięta drewnianym­i stelażami z pnącą roślinnośc­ią.

Miało „pachnieć lasem”

Budowa galerii budzi zdecydowan­y opór części mieszkańcó­w Kabat. Na niedawną sesję rady dzielnicy przyszli z transparen­tami: „Mega galeria – mega pasożyt”. Protestują­cy przekonywa­li, że obiekt tych rozmiarów będzie generować znacznie większy ruch samochodów z zaopatrzen­iem oraz klientów. Lokalna gazeta „Passa” cytowała jednego z demonstran­tów, który mówił, że wprowadzaj­ąc się kilkanaści­e lat temu na Kabaty, chciał „czuć zapach lasu”. Co prawda od Lasu Kabackiego obecny supermarke­t odgradza pętla autobusowa i zajezdnia metra, a niebawem dzielnica na przedpolu lasu zacznie jeszcze budowę przedszkol­a, ale wielu mieszkańcó­w używa podobnych argumentów.

Tesco zależy na przekształ­ceniu starego supermarke­tu w galerię handlową, bo tzw. handel wielkopowi­erzchniowy jest w Polsce w kryzysie, m.in. z powodu inwazji dyskontów takich jak Lidl czy Biedronka. W 2015 r. Tesco zamknęło w Polsce cztery supermarke­ty, w 2016 – siedem, w 2017 – dziewięć, a w piątek sieć ogłosiła, że zamyka aż 18 sklepów poza Warszawą. Obiekt bardziej wielofunkc­yjny, z dużym wyborem sklepów i kinem ma szansę być bardziej dochodowy i zdobywać, a nie tracić klientów.

Tesco przymierza się do inwestycji od lat. W 2014 Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odrzuciła tzw. raport wpływu inwestycji na środowisko, wytykając jego ogólnikowo­ść iwewnętrzn­ą sprzecznoś­ć. Firma zleciła opracowani­e nowego dokumentu. Niedawno Tesco ponownie wystąpiło do warszawski­ch urzędników owydanie decyzji o środowisko­wych uwarunkowa­niach. Stąd demonstrac­je na sesji.

Galeria zgodna z planem

Na budowę galerii handlowej pozwala obowiązują­cy od 2008 r. plan zagospodar­owania. Pod naciskiem mieszkańcó­w wiosną ub.r. ursynowscy radni ponad podziałami partyjnymi przegłosow­ali stanowisko, wktórym zwrócili się do Rady Warszawy o korektę planu. Nalegali, by obniżyć tzw. współczynn­ik intensywno­ści zabudowy i podnieść minimalny odsetek powierzchn­i działki, która będzie musiała pozostać zielona. Na ostatniej sesji Rady Warszawy radny PiS Krzysztof Bosak upomniał się, żeby władze miasta ustosunkow­ały się do tamtego apelu.

Właśnie odpowiedzi­ał mu Michał Olszewski, wiceprezyd­ent Warszawy. Odrzucił możliwość korekty planu zagospodar­owania. Bronił obowiązują­cego dokumentu: „Pozwala na miejskie i spójne w swoim charakterz­e zagospodar­owanie otoczenia skrzyżowan­ia al. KEN z ul. Wąwozową, spełniając jednocześn­ie wyznaczony w studium kierunek zmian obiektów handlowych tzw. pierwszej generacji – parterowyc­h, charaktery­zujących się niskimi walorami architekto­nicznymi, z dużymi powierzchn­iami parkingowy­mi na powierzchn­i”. Wiceprezyd­ent zaznaczał, że zmniejszen­ie współczynn­ika intensywno­ści zabudowy do poziomu proponowan­ego przez ursynowski­ch radnych nie pozwalałob­y na budowę obiektu o bardziej miejskim charakterz­e, czyli kilkukondy­gnacyjnego, z różnymi funkcjami.

Olszewski podkreśla, że jeżeli zapisy obowiązują­cego planu są zmieniane tak, że ograniczaj­ą możliwość wykorzysta­nia działki, właściciel gruntu ma prawo wystąpić o odszkodowa­nie. Na przykład wub.r. miasto musiało wypłacić 17 mln zł dewelopero­wi z Pragi-Południe za to, że plan zagospodar­owania dopuścił budowę budynku wysokiego na 25 metrów, awcześniej inwestor dostał wstępną zgodę na budynek 39-metrowy.

Michał Olszewski uważa, że problemem jest nie tyle intensywno­ść zabudowy na działce Tesco, co uciążliwoś­ci, jakie może powodować większa galeria handlowa. Przekonuje: „Kwestii tej nie rozwiąże plan miejscowy, powinna ona być rozwiązana wdecyzji o środowisko­wych uwarunkowa­niach, np. poprzez wskazanie form (...) optymalneg­o zabezpiecz­enia przed hałasem”.

Radni: trzeba rozmawiać

Michał Matejka, przewodnic­zący rady Ursynowa (PO): – Uważam, że nadal jest przestrzeń do rozmów i poszukiwan­ia rozwiązań wychodzący­ch naprzeciw oczekiwani­om wszystkich mieszkańcó­w – itym chcącym galerii, itym, zjej najbliższe­go sąsiedztwa, którzy obawiają się o swój komfort życia.

Piotr Guział, radny Rady Warszawy zUrsynowa: – Nie wolno miastu działać na złość inwestorow­i, zmieniając istotne parametry zabudowy bez wcześniejs­zej mediacji. Ratusz mógłby dążyć do zmniejszen­ia parametrów zabudowy w porozumien­iu z inwestorem, który wzamian powinien dostać szybką ścieżkę do uzyskania niezbędnyc­h zezwoleń. Lub korzystne parametry zabudowy winnym miejscu.

Do 21 lutego dokumentac­ję projektowa­nej inwestycji można oglądać wmiejskim Biurze Ochrony Środowiska na pl. Bankowym. Mieszkańcy mogą też składać uwagi. Dziś o godz. 18 w ursynowski­m ratuszu odbędzie się specjalne posiedzeni­e dzielnicow­ej komisji środowiska poświęcone tej inwestycji.

 ??  ?? Tak ma wyglądać galeria handlowa w miejscu obecnego blaszaka Tesco
Tak ma wyglądać galeria handlowa w miejscu obecnego blaszaka Tesco

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland