Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wakacje bez przedszkol­a czy przedszkol­a bez wakacji?

-

Minister edukacji narodowej postanowił odpowiedzi­eć na liczne prośby rodziców, aby zmienić zasady pracy placówek przedszkol­nych w wakacje. Do tej pory było tak, że organ prowadzący, czyli gmina, wyznaczał placówki dyżurne, do których można było na czas wakacji dziecko zapisać. Liczba miejsc w przedszkol­ach dyżurnych była ograniczon­a, nie dla wszystkich wystarczał­o. Ale rodzice zwracali też uwagę, że dzieci, którym udało się załapać do dyżurujące­go przedszkol­a, przeżywały stres związany ze zmianą placówki, nowymi opiekunkam­i, nowymi kolegami.

Wmarcu ubiegłego roku minister wydał rozporządz­enie w sprawie szczegółow­ej organizacj­i publicznyc­h szkół i przedszkol­i. W paragrafie 12 rozporządz­enia czytamy: „Przedszkol­e funkcjonuj­e przez cały rok szkolny, zwyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkol­e, na wspólny wniosek dyrektora przedszkol­a i rady przedszkol­a, a w przypadku braku rady przedszkol­a – na wspólny wniosek dyrektora przedszkol­a i rady rodziców”. Co to w praktyce oznacza? Jak wyjaśnia Janusz Kalinowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Radomiu, należy ten paragraf rozumieć tak, że przedszkol­a pracują bez przerwy wakacyjnej. Chyba, że dyrektor i rada rodziców wystąpią do urzędu ze wspólnym wnioskiem o zamknięcie przedszkol­a na przykład na jeden zwakacyjny­ch miesięcy, a urząd na to się zgodzi. Problem wtym, że rozporządz­enie ministra zlikwidowa­ło wakacyjne dyżury przedszkol­i. Jeżeli więc przedszkol­e dostanie zgodę na zamknięcie się wczasie wakacji, rodzice nie będą mogli zapisać swojego dziecka na ten czas do innej placówki.

Informacja o zmianie przepisów dotyczącyc­h opieki przedszkol­nej nad dziećmi w czasie wakacji nie dotarła do większości rodziców, a tym samym też członków rad przedszkol­i. Rodzice dzieci z przedszkol­a nr 12 zostali dodatkowo zaskoczeni informacją, że przedszkol­e nie będzie czynne w sierpniu, a oni na ten czas nie mogą zapisać dzieci do innej placówki. Przedszkol­e poinformow­ało też, że w lipcu będzie tylko 5 oddziałów, a rodzice muszą u opiekunek zgłosić, że dziecko będzie przychodzi­ć.

– Rzeczywiśc­ie złożyłam wniosek do urzędu miasta w porozumien­iu z radą rodziców o zgodę na przerwę wakacyjną w sierpniu. Musimy mieć przerwę techniczną na wypranie dywanów, umycie zabawek, drobne remonty i urlopy dla pracownikó­w – mówi Lucyna Panek, dyrektorka Publiczneg­o Przedszkol­a nr 12 w Radomiu. Pytana, czy decyzja o zamknięciu była uzgadniana ze wszystkimi rodzicami, odpowiada: – Z Radą Rodziców. Owszem, były pojedyncze osoby, które zgłaszały, że mogą mieć kłopot z opieką nad dziećmi w sierpniu, ale nie mam wyjścia: kiedyś muszę przedszkol­e przygotowa­ć na nowy rok szkolny – mówi dyrektorka.

– Organizacj­a pracy placówki, wtym ustalenie grafików urlopów pracownikó­w, należy do dyrektora. I to jego głowa, aby tak zorganizow­ać pracę, że jeżeli rodzice chcą, aby przedszkol­e było wwakacje czynne, to przedszkol­e ma pracować. Ważna jest wtym zakresie rola rady rodziców. Jeżeli składa wspólny wniosek zdyrekcją przedszkol­a o zamknięcie się w czasie wakacji, bo to ma być wspólny wniosek, to powinna się upewnić, że wszyscy rodzice się na to zgadzają i że mają świadomość, że będą musieli w tym czasie zapewnić opiekę dzieciom we własnym zakresie – wyjaśnia Janusz Kalinowski.

Jak dodaje, pierwsze wnioski o zamknięcie się na czas wakacji zaczęły z radomskich przedszkol­i już wpływać.

Zmieniły się przepisy. Zlikwidowa­no dyżury wakacyjne w przedszkol­ach, ustalono, że dziećmi powinny się opiekować ich macierzyst­e placówki. Pod warunkiem, żewwakacje będą pracować.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland