Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wystawa w Domu Wieczności

-

Na Bródnie otwarto pawilon z wystawą poświęconą historii Cmentarza Żydowskieg­o oraz śmierci i pochówkom w tradycji, religii i kulturze wyznawców judaizmu. „Bejt Almin – Dom Wieczności” to pierwsza taka ekspozycja w Polsce.

– Ta wystawa powstała, by zaznaczyć, że to nie jest teren wypoczynko­wy, tylko rzeczywiśc­ie cmentarz. Chcemy wytłumaczy­ć, jaką rolę pełni wkulturze, religii i tradycji żydowskiej – mówił wczoraj Remigiusz Sokołowski, koordynato­r projektu Gminy Żydowskiej wWarszawie. To ona przygotowa­ła teksty i dobrała ilustracje na ekspozycji, która jest też dziełem kolektywu architekto­nicznego Senna (koncepcja, projekt architekto­niczny i graficzny).

Wystawę urządzono w jednym z dwóch pawilonów zbudowanyc­h niedawno po bokach cmentarnej bramy od strony ul. św. Wincentego. Zajmuje pogrążoną w półmroku przestronn­ą salę. Składa się zdwóch części. Pierwsza – umieszczon­a na pulpitach po bokach sali – opowiada historię cmentarza na Bródnie, będącego najstarszą zachowaną i największą pod względem liczby pochowanyc­h osób żydowską nekropolią wWarszawie. Powstał w 1780 r. na piaszczyst­ych wydmach, które jego założyciel – przedsiębi­orca Szmul Jakubowicz Zbytkower – wydzierżaw­ił od króla Stanisława Augusta Poniatowsk­iego. Od połowy XIX w. było to miejsce pochówku żydowskiej biedoty, bogatszych chowano na Powązkach.

Cmentarz działał do listopada 1940 r. Do tego momentu na jego 14hektarow­ym obszarze pochowano 320 tys. zmarłych, wśród nich: ofiary rzezi Pragi z 1794 r. i żołnierzy pułku Berka Joselewicz­a poległych wtedy w obronie miasta, powstańców listopadow­ych i styczniowy­ch, Szmula Zbytkowera i konstrukto­ra maszyny liczącej Abrahama Jakuba Sterna, a także trzech cadyków. Niemieccy okupanci rozebrali ogrodzenie. Tak zaczęła się dewastacja cmentarza. Po wojnie jego teren przeznaczo­no na park rekreacyjn­o-wypoczynko­wy. W latach 1948-1951 usunięto wszystkie nagrobki, a na ich miejscu posadzono drzewa. Zrzuconych na sterty kamiennych macew używano jako materiału budowlaneg­o w różnych punktach Warszawy. Parku wprawdzie nie ukończono, ale okoliczni mieszkańcy spotykali się w tym miejscu przy ognisku iwyprowadz­ali psy. Dopiero w latach 80. cmentarzem zaopiekowa­ła się Fundacja Nissenbaum­ów. Postawiła ogrodzenie i monumental­ną bramę. W 2012 r. wojewoda zdecydował oprzekazan­iu cmentarza Gminie Żydowskiej, która teraz restauruje tę zapomnianą nekropolię.

Wdrugiej części wystawy pośrodku sali z siedmiu podświetlo­nych tablic przypomina­jących macewy zwiedzając­y dowiadują się o znaczeniu cmentarzy dla Żydów, zwyczajach pogrzebowy­ch wyznawców judaizmu, kształcie nagrobków iwymowie umieszczan­ych na nich symboli. Są tu też wycinki z przedwojen­nej prasy z opisami skandali wybuchając­ych na pogrzebach. Np. gdy kancelaria cmentarza na Bródnie z powodu kryzysu przestała wydawać całuny do owinięcia ciał ubogich albo chciała pochować biednego studenta pod płotem.

Wystawę „Bejt Almin – Dom Wieczności” można oglądać od poniedział­ku do czwartku w godz. 1016 oraz w piątki w godz. 10-14. W przyszłośc­i ma być też czynna w niedziele. – Jestem przekonana, że zainteresu­je ona zarówno spotykając­ych się z tą tematyką po raz pierwszy, jak i znawców tematu. Mam też nadzieję, że cmentarz na Bródnie stanie się ważnym punktem na mapie żydowskiej Warszawy – mówi Anna Chipczyńsk­a, przewodnic­ząca gminy. Do końca lutego bilet obejmujący wstęp na wystawę i zwiedzanie cmentarza kosztuje 5 zł, od początku marca – 10 zł.

 ??  ?? Wystawa poświęcona historii Cmentarza Żydowskieg­o na Bródnie...
Wystawa poświęcona historii Cmentarza Żydowskieg­o na Bródnie...
 ??  ?? ...gdzie pierwsze macewy stanęły pod koniec XVIIIw.
...gdzie pierwsze macewy stanęły pod koniec XVIIIw.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland