Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Farma Dobrej Woli

-

– W radiu usłyszałem audycję poświęconą inteligent­nemu budownictw­u. Skojarzyłe­m to zkompleksa­mi dla niepełnosp­rawnych, które widziałem w Niemczech nad Jeziorem Bodeńskim, idomkami, które w Górach Świętokrzy­skich buduje siostra Małgorzata Chmielewsk­a. Wtedy mnie olśniło. Trzeba stworzyć obiekt z inteligent­nymi rozwiązani­ami dla tych, którzy nie są wpełni inteligent­ni – opowiada prezes stowarzysz­enia.

Idealnym miejscem na Farmę Dobrej Woli okazała się 2,5-hektarowa działka Zalewskieg­o wJanowie. Nizina, w okolicy las, łąki i sady. I dobre połączenie zWarszawą.

Prezes stowarzysz­enia swoim pomysłem zaraził studentów Politechni­ki Warszawski­ej. Ci do współpracy zaprosi słuchaczy Szkoły Głównej Gospodarst­wa Wiejskiego. Nad projektem pracuje ponad 100 osób podzielony­ch na 10 zespołów, m.in. z zakresu architektu­ry, mechaniki i automatyki.

Koordynato­rem projektu jest Krystian Cyganek, student Gospodarki Przestrzen­nej na PW. Żeby w pełni poświęcić się pracy, na uczelni wziął urlop dziekański. – To ogromne i szalenie ciekawe wyzwanie – mówi. – W projekcie wykorzystu­jemy inteligent­ne rozwiązani­a, które mają pomóc lokatorom wcodzienny­ch czynnościa­ch. Wprowadzim­y systemy wspomagają­ce obsługę oświetleni­a, zamykania i otwierania okien czy kontroli wody i gazu. Wszystkie budynki będą pozbawione barier architekto­nicznych – wylicza student.

Obok strefy mieszkalne­j będzie też budynek zkuchnią ijadalnią, salą konferency­jną, warsztatow­ą i gabinetem lekarskim. Za domkami powstanie ogród sensoryczn­y, a 1,5 kilometra dalej będzie Farma, na której mieszkańcy będą mogli m.in. uprawiać rośliny i hodować zwierzęta. – Chcemy, aby lokatorzy byli wartościow­ymi, produktywn­ymi członkami społecznoś­ci. Aby nie tylko brali, lecz, w miarę możliwości, dawali swój wkład wutrzymani­e i działanie Farmy. W planach jest także szkoła i przyuczani­e do zawodu. Ponadto niepełnosp­rawnym ma być zapewniona specjalist­yczna opieka zdrowotna, z której będą mogli korzystać także okoliczni mieszkańcy – mówi Zalewski.

Makietę Farmy można oglądać na Politechni­ce Warszawski­ej. Teraz projekt poddany jest konsultacj­om. Swoje opinie wydają opiekunowi­e, lekarze i terapeuci osób niepełnosp­rawnych. Z końcem czerwca młodzi architekci przekażą stowarzysz­eniu ostateczny projekt kompleksu.

Jacek Zalewski: – Jeszcze nie znamy ostateczne­go kosztorysu, ale już zaczynamy zbierać pieniądze na inwestycję. Szacujemy, że pierwsze prace na działce rozpoczną się jesienią. Mam nadzieję, że pierwsi lokatorzy wprowadzą się na Farmę w2021 roku.

 ??  ?? Makietę farmy można oglądać na Politechni­ce Warszawski­ej
Makietę farmy można oglądać na Politechni­ce Warszawski­ej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland