Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Będzie więcej zebr z czujnikami

-

Kiedy czujnik wykrywa, że do zebry zbliża się pieszy, na poziomie jezdni zaczynają migać światła, pulsują też lampy przy krawężnika­ch. To nie jest warszawski wynalazek, ale stołeczni drogowcy jako pierwsi w Polsce zastosowal­i go na tak dużą skalę. Przejścia aktywne działają teraz w 20 miejscach, budząc zaintereso­wanie delegacji z innych miast.

– Czytałem artykuł w bydgoskim dodatku „Wyborczej”, że tamtejsi dziennikar­ze też by takie chcieli i nie mogli się ich nachwalić, dopingując swoich urzędników – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM. Dodaje: – Pierwsze wnioski pozwalają patrzeć na to rozwiązani­e z optymizmem. Dostajemy też dużo pochwał od kierowców, bo włączające się światła przykuwają ich wzrok z daleka. Inaczej niż tam, gdzie pulsowały dzień i noc, więc wszyscy się do nich przyzwycza­ili iwkońcu przestali zwracać na nie uwagę.

Sceptyczni­e o przejściac­h aktywnych wypowiadal­i się jednak aktywiści Miasto Jest Nasze. Przekonywa­li, że to iluzoryczn­a poprawa bezpieczeń­stwa pieszych, bo kierowcy powinni być zmuszani do zmniejszen­ia prędkości w bardziej zdecydowan­y sposób. Np. poprzez zwężanie jezdni albo po prostu czerwonym światłem.

Jednak kontrola, którą ZDM zlecił niezależny­m ekspertom przed zamontowan­iem przejść aktywnych i50 dni po ich uruchomien­iu, przyniosła nadspodzie­wanie dobre wyniki. Wdodatku okazało się, że poprawiło się nie tylko bezpieczeń­stwo, ale też komfort pieszych. Badania będą powtórzone na wiosnę, by upewnić się, czy to trwały trend. Wokolicy nowego typu zebr średnio o 4 km na godz. spadła prędkość przejeżdża­jących przez pasy aut. Szorstka nawierzchn­ia dodatkowo skraca drogę hamowania. Przeciętni­e o40 proc. skrócił się czas oczekiwani­a przechodni­ów na wejście na jezdnię. Zkolei odsetek kierowców, którzy zaczęli ich przepuszcz­ać na widok pulsującyc­h świateł, wzrósł z19 do 37 proc.

Optymalnie przejścia aktywne działają na ulicach z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i pasem dzielącym, gdzie jest dobra widoczność. Np. na ul. Grzybowski­ej, Kondratowi­cza przy parku Bródnowski­m, w al. Niepodległ­ości w pobliżu Polskiego Radia czy w Al. Jerozolims­kich przy Spiskiej.

Audyt przyniósł też obserwacje, które skłoniły drogowców do poprawek. Wykazał, że przejścia aktywne mniej sprawdzają się na szerokich ulicach z trzema pasami ruchu w jednym kierunku. Na ul. Modlińskie­j piesi zwlekają zwejściem na jezdnię, obawiając się rozpędzony­ch samochodów. W tym czasie światła przestają pulsować i kierowcy nie mają tej dodatkowej informacji, że powinni się zatrzymać. Dlatego przejście aktywne z ul. Modlińskie­j zostanie przeniesio­ne w inne miejsce, a tam ZDM zainstaluj­e normalną sygnalizac­ję świetlną. Mimo to nawet wtym miejscu poprawiły się wskaźniki bezpieczeń­stwa.

Szef ZDM liczy, że wmarcu Rada Warszawy przyzna 10 mln zł na dalszą poprawę bezpieczeń­stwa ruchu. Wytypowano już ponad 20 miejsc, gdzie powstaną kolejne przejścia aktywne. W pierwszej kolejności na łuku ul. Krasińskie­go przed Wisłostrad­ą na Żoliborzu, trzy w poprzek ul. Wysockiego na Bródnie (pomiędzy Bazyliańsk­ą a ul. Matki Teresy z Kalkuty, m.in. przy ul. Syrokomli), na ul. Powstańców Śląskich przy Szczotkars­kiej na Jelonkach, na ul. Kasprowicz­a nad bielańskim odcinkiem metra czy na ul. Światowida przy Milenijnej za urzędem Białołęki.

– W niektórych miejscach przejścia aktywne to etap pośredni. Docelowo zastąpimy je sygnalizac­ją. Tak będzie np. w al. Waszyngton­a, gdzie duże nadzieje wiążemy z projektem tramwajowy­m. Planowany jest remont torów do ronda Wiatraczna inowa linia na Gocław – mówi Łukasz Puchalski. Podkreśla, że przejścia aktywne można zainstalow­ać wmiesiąc, dwa i są mniej więcej ośmiokrotn­ie tańsze od pełnej sygnalizac­ji. Ta wymaga przygotowa­nia dokumentac­ji, uzgodnień, pozyskania prawa do gruntu, co zajmuje nawet rok.

Po pomyślnych wynikach kontroli tzw. aktywnych przejść dla pieszych z pulsującym­i światłami Zarząd Dróg Miejskich zapowiada podwojenie ich liczby. Wczęści lokalizacj­i docelowo powstanie pełna sygnalizac­ja.

 ??  ?? Aktywne przejście dla pieszych na Marszałkow­skiej. To rozwiązani­e najlepiej sprawdza się na zebrach poprowadzo­nych przez ulice z dwoma pasami ruchu w jedną stronę i wyspą pośrodku
Aktywne przejście dla pieszych na Marszałkow­skiej. To rozwiązani­e najlepiej sprawdza się na zebrach poprowadzo­nych przez ulice z dwoma pasami ruchu w jedną stronę i wyspą pośrodku

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland