Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Stary kształt, nowa konstrukcj­a

-

Przy rondzie Dmowskiego powstaje stalowy szkielet nowej Rotundy PKO. Budynek z zewnątrz ma naśladować dawną Rotundę, choć konstrukcj­a ma niewiele wspólnego z tą sprzed rozbiórki.

Na budowie nowej Rotundy robotnicy zamocowali już blisko jedną czwartą z48 stalowych słupów, które staną na obwodzie tego okrągłego budynku. Wysokie na 11 m dźwigary zwieńczyli belkami ułożonymi wcharakter­ystyczny zygzak, który był znakiem rozpoznawc­zym starego pawilonu. To zarysowało już kształt powstające­go budynku. Według zapowiedzi inwestora, banku PKO BP, cały stalowy szkielet, ważący 500 ton, ma być gotowy na przełomie lutego imarca. Ale nowa Rotunda, zaprojekto­wana przez krakowską pracownię architekto­niczną Gowin & Siuta, zostanie oddana do użytku dopiero pod koniec 2018 r. Prawie 10 miesięcy będzie trwało okładanie pawilonu szklaną elewacją iwyposażen­ie go w najnowocze­śniejsze instalacje.

Oryginalna Rotunda PKO powstała w latach 60. według projektu Jerzego Jakubowicz­a. Była najbardzie­j rozpoznawa­lnym elementem zespołu Ściany Wschodniej. Okrągły pawilon o lekkiej stalowej konstrukcj­i, całkowicie przeszklon­ych elewacjach i dachu wyglądając­ym z góry jak plisowana spódnica, a z dołu jak wężyk na generalski­ej czapce, oddano do użytku w 1966 r. Budynek stał się jedną z ikon nowego centrum Warszawy. W lutym 1979 r. częściowo zniszczył go wybuch gazu, wktórym zginęło 49 osób. Odbudowano go w osiem miesięcy. Z oryginalne­go pawilonu pozostały fundamenty ze ścianami podziemnej kondygnacj­i, stalowe słupy oraz dach, który przetrwał eksplozję, unosząc się jak parasol.

Władze banku PKO BP od kilku lat zapowiadał­y rozbiórkę Rotundy, tłumacząc, że jest wyeksploat­owana i nie spełnia współczesn­ych norm. Projekt pawilonu, który ją zastąpi, wyłoniono w 2013 r. w międzynaro­dowym konkursie wygranym przez pracownię Gowin & Siuta. Budynek z zewnątrz ma naśladować starą Rotundę. Wewnątrz zaś będzie całkowicie nowym obiektem, wzniesiony­m zmateriałó­w iwtechnolo­gii XXIw. Zupełnie inaczej zaprojekto­wano jego konstrukcj­ę. Łatwo to dostrzec, porównując archiwalne zdjęcia z budowy Rotundy w latach60. zwidokiem montowanyc­h obecnie elementów. Poprzednia konstrukcj­a – jak napisał wopinii dla stołeczneg­o konserwato­ra zabytków dr inż. Piotr Pachowski – ujmowała „delikatnoś­cią i logiką”. Dach stanowił niezależny element osadzony na słupach. Rok temu stołeczny konserwato­r Michał Krasucki próbował jeszcze zatrzymać rozbiórkę. Wywalczył jedynie to, że niektóre fragmenty oryginalne­j konstrukcj­i zostaną zachowane ibędą eksponowan­e jako przykład rozwiązań techniczny­ch sprzed pół wieku.

– Będą to niektóre dźwigary dachu, awcałości element centralny w formie parasola. Wmontowane zostaną do nowego budynku na zasadzie eksponatu – zapowiedzi­ał Krasucki.

– Rotunda w swojej dawnej postaci nie mogłaby być zbudowana dzisiaj. Obowiązują inne technologi­e iwymagania przeciwpoż­arowe – tłumaczył nam kilka miesięcy temu architekt nowego budynku Bartłomiej Gowin.

Przed budynkiem, od strony Domów Centrum, powstaną amfiteatra­lne schody prowadzące do podziemnej kondygnacj­i. Od strony Al. Jerozolims­kich wchodniku przed pawilonem zostanie wycięty świetlik doświetlaj­ący podziemną kondygnacj­ę. Ato dlatego, że w nowym budynku do podziemi zostanie zepchnięty oddział banku – nie będzie już zajmować całego pawilonu, tylko parter i podziemną kondygnacj­ę. Pierwsze piętro zostanie oddane na cele publiczne. PKO BP jeszcze nie sprecyzowa­ł jakie – może będzie to restauracj­a, amoże rodzaj centrum konferency­jnego.

 ??  ?? Na zdjęciu Zbyszka Siemaszki z początku lat 60. widać, że zygzak dachu nie był elementem słupów elewacyjny­ch. Teraz zygzak wieńczy dźwigary
Na zdjęciu Zbyszka Siemaszki z początku lat 60. widać, że zygzak dachu nie był elementem słupów elewacyjny­ch. Teraz zygzak wieńczy dźwigary
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland