Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

OPOZYCJA: ZBUDUJMY SZKOŁĘ

-

Wśród przeforsow­anych przez opozycję poprawek do tegoroczne­go budżetu jest 500 tys. zł na „projekt budowy ośrodka szkolno-rehabilita­cyjnego dla dzieci i młodzieży specjalnej troski”. Kiedy mogłaby ruszyć taka inwestycja?

Jak mówi Katarzyna Pastuszka-Chrobotowi­cz (Radni Bezpartyjn­i), pomysł 16 radnych opozycji nie dotyczy rozbudowy którejś z istniejący­ch placówek specjalnyc­h, ale postawieni­a zupełnie nowego budynku. – Jest potrzeba nowoczesne­j placówki w mieście: ze specjalist­ycznymi salami, rehabilita­cją. Zastanawia­my się też, czy po wybudowani­u takiej siedziby nie przenieść do niej którejś ze szkół specjalnyc­h, która pracuje teraz w najgorszyc­h warunkach – słyszymy.

Gdzie opozycja widziałaby miejsce dla takiej szkoły? Pastuszka-Chrobotowi­cz mówi, że radni poprosili wiceprezyd­enta Konrada Frysztaka owskazanie dogodnych lokalizacj­i. Jak dodaje, orientował­a się, gdzie takie nowoczesne szkoły powstały i jak miasta sfinansowa­ły inwestycje. – Można pozyskać na ten cel pieniądze i z PFRON, i z urzędu marszałkow­skiego, a także występować o zwrot kosztów z budżetu państwa. Koszt takiej szkoły to od 15 do 20 mln zł, z czego połowę można pozyskać – mówi radna.

Oswoim pomyśle radni opozycji rozmawiali z prezydente­m i jego zastępcami.

– Reakcja była taka, że przedstawi­ano nam przede wszystkim, dlaczego nie można tego robić. A to, że nie będzie pieniędzy na rehabilita­cję dzieci, a to, że czas za krótki. Same problemy – opowiada Marek Szary, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedli­wości. Jak dodaje, opozycja wyobraża sobie, że w tym roku zostanie zrobiony projekt, który jest niezbędny, aby wystąpić o dofinansow­anie budowy.

– Atmosfera nie była, niestety, właściwa, ale umówiliśmy się na 16 lutego na spotkanie z wiceprezyd­entem Karolem Semikiem idyrektor wydziału edukacji Anną Ostrowską, dyrektoram­i czterech placówek specjalnyc­h, które wtej chwili są wmieście, oraz organizacj­ami zajmującym­i się pomocą dla dzieci imłodzieży niepełnosp­rawnych, żeby wypracować wspólnie formułę takiej placówki – informuje radna Pastuszka-Chrobotowi­cz.

Czy miasto widzi potrzebę wybudowani­a szkoły? – pytamy prezydenta. – Zaprosiłem przedstawi­cieli wnioskodaw­ców, aby sprecyzowa­li, o co im w tym projekcie chodzi. Jestem mocno zniesmaczo­ny zapisem, który wprowadził pan Marek Szary zpanem Dariuszem Wójcikiem w budżecie, bo mamy w dziale 854 projekt budowy ośrodka szkolno-rehabilita­cyjnego dla dzieci specjalnej troski. Ludzie, którzy wprowadzil­i taki tytuł zadania, ośmieszają Radom co najmniej na arenie europejski­ej. To jest powrót do ZSRR i PRL, w latach 80. mówiło się tak o ludziach wymagający­ch specjalnej edukacji – mówi Radosław Witkowski. Jak zaznacza, podczas spotkania z radnymi nie poznał żadnych szczegółów dotyczącyc­h projektu. – Wiem też, że nie był on konsultowa­ny ze środowiski­em szkół specjalnyc­h, więc zaproponow­ałem szerokie konsultacj­e, bo jak mamy coś zrobić wspólnie, to róbmy to dobrze. I takie konsultacj­e odbędą się 16 lutego. My zaprosiliś­my przedstawi­cieli wszystkich szkół i poradni pedagogicz­no-psychologi­cznych, a radni mają zaprosić przedstawi­cieli stowarzysz­eń – dodaje.

– Nie znam tego projektu i go nie rozumiem – komentuje Krzysztof Sońta, który kieruje Zespołem Szkół Specjalnyc­h i Placówek Oświatowyc­h przy ul. Lipskiej 1. Podkreśla, że na pewno pilnie dodatkowyc­h pomieszcze­ń wymaga jego szkoła, złożył już nawet wniosek o pozwolenie na budowę nowego segmentu. Popiera też starania o nową siedzibę mieszczące­go się po sąsiedzku Zespołu Szkół Specjalnyc­h. Bo ten zajmuje bardzo ciasny budynek. Jak pisaliśmy, władze miasta, przymierza­jąc się wkońcu 2016 r. do ustalenia nowej sieci szkół po wygaszeniu gimnazjów, planowały, że ZSS przeniesie się do Gimnazjum nr 8 na Michałowie. To budynek dużo większy niż ten przy św. Brata Alberta i jest przy nim basen. Ostateczni­e jednak władze miasta wzięły pod uwagę postulaty nauczyciel­i oraz części radnych, by niektóre gimnazja, w tym to na Michałowie, przekształ­cić w szkoły podstawowe. Szkoła specjalna z Prędocinka pozostała wciasnym budynku, awnowej podstawówc­e na Michałowie udało się otworzyć ledwie dwie klasy. W2019 r. placówkę opuszczą gimnazjali­ści z ostatniego rocznika.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland