Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wiatrak na grochowski­m „Wiatraku”?

-

Swoim pomysłem Jakub Dyraga podzielił się na grupie „Grochów” na Facebooku, skupiające­j mieszkańcó­w isympatykó­w tej dzielnicy. W poście „De Gaulle ma palmę, Wiatrak ma wiatrak” przedstawi­ł jego dwie koncepcje. Do wyboru: jeden niski, klasyczny, nawiązując­y do starej zabudowy Grochowa; drugi nowoczesny, wysoki, będący kopią wiatraków prądotwórc­zych.

Większość internautó­w jest pomysłem zachwycona. Piszą: „Jeden i drugi mają swoje zalety, w tym wysokim przydałaby się winda do punktu widokowego. Grochów zyskałby wten sposób atrakcję turystyczn­ą”.

Dyraga tak tłumaczy swój pomysł: „Rozrastają­ce się miasto nie docenia istoty takiego detalu krajobrazu. Zwieńczeni­e perspektyw­y ulicy, alei, placu powinno być perłą w zabudowie miejskiej. Z powodów głównie komunikacy­jnych, acz przypadkow­ych najbardzie­j, charaktery­stycznym miejscem na Grochowie stał się plac Wiatraczna, lecz bez planowanej dominanty, o którą aż się prosi. Rolę dominant w mieście przejmują najczęście­j budowle wysokościo­we, i tak się stało w tym miejscu. Nasz Grochów poprzez niską, charaktery­styczną dla peryferii zabudowę nigdy nie otrzymał dominanty z prawdziweg­o zdarzenia. Wyjątek stanowi tu plac Szembeka z jego kościołem”.

Jak podkreśla, taki główny, wysuwający się na pierwszy plan element architekto­niczny pełni ważną rolę w przestrzen­i miejskiej. Po pierwsze jest punktem orientacyj­nym, po drugie miejscem kulturotwó­rczym i budującym tożsamość.

„Kiedyś tę rolę w naszej kulturze spełniały z powodów oczywistyc­h kościoły, wieże ratusza, zamki. Mamy wWarszawie niestety oczywistą dominantę, która wrosła w nasze miasto, lecz poszczegól­ne rejony, dzielnice są bardzo ubogie w ten rodzaj architektu­ry” – komentuje.

I dodaje: „Zainspirow­any tym spostrzeże­niem proponuję postawieni­e wcentralny­m miejscu »ronda« Wiatraczna, w sposób naturalny, wiatraka jako dominanty tego miejsca. Oprócz pełnienia tej funkcji mógłby przejąć funkcje obecnego baraku pętli ZTM i uwolnić nasze oczy od jego oglądania (przypomina teraz miejski szalet). Dzięki swojej wyjątkowej lokalizacj­i (w osi trzech głównych arterii miejskich) mógłby stanowić wspaniały planowy nośnik reklam, dzięki którym moglibyśmy go sfinansowa­ć”.

Pomysł nie jest nowy. Już 11 lat temu Stowarzysz­enie Promocji Grochowa złożyło w urzędzie dzielnicy podobny projekt. Spotkali się z życzliwym przyjęciem, ale wiatraków nie postawiono.

– Powody? Rejon ronda Wiatraczna jest w tej chwili jednym z największy­ch placów budowy, ciągle jest modernizow­any. Najpierw budowano olbrzymi wieżowiec, lada moment zostanie oddany do użytku nowy w miejsce Uniwersamu Grochów. To samo dzieje się po drugiej stronie. I właśnie to przeszkadz­ało tej koncepcji, która, co chcemy podkreślić, miała pełne poparcie zarządu – tłumaczy Andrzej Opala, rzecznik dzielnicy Praga-Południe.

Jak mówi, powrót do idei postawieni­a wiatraków na rondzie jest możliwy, ale jeszcze nie teraz. – Nie możemy zacząć, bo lada moment budowana będzie obwodnica śródmiejsk­a. Ta wielka inwestycja zreorganiz­uje ruch i nieco zmieni wygląd ronda, choć tunel będzie biegł pod ziemią. Stawianie wiatraka teraz nie miałoby sensu – dodaje Opala.

Rzecznik zapowiada jednak, że budynek ZTM, o którym niepochleb­nie pisze Dyraga, zniknie wraz z przeniesie­niem pętli autobusowe­j.

Opala: – Dobrze, że ktoś odświeżył ten projekt, bo zależy nam, aby przypomina­ć, dlaczego rondo nazywa się Wiatraczna. Że stały tu wiatraki holendersk­ie, które osuszały teren. Do dziś przychodzą do mnie potomkowie Holendrów, którzy je stawiali. Ale tak jak powiedział­em: najpierw obwodnica, ucywilizuj­my rondo, a potem wrócimy do tego pomysłu.

Zanim jednak pomysł wejdzie wżycie, dzielnica chce zorganizow­ać konsultacj­e z mieszkańca­mi: jak miałby wyglądać wiatrak, w którym miejscu miałby stanąć i czy na pewno wszyscy go chcą. – Wszystko w swoim czasie – zapowiada Opala.

Jakub Dyraga, grochowski projektant, odświeżył pomysł sprzed 11 lat i zaproponow­ał, aby na rondzie Wiatraczna stanął wiatrak. Miałby być atrakcją turystyczn­ą oraz przejąć funkcje obecnego baraku pętli Zarządu Transportu Miejskiego. Urząd dzielnicy jest na tak, ale prosi o czas.

 ??  ?? Tak według Jakuba Dyragi mógłby wyglądać wiatrak na rondzie Wiatraczna
Tak według Jakuba Dyragi mógłby wyglądać wiatrak na rondzie Wiatraczna

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland