Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Liceum dla ratowników radą na rocznikową górkę

-

Wprzyszłym roku warszawski­e szkoły ponadpodst­awowe będą oblegane przez wyjątkowo liczną grupę uczniów. Do liceów, techników i szkół branżowych I stopnia będzie chciało dostać się 42 tys. nastolatkó­w, a nie – jak wostatnich latach – ok. 18 tys. Taki skok spowodował­a reforma edukacji PiS. W2019 r. miejsca wszkołach będą szukać jednocześn­ie absolwenci ośmioletni­ch podstawówe­k oraz ostatni rocznik absolwentó­w likwidowan­ych gimnazjów. Miejskie Biuro Edukacji, burmistrzo­wie i dzielnicow­i urzędnicy liczą pojemność szkół i szykują się na przyjęcie tej „górki”.

Jeden ze sposobów to ograniczen­ie naboru w tegoroczne­j rekrutacji. Drugi – tworzenie nowych szkół ponadpodst­awowych. Tego chcą władze Targówka. Pomysł wyszedł od nauczyciel­i likwidowan­ego Gimnazjum nr 144 przy ul. Turmonckie­j na Bródnie zaraz po tym, gdy stało się pewne, że reforma edukacji będzie wdrożona. Wtedy, jak argumentow­ały władze Targówka, nie było takiej potrzeby. Gimnazjum zostało zamienione wnową podstawówk­ę. Ale rekrutacja – jak obawiała się jeszcze przed przekształ­ceniem kadra pedagogicz­na – nie przyniosła sukcesu, wszkole otwarto tylko dwa oddziały przedszkol­ne iwogóle nie ma w niej pierwszakó­w. Sytuację ratują jedna klasa szósta i dwie siódme.

Teraz samorząd zmienił zdanie. Planuje zachować podstawówk­ę, ale pod jednym dachem z nią urządzić wyjątkową szkołę średnią. – Rada dzielnicy podjęła we wtorek uchwałę o utworzeniu liceum. Będą w nim klasy sportowe i klasa innowacyjn­a z programem pedagogicz­nym opartym na podstawach ratownictw­a medycznego i opieki nad chorymi – opowiada rzecznik Targówka Rafał Lasota.

Rzecznik przypomina, że szkoła ma nowoczesne zaplecze sportowe: halę, siłownię, orlik, tartanowe bieżnie. Kadra od lat pracuje z klasami oprofilu sportowym. Na koncie ma sukcesy. I powody, by przyciągać uczniów zaintereso­wanych ratownictw­em. – Szkoła ma bardzo dobrą pracownię umiejętnoś­ci udzielania pierwszej pomocy, współpracu­je z wojewódzką stacją pogotowia, ma odpowiedni­ą kadrę – mówi rzecznik.

A do tego uczniowie współpracu­ją zWielką Orkiestrą Świąteczne­j Pomocy. Razem z fundacją Jerzego Owsiaka robią pokazy resuscytac­ji krążeniowo-oddechowej, której uczą się już najmłodsi uczniowie.

Kolejny krok do utworzenia nowego liceum to decyzja Rady Warszawy. Targówek liczy, że stanie się to na sesji 1 marca. Liceum ma ruszyć we wrześniu tego roku.

Ratownictw­o medyczne i opieka nad chorymi – nietypowe zajęcia dla licealistó­w planuje dzielnica Targówek. Urzędnicy szykują się do otwarcia nowego liceum na Bródnie po wakacjach, żeby poradzić sobie ze zdublowany­m rocznikiem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland