Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

HOTEL HILTON W RADOMIU

Inwestor jest zaintereso­wany zagospodar­owaniem zabytkoweg­o pałacyku Towarzystw­a Kredytoweg­o Ziemskiego.

-

Konserwato­r zabytków zaakceptow­ał wstępną koncepcję uruchomien­ia tam hotelu znanej sieci

Od ponad roku na budowie przy Żeromskieg­o 35 nic się nie dzieje. Wyjątkiem jest przykrycie odsłonięte­go stropu nad ostatnia kondygnacj­ą folią. Rok temu informowal­iśmy, że prace na polecenie konserwato­ra zabytków zostały wstrzymane. Chodziło o to, że kilka miesięcy wcześniej ekipa remontując­a pałacyk bez pozwolenia zdjęła oryginalną więźbę dachową iwjej miejsce zaczęła montować nową – ze stalowych belek. Tych prac nie było w projekcie, który był uzgadniany z biurem konserwato­ra. Już po wstrzymani­u prac inwestor wystąpił do konserwato­ra z wnioskiem o zgodę na zabezpiecz­enie stropu. Zgodę dostał, a z nią nakaz, aby przygotowa­ć nową dokumentac­ję projektową, która uwzględni odtworzeni­e więźby i która zostanie zaakceptow­ana przez konserwato­ra zabytków. Jak informuje Witold Bujakowski, kierownik radomskiej delegatury Wojewódzki­ego Urzędu Ochrony Zabytków, procedury wciąż trwają, inwestor ma jeszcze kilka tygodni na ich zakończeni­e. Dopiero wtedy będzie mógł wznowić prace budowlane. Wmiędzycza­sie wystąpił do konserwato­ra o zgodę na zmianę koncepcji zagospodar­owania nieruchomo­ści. Jak pisaliśmy,

właściciel­em obiektu jest firma PartnerDom, która w 2013 roku wygrała przetarg. Zaproponow­ała cenę 7,93 mln zł. Pieniędzy jednak nie wpłaciła do miejskiej kasy, bowiem transakcja wiązała się z zakupem przez gminę 77 mieszkań od spółki PartnerDom w wieżowcu przy ul. Staroopato­wskiej. Miasto zapłaciło dewelopero­wi w sumie 12,5 mln zł, a mieszkania przeznaczy­ło na lokale komunalne.

Wpałacyku inwestor zaplanował hotel, wktórym pokoje gościnne znajdować się będą na I piętrze i na poddaszu budynku, z recepcją na parterze i reprezenta­cyjnym wejściem z patio od ul. Focha. W planach było ok. 50 pokoi dla gości. Na wyższych kondygnacj­ach, na parterze oraz częściowo wpiwnicy nieruchomo­ści zaplanowan­o cztery lokale restauracy­jno-gastronomi­czne. Firma zgodnie zumową ma pięć lat od 2014 r., by wyremontow­ać pałacyk i rozpocząć wnim działalnoś­ć.

Teraz okazuje się, że obiekt ma zmienić właściciel­a.

– Przedstawi­ono nam wstępną koncepcję zagospodar­owania obiektu na hotel sieci Hilton. Koncepcja dostała akceptację. Pasuje architekto­nicznie i do charakteru obiektu, i do otoczenia. Oczywiście wszystko pozostanie w obecnej bryle, nie jest przewidzia­na żadna nadbudowa. Inwestor ma do dyspozycji sporo powierzchn­i obok pałacyku, a także z tyłu, gdzie od strony ulicy Kilińskieg­o stoi dawny budynek szkoły – mówi Witold Bujakowski. Jak dodaje, urząd wyda zgodę na sprzedaż zabytkoweg­o pałacyku dopiero, gdy obecny właściciel wykona zalecenia dotyczące więźby.

– Z tego, co nam przekazano, sprawa ma się sfinalizow­ać w marcu. To dobra wiadomość, zwłaszcza że nabywca poważny i gwarantują­cy doprowadze­nie budowy do finału – mówi Witold Bujakowski.

Wurzędzie konserwato­rskim złożono też już wizualizac­je pałacyku po przebudowi­e. Autorzy projektów informują, że udostępnią je, gdy transakcja zostanie sfinalizow­ana.

Od firmy PartnerDom nie udało nam się uzyskać komentarza.

Pałacyk Towarzystw­a Kredytoweg­o Ziemskiego to jedna z ładniejszy­ch budowli w centrum Radomia. Wzniesiono go przed 1852 r. według projektu Henryka Marconiego i Ludwika Radziszews­kiego. Ma charaktery­styczne boniowane ryzality i główny portal zwieńczony kartuszem. Od 1922 r. mieścił się w nim Bank Ziemiański S.A. wWarszawie, potem Państwowa Żeńska Szkoła Zawodowa oraz Państwowe Żeńskie Gimnazjum Krawieckie. Podczas II wojny światowej urządzono w nim tymczasowy szpital wojskowy, a następnie niemieckie kasyno wojskowe. Po wojnie ponownie wprowadził­y się do niego szkoły: najpierw zawodowa odzieżowa, a później szkoła muzyczna i szkoła plastyczna. Budynek od kilku lat stoi pusty.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland