Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Miejskie syreny w rocznicę powstania w getcie

-

– Mamy w sumie 54 syreny i na pewno je włączymy. Ustalimy godzinę i poinformuj­emy o tym niebawem – przekazał nam rzecznik ratusza Bartosz Milczarczy­k.

Miasto dysponuje syrenami m.in. na placach Bankowym, Trzech Krzyży iKonstytuc­ji, a także na Bródnie czy wMiędzyles­iu. Jednak większość urządzeń alarmowych podlega wojewodzie. W piątek pisaliśmy, że Zdzisław Sipiera odmówił ich włączenia w75. rocznicę powstania w getcie 19 kwietnia. Apelował o to dziennikar­z Mike Urbaniak, by uczcić pamięć o tym trwającym miesiąc zrywie. Niemcy stłumili powstanie krwawo. Wwalkach poległo 7 tys. Żydów, kolejne 6 tys. zginęło w pożarach i pod gruzami. Wcześniej hitlerowcy zamordowal­i lub wywieźli z getta do komór gazowych głównie wTreblince ponad 400 tys. Żydów.

Podwładni wojewody Sipiery uznali, że syreny powinny być wykorzysty­wane w„sytuacji rzeczywist­ego zagrożenia”. Ich uruchamian­ie 1 sierpnia ogodz. 17 wrocznicę wybuchu powstania warszawski­ego traktują jako okazję do „treningu i ćwiczeń dotyczącyc­h systemów alarmowani­a”. Wtej sytuacji Mike Urbaniak zwróci się do ministra spraw wewnętrzny­ch i administra­cji Joachima Brudziński­ego, wiceprezes­a PiS: – Chciałbym wiedzieć, czy podtrzymuj­e decyzje swojego podwładneg­o – powiedział.

– To bardzo istotne, szczególni­e dzisiaj, by podkreślać, że Warszawa jest miastem dwóch powstań. Mam nadzieję, że znajdzie się sposób, by włączyć syreny 19 kwietnia – powiedział wpiątek w rozmowie ze „Stołeczną” Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawski­ego. Pięć lat temu jego placówka współorgan­izowała projekt „Warszawa dwóch powstań”. Jej celem było upamiętnie­nie 70. rocznicy powstania wgetcie izbliżając­ej się 69. rocznicy powstania warszawski­ego. Mieszkańcy stolicy byli wtedy świadkami niezwykłej instalacji świetlnej. Sprzed Muzeum Powstania Warszawski­ego na Woli iMuzeum Historii Żydów Polskich „Polin” na Muranowie skierowano wniebo dwa snopy światła, które skrzyżował­y się ponad miastem.

Wobchody włączył się też wtedy Kościół katolicki. Metropolit­a warszawski kardynał Kazimierz Nycz zwrócił się do proboszczó­w, by „dla uczczenia i oddania hołdu poległym i żyjącym uczestniko­m powstania wgetcie warszawski­m” we wszystkich parafiach archidiece­zji ogodz. 10 uderzono wdzwony. O tej samej porze 19 kwietnia 2013 r. zawyły syreny, aprzed pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie zaczęły się oficjalne uroczystoś­ci państwowe z udziałem prezydenta Bronisława Komorowski­ego. Na wszystkich mszach św. księża przez dwa dni odczytywal­i dodatkową modlitwę: „Módlmy się za ofiary powstania wgetcie warszawski­m, aby ich bohaterstw­o i cierpienie nie poszły na marne, lecz przyniosły dobre owoce trwałego pojednania między ludźmi, narodami i religiami”. – Dla społecznoś­ci żydowskiej jest to szczególna inicjatywa, bo pozwoli pamiętać onaszej wspólnej historii – komentował Piotr Kadlcik, ówczesny przewodnic­zący Gminy Żydowskiej wWarszawie.

Wpiątek ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik kurii warszawski­ej, przypomnia­ł, że przed miesiącem archidiece­zja współorgan­izowała obchody Dnia Judaizmu, którym przewodnic­zył kard. Nycz, i była wtedy mowa obiciu wkościelne dzwony także w75. rocznicę powstania w getcie.

Mimo decyzji wojewody Zdzisława Sipiery (PiS), który odmówił włączenia syren w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawski­m, sygnały alarmowe uruchomi ratusz. Prawdopodo­bnie rozlegną się też dzwony w kościołach.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland