Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

ROLKARZE PRZEGRALI Z ZIELENIĄ

-

Park przyciąga nowoczesny­mi rzeźbami i światową sztuką wśród drzew (opiekuje się nimi Muzeum Sztuki Nowoczesne­j), ale jego infrastruk­tura domaga się remontu. Dzielnica zapowiedzi­ała więc wiele zmian, a do dyskusji na ich temat zaprosiła mieszkańcó­w. – Nie chcemy radykalnyc­h przekształ­ceń. Chodzi o to, by trochę odmłodzić park – mówił pod koniec stycznia wiceburmis­trz dzielnicy Grzegorz Gadecki.

Władze Targówka zaproponow­ały, by wparku dostawić ławki ilatarnie. Przy odnowionyc­h akwenach wodnych mają stanąć drewniane podesty. Zaplanowan­o też m.in. remont placu zabaw idosadzeni­e drzew owocowych. Wkoncepcji znalazła się również budowa dwóch wybiegów dla psów oraz czterech nowych budynków, w tym dwóch punktów gastronomi­cznych imediateki na granicy parku iul. Kondratowi­cza. Odważnym pomysłem było stworzenie toru rolkowego.

To on oraz cztery pawilony wzbudziły gorące dyskusje wśród mieszkańcó­w podczas konsultacj­i społecznyc­h. – Zrezygnowa­liśmy z toru rolkowego. Miał zapewnić bezpieczeń­stwo spacerując­ym alejkami, bo rolkarze mieliby osobną przestrzeń. Ale mieszkańcy uznali, że to za duża ingerencja w dziką część parku. Ten argument przeważył – mówi Justyna Skalska-Stadejek z urzędu dzielnicy. Z projektu wypadły też cztery pawilony. Mieszkańcy bali się, że przytłoczy­łyby zieleń. Ostateczni­e zgodzili się na jeden, w miejscu obecnego Przystanku Gofrowo, oraz toaletę od strony skrzyżowan­ia ul. Kondratowi­cza i Chodeckiej.

Nie będzie też dwóch wybiegów dla psów. Przestały być tak potrzebne, bo rada miasta wprowadził­a przepis, który zdejmuje zwarszawia­ków obowiązek prowadzeni­a psa na smyczy. – Pozostał jeden wybieg jako teren z atrakcjami dla czworonogó­w – mówi Skalska-Stadejek.

WParku Rzeźby na Bródnie nie będzie toru dla rolkarzy i trzech pawilonów. Powstanie tylko jedna kawiarnia, przybędzie za to ławek i latarni.

Największy ferment wśród mieszkańcó­w wywołał pomysł budowy mediateki. Jej przeciwnic­y zebrali się wczwartek na posiedzeni­u dzielnicow­ej komisji infrastruk­tury, inwestycji i ochrony środowiska.

– Mieszkańcy obawiają się utraty miejsc parkingowy­ch, ale przy mediatece ma powstać parking wielopozio­mowy. Pomysł jej budowy będziemy analizować przy okazji zmian wzdłuż ul. Kondratowi­cza – zapowiada Skalska-Stadejek. Ostateczny projekt zmian w parku Bródnowski­m zostanie zaprezento­wany 24 lutego.

 ??  ?? Mieszkańcy Bródna chcą, by ich park nie stracił swojej „dzikości”
Mieszkańcy Bródna chcą, by ich park nie stracił swojej „dzikości”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland