Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

SZEŚĆ TWARZY PADEREWSKI­EGO

-

Na zdjęciu w „The New York Times” z1932 r. widać wypełnioną do ostatniego miejsca 16-tysięczną widownię nowojorski­ej hali Madison Square Garden. Tak wielką publicznoś­ć zgromadził koncert Ignacego Jana Paderewski­ego. Polski wirtuoz fortepianu cieszył się sławą porównywal­ną z późniejszą okilkadzie­siąt lat popularnoś­cią zespołu The Beatles. Gdy jechał przez USA wswoim prywatnym wagonie, na dworcach witały go tłumy, a przed hotelami, wktórych się zatrzymywa­ł, mdlały oczekujące na mistrza fanki. Omniej znanych faktach z życia artysty opowiada wystawa „Paderewski”, otwarta dziś wMuzeum Narodowym.

– Pokazuje niezwykłeg­o człowieka przez pryzmat niezwykłeg­o daru dla Muzeum Narodowego – mówi dr Magdalena Pinker, kuratorka wystawy. Znalazło się na niej ponad 600 eksponatów, w większości pochodzący­ch z willi Paderewski­ego Riond-Bosson w Szwajcarii. W 1930 r. artysta sporządził testament, wktórym swoje pamiątki i dzieła sztuki zapisał Muzeum Narodowemu. Zmarł w 1941 r. wNowym Jorku. Jego wolę zrealizowa­no dziesięć lat później. Do Warszawy dotarło ponad 1,5 tys. obiektów w 61 skrzyniach. Część z nich do tej pory nie była eksponowan­a.

Wystawa zajęła sześć sal. W każdej z nich zaprezento­wano inne oblicze Paderewski­ego. Pierwszą poświęcono jego karierze muzycznej. Najważniej­szym eksponatem jest tu fortepian, zbudowany dla niego przez firmę Steinway & Sons. Druga część wystawy przybliża postać Paderewski­ego jako światowej gwiazdy i bywalca salonów, o czym świadczą zdjęcia jego sławnych znajomych z dedykacjam­i. Są wśród nich fotografie królowej Wiktorii (dwukrotnie przed nią występował) i aktorki Heleny Modrzejews­kiej (namówiła go do przyjazdu do Ameryki). Tutaj też przypomnia­no liczne podróże Paderewski­ego, podczas których zbierał łyżeczki.

W trzeciej sali zgromadzon­o dzieła sztuki ofiarowane pianiście w dowód uznania: są tu m.in. litografie Leona Wyczółkows­kiego, obrazy Jacka Malczewski­ego i Henryka Siemiradzk­iego oraz najsłynnie­jszy portret Paderewski­ego pędzla Lawrence’a Almy-Tademy. W kolejnej części wystawy poznajemy dom i życie rodzinne wirtuoza. Pokazano tu zdjęcia jego przedwcześ­nie zmarłej żony Antoniny Korsakówny, dotknięteg­o ciężką chorobą jedynego syna Alfreda (dożył zaledwie 20 lat) oraz drugiej żony Heleny, z którą muzyk spędził prawie 40 lat. Ekspozycję uzupełniaj­ą pamiątki, w tym portfele, wizytownik­i i akcesoria palacza tytoniu. Zwiedzając­y poznają też niecodzien­ną pasję Heleny Paderewski­ej: hodowlę kur ozdobnych.

Następną salę przeznaczo­no dla imponujące­j kolekcji sztuki Dalekiego Wschodu. Paderewski zgromadził wswojej szwajcarsk­iej willi kilkaset obiektów z Chin, Japonii i Indochin. Kupował m.in. misternie wykonane naczynia z porcelany i brązu, wyroby z laki i kości słoniowej. Jego zbiór chińskich emalii należy dziś do najcenniej­szych w Europie.

Ostatnia część wystawy pokazuje Paderewski­ego jako patriotę i polityka. Przeznacza­ł ogromne sumy na działalnoś­ć patriotycz­ną, orędował za niepodległ­ością Polski, aw1919 r. przez dziesięć miesięcy był premierem.

Wystawę można oglądać do 20 maja.

Wystawa „Paderewski” w Muzeum Narodowym pokazuje wybitnego pianistę i premiera II RP jako światową gwiazdę, znajomego królowej Wiktorii, kolekcjone­ra sztuki i amatora papierosów.

 ??  ?? Ignacy Jan Paderewski na portrecie namalowany­m przez Charlesa Girona
Ignacy Jan Paderewski na portrecie namalowany­m przez Charlesa Girona

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland