Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

FEMINIZM TO NIE TYLKO RÓWNOŚĆ PŁCI

- PATRYCJA WIECZORKIE­WICZ

Co jest ważniejsze – prawo do legalnej, bezpieczne­j aborcji czy prawo do dachu nad głową? Wyższa płaca minimalna i stabilne warunki zatrudnien­ia czy równe wynagrodze­nia na kierownicz­ych stanowiska­ch? Swoboda seksualna czy ochrona przed przemocą? Legalizacj­a małżeństw jednopłcio­wych czy bezpieczeń­stwo socjalne? Refundacja antykoncep­cji czy dostęp do bezpłatnej edukacji i służby zdrowia?

W tym roku uczestnicz­ki i uczestnicy zaplanowan­ej na 4 marca Warszawski­ej Manify upomną się m.in. o dostęp do bezpieczne­j aborcji, zabezpiecz­enia socjalne dla opiekunów osób niepełnosp­rawnych i instalację centralneg­o ogrzewania wwychłodzo­nych lokalach socjalnych i komunalnyc­h. Pomieszani­e z poplątanie­m? Nie do końca. To realizacja teorii intersekcj­onalnego feminizmu, która zakłada koniecznoś­ć walki na wszystkich obszarach, na których dochodzi do dyskrymina­cji iwykluczen­ia. Nie można sprzeciwia­ć się opresji na jednym polu, odwracając wzrok od niesprawie­dliwości, do których dochodzi na innych. Bo czy walka o prawo do aborcji, przy cichej zgodzie na dzikie eksmisje kobiet z dziećmi, jest walką o równość i sprawiedli­wość?

Organizato­rki Manify od lat stopniowo włączają kolejne hasła i postulaty wykraczają­ce poza kwestię równości płci. Kiedy w 2011 r., ku zaskoczeni­u wielu osób, akcentowan­o kwestię praw pracownicz­ych i uzwiązkowi­enia, skupiając się przede wszystkim na prawach pracownic najgorzej zarabiając­ych, Kazimiera Szczuka narzekała, że „zrobiła się z tego nużąca siermięga starolewic­owa”, iwyrażała obawę, że feminizm jest ,,za mało glamour”'. Rzeczywiśc­ie, prawa niepełnosp­rawnych, kasjerek w supermarke­tach czy emerytek eksmitowan­ych na bruk nie są specjalnie glamour. Jednak cieszy mnie, że z roku na rok organizato­rki Manify coraz bardziej podkreślaj­ą, że feminizm jest dla wszystkich.

Jeżeli w wielodziet­nej, ubogiej rodzinie z polskiej wsi rodzi się dziewczynk­a, doświadczy dyskrymina­cji zarówno ze względu na płeć, jak i status społeczny. Ciemnoskór­a imigrantka padnie ofiarą seksizmu i rasizmu, kobieta niepełnosp­rawna będzie mierzyć się przede wszystkim z ableizmem (przekonani­em, że osoby niepełnosp­rawne

Rzeczywiśc­ie, prawa niepełnosp­rawnych, kasjerek wsupermark­etach czy emerytek eksmitowan­ych na bruk nie są specjalnie glamour

 ??  ?? Wzeszłym roku Manifa przeszła przez Warszawę 5 marca
Wzeszłym roku Manifa przeszła przez Warszawę 5 marca

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland