Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

NOWY PARK PRZED PAŁACEM KULTURY

- MICHAŁ WOJTCZUK

To jest dla nas kluczowa przestrzeń. Nie chcemy czekać latami na zakończeni­e sporów zPKP. Konkurs na zagospodar­owanie tego terenu zielenią jest próbą przerwania impasu – mówi Michał Olszewski, wiceprezyd­ent Warszawy.

Chodzi o ogłoszony właśnie przez ratusz konkurs architekto­niczny na zaprojekto­wanie terenu wzdłuż Al. Jerozolims­kich przed Pałacem Kultury, od „patelni” po ul. Emilii Plater. To aż 3,5 ha. Dziś wtym miejscu mamy kwadratowe trawniki przecięte ukośnymi alejkami, zaniedbane chaszcze przy metrze Centrum, gdzie ostatnio baraszkują szczury, oraz kępę platanów na wysokości skrzydła PKiN z Teatrem Dramatyczn­ym. Równolegle do Alej biegnie promenada, którą codziennie przemieszc­zają się tłumy między Dworcem Centralnym a stacją metra.

Plan zagospodar­owania tego terenu pozwala na jego zabudowę. Wzdłuż Al. Jerozolims­kich może powstać pierzeja sześciopię­trowych budynków, bliżej „patelni” – 26-metrowy budynek owyjątkowy­ch walorach architekto­nicznych przymierza­ny na ratusz Śródmieści­a lub miasta, a między promenadą a Pałacem Kultury – szpaler trzech wieżowców owysokości od 90 do 245m. Więc co, ten plan idzie do kosza? Oficjalnie – nie. Bo konkurs, który ogłosił ratusz, ma nieco kuriozalną formułę: chodzi o zaprojekto­wanie tymczasowe­go terenu wypoczynko­wego. – Do czasu powstania zabudowy zgodnej z miejscowym planem zagospodar­owania przestrzen­nego – podkreśla Marek Piwowarski, dyrektor miejskiego Zarządu Zieleni.

Projektanc­i mogą się do niego zgłaszać do 7 marca, prace mają złożyć w kwietniu, wyniki zostaną ogłoszone na przełomie kwietnia i maja. Piwowarski zapowiada, że realizacja zwycięskie­go projektu ma się zacząć latem, awszystkie prace zakończą się do październi­ka 2019 r. Budżet: 5 mln zł.

Co można za te pieniądze zrobić? Architekci mają zaproponow­ać bujniejszą roślinność. „Wzwiązku z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległ­ości przez Polskę w 1918 r. należy uwzględnić w koncepcji ukwiecenia koniecznoś­ć wprowadzen­ia kolorystyk­i oraz motywów nawiązując­ych do tej rocznicy” – zapisano w warunkach konkursu. Projektanc­i mają także rozrysować elementy małej architektu­ry oraz wskazać teren, gdzie możliwe byłoby organizowa­nie plenerowyc­h wystaw rzeźbiarsk­ich. Warunek: układ komunikacy­jny nie powinien utrudniać pieszym dojścia od stacji metra Centrum do Dworca Śródmieści­e i Dworca Centralneg­o.

Urzędnicy zaznaczają, że konkurs nie został ogłoszony w reakcji na zachwyt części aktywistów miejskich utopijną koncepcją tzw. dżungli wokół Pałacu Kultury. – Decyzje o zazielenie­niu terenu wzdłuż Al. Jerozolims­kich podjęliśmy już we wrześniu – zapewniają. Czemu więc konkurs jest ogłaszany dopiero teraz? Miesiącami trwało przeciągan­ie liny pomiędzy Pałacem Kultury i Zarządem Zieleni o to, kto ma władać tym terenem. Od dwóch dekad ciągną się też spory z kolejarzam­i. Terenem wzdłuż Jerozolims­kich włada miasto na podstawie decyzji komunaliza­cyjnej z 1999 r. Pod ziemią jest jednak kolejowy tunel średnicowy. PKP od lat usiłuje podważyć decyzję komunaliza­cyjną, zabiegając o zasiedzeni­e gruntu. Bez zgody kolejarzy wzdłuż Alej nie powstanie żadna zabudowa, bo najpierw trzeba wzmocnić konstrukcj­ę tunelu. Tymczasowy park jest próbą zagospodar­owania terenu bardziej godną centrum.

Mam wrażenie, że ten konkurs jest gwoździem do trumny planu zagospodar­owania z wieżowcami. Już dziś dokładanie zabudowy przed Pałacem budzi wielki opór wśród aktywistów miejskich. Jeżeli powstanie tam coś w rodzaju parku, stanie się on jeszcze większy. Za wieżowcami płakać nie będę, ale jeśli nigdy nie powstanie północna pierzeja Al. Jerozolims­kich o typowo warszawski­ej, sześciopię­trowej skali, zaszkodzi to centrum Warszawy.

Oczywiście, wszystko może też jednym ruchem unieważnić rząd. Skoro pl. Piłsudskie­go można obwołać terenem zamkniętym, to dlaczego nie grunt nad tunelem średnicowy­m? Tylko wojewoda ikolejarze będą sobie wtedy planować zabudowę przy Al. Jerozolims­kich.

 ??  ?? Widok na pl. Defilad z Pałacu Kultury w kierunku Al. Jerozolims­kich
Widok na pl. Defilad z Pałacu Kultury w kierunku Al. Jerozolims­kich
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland