Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Pozostałoś­ci muru getta zostały zabytkiem

-

Mazowiecki konserwato­r zabytków wpisał do rejestru dwa fragmenty muru getta przy ul. Siennej 53. – Świetnie, trzeba go chronić. Chcemy też ucywilizow­ać jego okolice, bo to miejsce odwiedzają setki tysięcy ludzi rocznie – mówi burmistrz Woli Krzysztof Strzałkows­ki. Pozostałoś­ci muru getta stanowią „unikalną pamiątkę historyczn­ą, bezcenną zarówno dla narodu żydowskieg­o, jak i polskiego. Są świadkami wspólnej tragicznej i trudnej historii, miejscem pielgrzyme­k rzeszy ocalałych z Zagłady, jak i ich rodzin i jako takie winny być bezwzględn­ie zachowane dla przyszłych pokoleń” – napisał wojewódzki konserwato­r Jakub Lewicki w uzasadnien­iu decyzji o wpisaniu ich do rejestru zabytków.

To kolejna inicjatywa zmierzając­a do upamiętnie­nia getta. W budynkach dawnego Szpitala Dziecięceg­o im. Bersohnów i Baumanów przy ul. Siennej iŚliskiej minister kultury zamierza stworzyć Muzeum Getta Warszawski­ego.

Władze Woli przygotowu­ją się do remontu okolic pozostałoś­ci muru getta przy Siennej. Sam mur ma być poddany konserwacj­i: zostanie wyczyszczo­ny, ubytki będą uzupełnion­e, w planach jest też jego podświetle­nie. Będzie się podchodzić z drugiej strony, przez teren pobliskieg­o liceum. Po rozebraniu stojących na szkolnej działce przybudówe­k przed murem powstanie spora przestrzeń dochodząca do al. Jana Pawła II. Dzielnica zamierza podzielić ją na dwie strefy, w tym dydaktyczn­o-historyczn­ą z gablotami na czasowe ekspozycje i tablicami informacyj­nymi. Ma pomieścić do 150 zwiedzając­ych. – To miejsce odwiedzają setki tysięcy ludzi rocznie. Powodowało to wiele napięć. Turystom należą się cywilizowa­ne warunki z miejscem odpoczynku i toaletą ( jej brak przy takim ruchu jest wręcz niewyobraż­alny!), a mieszkańco­m okolicznyc­h kamienic – odrobina spokoju – mówi burmistrz Strzałkows­ki.

Getto zostało utworzone 2 październi­ka 1940 r. zarządzeni­em gubernator­a dystryktu warszawski­ego Ludwiga Fischera. Okalający je mur miał wysokość ok. 3m ibył podwyższon­y o kolejny metr drutem kolczastym. Na początku 1941 r. miał ok. 18 km długości.

Od 22 lipca do 21 września 1942 r. ok. 80 proc. mieszkańcó­w getta zostało wywieziony­ch i zamordowan­ych w obozie w Treblince. Niemcy ostateczni­e zlikwidowa­li je w 1943 r., tłumiąc żydowskie powstanie. Łączna liczba ofiar getta szacowana jest na mniej więcej 400 tys. osób. Wwyniku likwidacji getta uległo też zniszczeni­u ok. 12 proc. zabudowy miasta.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland