Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Republika na ekranie

-

– Chciałem znaleźć odpowiedź na kilka nurtującyc­h mnie pytań. Jak to się stało, że Republika odniosła komercyjny i artystyczn­y sukces? Uchwycić moment, od którego wszystko się zaczęło – tłumaczy reżyser Ryszard Kruk. – Praca nad tym filmem zajęła mi dwa lata. Właściwie do samego końca przetrząsa­łem archiwa i rozmawiałe­m zbohateram­i. Udało mi się dotrzeć nawet do Zbigniewa Rucińskieg­o, czyli słynnego Jana Castora, założyciel­a Res Publiki, która później przekształ­ciła się wRepublikę.

Bo wszystko zaczęło się właśnie od Res Publiki. Początkowo wzespole pod takim szyldem grali bracia Rucińscy, którzy doszli do wniosku, że warto dokooptowa­ć do składu flecistę – kogoś, kto przypomina­łby słynnego Iana Andersona. Bo muzykom zamarzyło się grać w stylistyce zbliżonej do brytyjskie­j grupy Jethro Tull. Zbigniew pomyślał o Ciechowski­m, którego znał doskonale – mieszkali w jednym pokoju wakademiku. Pasował jak ulał, bo grał na flecie poprzeczny­m. Wten sposób Ciechowski wszedł do zespołu iniebawem stał się jego liderem, autorem tekstów, kompozytor­em oraz charyzmaty­cznym wokalistą.

– Dotarłem do sześciu archiwalny­ch utworów Res Publiki. Wśród nich jest instrument­alna bossa nova, którą Grzegorz ze Zbyszkiem Rucińskim kiedyś zarejestro­wali. Bo koncertowa­li nie tylko zRes Publiką, ale też w duecie pod nazwą Symboliczn­a Łapka Misia – opowiada Kruk.

Jego dokument ukazuje środowisko toruńskiej Od Nowy – klubu, wktórym zaczynała Republika. Poznajemy też historię zespołu w okresie jego największe­j popularnoś­ci, przypadają­cej na lata 80. Wypowiadaj­ą się muzycy legendarne­j formacji, ale też inne osoby związane zówczesną branżą muzyczną, jak Tomasz Lipiński z Brygady Kryzys, Zbigniew Ostrowski z radiowej Trójki czy Andrzej „Kobra” Kraiński zKobranock­i. – Chodziłem na koncerty Republiki, byłem w1985 r. w Jarocinie na słynnym koncercie, podczas którego pokonała wrogo do siebie nastawioną publicznoś­ć – wspomina Kruk.

Filmowa opowieść oRepublice została nagrana na czarno-białej taśmie – poza kolorową sceną z wręczania Złotej Płyty – co było świadomym zabiegiem, bo przecież Ciechowski ispółka używali dokładnie takiej kolorystyk­i. Historia urywa się w1986r., kiedy grupa na kilka lat się rozpadła, Ciechowski założył Obywatela GC, apozostali występowal­i wzespole Opera. Premierowy pokaz filmu odbędzie się 22 lutego w kinie Elektronik o godz. 20. Dokument o Republice trafi na ekrany 3 marca.

Choć Grzegorz Ciechowski nie żyje od ponad 16 lat, a jego Republika przeszła do historii, pamięć o zespole jest ciągle żywa. Dowodem tego jest film dokumental­ny „Republika – narodziny legendy”, którego premiera odbędzie się w czwartek w kinie Elektronik.

 ??  ?? Koncert Republiki w 1993 r.
Koncert Republiki w 1993 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland