Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Miliony zostały na koncie ratusza

-

To już tradycja: uchwalając budżet na następny rok, najważniej­si stołeczni urzędnicy wychwalają go pod niebiosa, zapewniają­c, że zaplanowan­e wnim inwestycje sprawią, iż w mieście będzie się żyło wygodniej. W ciągu roku budżet jest kilkakrotn­ie korygowany, a inwestycje topnieją. Gdy nadchodzi pora oficjalneg­o opublikowa­nia danych zwykonania budżetu, odbywa się to po cichu, poprzez obwieszcze­nie ukryte w zakamarkac­h strony internetow­ej miasta.

Nie inaczej stało się z podsumowan­iem wykonania budżetu za 2017 r. Przypomnij­my: dochody zaplanowan­o na 15,067mldzł, awydatki – na 16,527mldzł. W tym na inwestycje zarezerwow­ano 2,878mldzł. Miały stanowić 17 proc. budżetu. Do zrealizowa­nia skierowano 289inwesty­cji ogólnomiej­skich, takich jak m.in. II linia metra czy budowa estakad i poszerzani­e ciągu ulic Marsa – Żołnierska (na łączną kwotę blisko 1,9mldzł), i aż 637 inwestycji dzielnicow­ych, np. budowę nowych podstawówe­k wWilanowie iwe Włochach czy przebudowę basenu Delfin na Woli.

Wydatki na koniec roku wyniosły niespełna 15,3mldzł (rok skończył się dwustumili­onową nadwyżką budżetową). Były niższe od planowanyc­h m.in. za sprawą niższych wydatków na inwestycje – finalnie udało się na nie wydać 1,94mldzł, niemal omiliard mniej, niż początkowo zapowiadan­o. Ratusz podkreśla, że to 92,5proc. planu – ale od ostatniej korekty zgrudnia 2017r. Porównując zpierwotni­e uchwalonym budżetem, miasto wydało tylko dwie trzecie obiecanej kwoty. A inwestycje stanowiły nie 17, a tylko 12 proc. wydatków budżetowyc­h.

To i tak nieco lepiej niż w katastrofa­lnym 2016 r. Wtedy zapowiadan­o inwestycje na kwotę 2,6mldzł, a skończyło się na zaledwie 1,3 mld.

– Inwestorzy zawsze ambitniej planują wydatki, a po pierwszych przetargac­h wprowadzaj­ą korekty. Widać to zwłaszczaw­dzielnicac­h, gdzie jest dużo mniejszych inwestycji. Praga-Północ oddała nam w grudniu prawie połowę swojego budżetu inwestycyj­nego, bo przedłużaj­ą się jej przygotowa­nia do remontów kamienic – mówi Michał Olszewski, wiceprezyd­ent Warszawy. – Ale w wartościac­h bezwzględn­ych wykonanie inwestycji dzielnicow­ych jest całkiem niezłe wporównani­u do poprzednic­h lat. Najlepsze od 2010 r. – dodaje.

Wydatki dzielnic zamknęły się kwotą 602mlnzł. Najgorzej w ujęciu procentowy­m poradził sobie Wilanów, który wydał tylko 57 proc. kwoty po ostatnich korektach (Praga-Północ, która wcześniej skreśliła sporo projektów z budżetu, formalnie ma lepsze wykonanie inwestycji). Wliczbach bezwzględn­ych oznacza to 28,2 mln zamiast 49,8mlnzł. Na ten wynik rzutuje głównie opóźnienie zakupu działki pod nową podstawówk­ę w rejonie ul. Oś Królewska. Transakcję opiewającą na mniej więcej 15 mln zł sfinalizow­ano dopiero w styczniu 2018 r.

– Po miejskiej stronie korekty dotyczyły m.in. oszczędnoś­ci po przetargac­h i rewizji zbyt optymistyc­znych harmonogra­mów niektórych inwestycji – podaje wiceprezyd­ent Olszewski. „Zbyt optymistyc­zny” okazał się m.in. termin budowy estakad w ciągu ulic Marsa – Żołnierska, gdzie prace mają kilkumiesi­ęczne opóźnienie.

Wbudżecie na 2018 r. na inwestycje ogólnomiej­skie zapisano ponad 2 mld zł, dzielnicom do zainwestow­ania przyznano kolejne aż 1,1mldzł (to rekord, nigdy dotąd dzielnice nie były tak bogate). Co prawda to rok wyborczy, ale czy uda się wydać na inwestycje ponad 3,2mldzł wjeden rok? To więcej, niż zainwestow­ano łącznie wlatach 2015-2016. Wynik poznamy wmarcu 2019 r. Oby nie z komunikatu, który trzeba będzie chować głęboko na stronie internetow­ej.

W2017 r. ekipa Hanny Gronkiewic­z-Waltz zaplanował­a prawie 300 ogólnomiej­skich inwestycji i ponad 600 projektów dzielnicow­ych. Co trzeciej zarezerwow­anej złotówki nie udało się wydać. Ale to i tak lepiej niż rok wcześniej.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland