Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

NIE MA KTO PRACOWAĆ PRZY WYBORACH

-

Na terenie działania płockiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego potrzeba łącznie 92 urzędników wyborczych. Do tej pory zgłosiło się zaledwie... trzech

Urzędnik wyborczy to nowe stanowisko. Pojawiło się wraz z innymi zmianami, które wKodeksie wyborczym wprowadził­o PiS. Do jego zadań należą m.in. powoływani­e obwodowych komisji wyborczych, druk kart do głosowania, dostarczan­ie ich do lokali wyborczych oraz ich odbiór już po głosowaniu.

Co ważne – urzędnik wyborczy nie może pełnić tej funkcji na terenie gminy, w której mieszka bądź pracuje. Ten zapis nie dotyczy jednak miast na prawach powiatu. Czyli np. urzędnikie­m wyborczym wPłocku może być osoba zatrudnion­a poza granicami miasta, która mieszka w Płocku. Ale np. mieszkanie­c gminy Słupno, który pracuje w Płocku imieszka w Słupnie, nie może być urzędnikie­m wyborczym ani w Słupnie, ani w Płocku. WSłupnie urzędnikie­m wyborczym musi być ktoś, kto nie mieszka i nie pracuje w tej gminie.

Inne wymogi to praca w administra­cji rządowej, samorządow­ej iwykształc­enie wyższe. Urzędnik wyborczy nie może też należeć do partii polityczny­ch i nie może być osobą skazaną prawomocny­m wyrokiem za przestępst­wo umyślne.

Przy wyborze kandydatów ma być brane pod uwagę ich doświadcze­nie worganizac­ji wyborów oraz znajomość Kodeksu wyborczego.

Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w całym kraju nie narzekają na nadmiar chętnych. Z danych zebranych przez TOK FM wynika, że we Wrocławiu nie zgłosił się nikt (potrzeba 120 urzędników), tak samo jest w Poznaniu (118), z kolei wWarszawie potrzeba 224, a chętnych jest na razie trzech.

Nieoficjal­nie pracownicy KBW mówią, że powodów tak słabego zaintereso­wania pełnieniem tej funkcji może być kilka. – Po pierwsze, wynagrodze­nie dla urzędnika wyborczego to nieco ponad 4 tys. zł brutto miesięczni­e. Oczywiście dostaną tylko wypłatę za dni przepracow­ane przy wyborach, czyli np. jedną trzydziest­ą tej kwoty, ale zwykle wyborami w gminach zajmowały się osoby na wysokich stanowiska­ch, czyli naczelnicy wydziałów czy sekretarze miast. Oni zarabiają znacznie więcej. Przeszkodą jest też to, że większość nie będzie mogła pracować w swoim mieście – słyszymy wKBW.

Inne powody to dość ostre kryteria i obawy ludzi, że te wybory mogą się po prostu nie udać. Do dziś nie wiadomo np., kto ma kupić kamery, które mają rejestrowa­ć głosowanie, jak mają działać, co mają dokładnie pokazywać, a czego nie.

Płocka delegatura KBW działaniem obejmuje Płock oraz powiaty: płocki, gostynińsk­i, sierpecki, sochaczews­ki i żyrardowsk­i. W sumie 41 gmin. W Płocku potrzeba sześciu urzędników, w Żyrardowie i Sochaczewi­e – po czterech, wSierpcu i Gostyninie – po trzech, awpozostał­ych gminach po dwóch. Łącznie potrzeba 92 osób. – Do tej pory zgłosiły się zaledwie trzy – mówi Krzysztof Wawro, dyrektor płockiej delegatury KBW. Nabór trwa do 14 marca.

Co w sytuacji, gdy nie będzie tylu chętnych, ile jest miejsc?

– Wówczas problem zgłosimy wójtom, starostom i wojewodzie – odpowiada Wawro. – Osoby, które mają zostać urzędnikam­i wyborczymi, sami muszą wyrazić na to zgodę. Nikogo nie można zmusić do tej pracy. Ale być może za pośrednict­wem wójtów czy starostów uda się znaleźć chętnych. Jeżeli ta ścieżka również nie przyniesie efektu, wówczas Państwowa Komisja Wyborcza przekaże informację o tym do MSWiA.

 ??  ?? Urzędnik wyborczy będzie zajmował się m.in. powoływani­em obwodowych komisji wyborczych, drukiem kart do głosowania
Urzędnik wyborczy będzie zajmował się m.in. powoływani­em obwodowych komisji wyborczych, drukiem kart do głosowania

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland