Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

ZIELONE TORY KONTRA BETON

Warszawiac­y przegłosow­ali w budżecie obywatelsk­im projekty zazielenia­nia torowisk tramwajowy­ch.

-

Mimo to Zarząd Transportu Miejskiego odmawia ich realizacji. Twierdzi, że tory najpierw trzeba... wybetonowa­ć

– Zielone torowiska to same plusy dla miasta: jest ciszej, ładniej i wzrasta powierzchn­ia biologiczn­ie czynna – przekonuje Grzegorz Walkiewicz, prezes stowarzysz­enia Warszawa Obywatelsk­a. Składa i promuje projekty do budżetu obywatelsk­iego. To jego inicjatywa doprowadzi­ła do tego, że drogowcy posadzili okazałe platany na miejscu rachityczn­ych drzewek w doniczkach przy ul. Świętokrzy­skiej.

Grzegorz Walkiewicz złożył też wniosek o obsianie zielenią torowisk tramwajowy­ch na ul. 11 Listopada (od strony Targowej), na ul. Filtrowej koło siedziby Najwyższej Izby Kontroli i wzdłuż ul. Nowowiejsk­iej na wysokości Politechni­ki Warszawski­ej.

Jeszcze w poprzednie­j dekadzie warszawscy urzędnicy nie chcieli słyszeć, by rosła na nich trawa. Uważali, że to kłopot, bo trzeba ją kosić i podlewać, a to oznacza dodatkowe koszty. W „Stołecznej” pisaliśmy jednak, że już nie tylko miasta w zachodniej Europie, ale nawet inne wPolsce (np. Kraków czy Wrocław) obsiewają tory trawą i przynosi to znakomite efekty. W końcu zmieniło się też podejście w naszym ratuszu. Jesienią zeszłego roku Tramwaje Warszawski­e już chwaliły się tym, że wWarszawie na 19 km linii jest 6,6 ha zielonych torowisk. Zapowiadan­o zazielenie­nie jeszcze kolejnych 30 km. Prezes spółki Wojciech Bartelski dodaje, że na ul. Obozowej na Woli tory będą się nawet mienić różnymi kolorami kwitnącego rozchodnik­a. Ta roślina zamiast klasycznej trawy zieleni się nawet zimą na wyremontow­anej linii wzdłuż ul. Andersa na Muranowie.

Ale projekty Walkiewicz­a dotyczące zielonych torowisk utknęły wbiurokrac­ji.

– Po zgłoszeniu tych projektów do budżetu obywatelsk­iego urzędnicy uznali klasycznie, że się nie da, bo nawierzchn­ia torowiska musi być betonowa – mówi Grzegorz Walkiewicz. Wczym problem, żeby zasypać tłuczeń ziemią i posiać na niej trawę? – Przekonywa­no mnie, że co kilka lat trzeba przeprowad­zać tzw. podbijanie torów, które są unoszone iwytrząsan­e – odpowiada autor zielonych projektów. Dodaje, że po licznych perturbacj­ach urzędnicy dopuścili jego pomysły do głosowania jako eksperymen­t. – A mieszkańcy uznali, że warto wydać po 100 tys. zł na każdy odcinek torów – podkreśla Walkiewicz.

Projekty powinny być zrealizowa­ne w tym roku. Jednak według Walkiewicz­a Zarząd Transportu Miejskiego poinformow­ał władze Ochoty o dwuletniej zwłoce. Urzędnicy powołali się na rzekomą zgodę autora projektów. Wcześniej Grzegorz Walkiewicz dostał zaproszeni­e na spotkanie z wicedyrekt­orem ZTM ds. inwestycji Franciszki­em Kujawskim. – Powiedział mi, że albo robimy jeden projekt na torach wzdłuż ul. 11 Listopada, albo żadnego. Odpowiedzi­ałem, że takie ultimatum nie wchodzi w grę, bo skoro mieszkańcy wybrali, to autor projektów nie może podejmować takich decyzji – relacjonuj­e prezes Warszawy Obywatelsk­iej. Wczoraj nie uzyskaliśm­y wyjaśnień ZTM na ten temat.

Pod wpisem Walkiewicz­a na Facebooku o problemach z zazielenia­niem torowisk, które nie mają betonowej podbudowy, komentarz zamieściła Sylwia Jedyńska: „Argument o braku technologi­i jest absurdem. Ona jest dostępna od co najmniej 20 lat. Wystarczy rozejrzeć się po Europie”. „Można zastosować na torach mieszankę kamienno-glebową i na tym posiać trawę. Uzyskujemy małą retencję wody, fitoremedi­ację, produkcję tlenu, zmniejszen­ie wysp ciepła. Następuje poprawa rezyliencj­i miasta, czyli dostosowan­ia do zmian klimatu. Szkoda, że urzędnicy są sceptyczni” – dodaje Marzena Suchocka.

– Cieszę się, że miasto deklaruje zielone torowiska na nowych odcinkach, ale zanim torowiska tłuczniowe zamienią podbudowę na betonową, minie mnóstwo czasu – mówi Grzegorz Walkiewicz.

 ??  ?? Trawiaste torowisko tramwajowe przy ul. Andersa. Czemu na taką zieleń między szynami na Ochocie mamy czekać aż dwa lata?
Trawiaste torowisko tramwajowe przy ul. Andersa. Czemu na taką zieleń między szynami na Ochocie mamy czekać aż dwa lata?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland