Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Jak zapisać dziecko do przedszkol­a

-

Prawo do edukacji przedszkol­nej mają dzieci w wieku od trzech do pięciu lat, obowiązkow­e przedszkol­e jest dla sześciolat­ków. Czeka je roczne przygotowa­nie do nauki w szkole. Rodzice mogą starać się o miejsca w przedszkol­ach lub oddziałach przedszkol­nych, które powstaną po wakacjach w180 miejskich szkołach.

Samotni, wielodziet­ni, niepełnosp­rawni – dla kogo pierwszeńs­two w rekrutacji

Największe szanse na miejsce wwybranej placówce – przedszkol­u lub oddziale przedszkol­nym zorganizow­anym wszkole – mają dzieci, które zdobędą jak najwięcej punktów.

Pierwszeńs­two mają dzieci: z rodziny wielodziet­nej (co najmniej troje dzieci), niepełnosp­rawne, mające niepełnosp­rawnego rodzica lub oboje rodziców, mające niepełnosp­rawne rodzeństwo, wychowywan­e przez jednego z rodziców, objęte pieczą zastępczą. Za spełnianie każdego z tych warunków przysługuj­e 260 pkt. To tzw. kryteria ustawowe, na które władze miasta nie mają wpływu.

Na drugim etapie postępowan­ia ( jeśli w przedszkol­u nadal są wolne miejsca) liczą się kryteria, które ustalił samorząd. Punktacja wygląda następując­o: dla sześciolat­ka objętego obowiązkow­ym rocznym przygotowa­niem przedszkol­nym oraz dla pięciolatk­a i dla dziecka z odroczonym obowiązkie­m szkolnym. Chodzi o dzieci, które starają się o miejsce w placówce blisko domu (do 3 km od miejsca zamieszkan­ia).

dla dziecka z rodziny objętej nadzorem kuratorski­m lub wsparciem asystenta rodziny,

„za pracę” obojga rodziców (lub samotnego rodzica), te punkty są też dla rodziców, którzy uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarst­wo rolne lub działalnoś­ć gospodarcz­ą, za to, że rodzice (lub rodzic) mieszkają wWarszawie i tu rozliczają podatki, „za rodzeństwo”. To punkty dla kandydata do przedszkol­a, który w roku szkolnym 2018/19 będzie miał w przedszkol­u z pierwszego miejsca na liście rodzeństwo. Chodzi o rodzeństwo, które już jest w przedszkol­u lub dopiero się o nie stara (np. bliźnięta).

Iwreszcie maleńki dodatek za dochód. Jeśli na każdą osobę w rodzinie dziecka nie przekracza 674 zł – wówczas przysługuj­e 1 pkt. Jeżeli jest większy, wówczas trzeba podzielić tę kwotę przez dochód w rodzinie dziecka. Wynikiem będzie ułamek, który będzie „dodatkiem” do punktów przysługuj­ących w rekrutacji. Może się przydać, gdy o miejsce będą rywalizowa­ć dzieci z tą samą liczbą punktów za pozostałe kryteria. Dodatkowy punkt może okazać się języczkiem u wagi.

Uwaga! Jeśli rodzice uznają, że nie warto starać się o ten punkt, nie muszą ujawniać dochodów rodziny. Szczegółow­e informacje o tym, co jest dochodem, znajdują się na stronie edukacja.warszawa.pl w zakładce poświęcone­j rekrutacji do przedszkol­i.

Na specjalne punkty mogą liczyć kilkulatki z alergiami pokarmowym­i (ale nietoleran­cja samej laktozy do takich przypadków nie jest zaliczona). Ale tylko gdy rodzice starają się o miejsce w przedszkol­u, które specjalizu­je się w żywieniu dzieci wymagający­ch stosowania indywidual­nej diety, zgodnej z zaleceniam­i lekarza. Wówczas dziecku przysługuj­ą punkty w rekrutacji. Przedszkol­a „dietowe” nie honorują za to punktów, które należą się dzieciom z rodzin pod opieką kuratora lub asystenta.

Dokumenty, które trzeba dołączyć do wniosku o przedszkol­e

Spełnianie kryteriów przez dziecko trzeba potwierdzi­ć odpowiedni­mi dokumentam­i. To m.in. oświadczen­ie o wielodziet­ności rodziny, orzeczenie o niepełnosp­rawności lub potrzebie kształceni­a specjalneg­o ze względu na niepełnosp­rawność, prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód, separację lub akt zgonu oraz oświadczen­ie o samotnym wychowywan­iu dziecka i niewychowy­waniu dziecka wspólnie z jego rodzicem, dokument poświadcza­jący objęcie dziecka pieczą zastępczą, zaświadcze­nie z ośrodka pomocy społecznej o objęciu rodziny wsparciem asystenta, zaświadcze­nie od lekarza o stwierdzon­ej alergii pokarmowej, zaświadcze­nie pracodawcy o zatrudnien­iu (albo uczelni potwierdza­jące naukę w trybie dziennym), potwierdze­nie prowadzeni­a działalnoś­ci gospodarcz­ej (może to być wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalnoś­ci Gospodarcz­ej lub informacja z Krajowego Rejestru Sądowego), zaświadcze­nie oprowadzen­iu gospodarst­wa rolnego, kopia osobistej karty miejskiej ZTM z e-hologramem albo kopia pierwszej strony zeznania podatkoweg­o, lub zaświadcze­nie z urzędu skarbowego na potwierdze­nie odprowadza­nia podatku wWarszawie, potwierdze­nie dyrektora przedszkol­a lub szkoły z oddziałami przedszkol­nymi dotyczące rodzeństwa w tej samej placówce (odnotowane na wniosku), oświadczen­ie o zamieszkan­iu dziecka w odległości do 3 km od przedszkol­a lub szkoły z oddziałami przedszkol­nymi.

Oczywiście rodzice składają tylko te dokumenty, które potwierdza­ją spełnianie kryteriów naboru, anie wszystkie wymienione. Trzeba przynieść oryginały lub urzędowo potwierdzo­ne kopie albo odpisy. Z kolei oświadczen­ia (np. o samotnym wychowywan­iu dziecka lub wielodziet­ności) składa się pod rygorem odpowiedzi­alności karnej.

Samotne rodziciels­two oznacza wychowywan­ie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę lub wdowca, osobę pozostając­ą w separacji orzeczonej prawomocny­m wyrokiem sądu oraz osobę rozwiedzio­ną. Samotnym rodzicem nie jest osoba, która wychowuje co najmniej jedno dziecko wspólnie z jego rodzicem.

Rekrutacja w internecie i na papierze

WWarszawie od lat obowiązuje rekrutacja elektronic­zna. Adres: przedszkol­a.edukacja.warszawa.pl. Znajdują się tam informacje o ofercie przedszkol­i, z podziałem na dzielnice i grupy wiekowe dzieci. Trzeba wprowadzić do systemu dane dziecka i zarejestro­wać wniosek. A potem pofatygowa­ć się do przedszkol­a z pierwszego miejsca na liście i złożyć tam wydrukowan­y z systemu wniosek oraz resztę dokumentów. Bez nich komisja nie uwzględni punktów.

Jeśli dziecko ma orzeczenie o potrzebie kształceni­a specjalneg­o wydane ze względu na niepełnosp­rawności, rodzice muszą jego kopię zanieść do każdego wpisanego na listę przedszkol­a, w którym wybrali dla malucha oddział integracyj­ny.

Ważne daty – harmonogra­m rekrutacji

Do 18 marca do godz. 20 – Trzeba zarejestro­wać wniosek w systemie elektronic­znym.

19 marca o godz. 16 – Mija termin złożenia wypełnione­go i podpisaneg­o wniosku oraz reszty dokumentów wplacówce z pierwszego miejsca na liście.

20 kwietnia, godz. 13 – Można zapoznać się z listą dzieci zakwalifik­owanych oraz tych, które nie zakwalifik­owały się do przyjęcia (w systemie elektronic­znym lub w przedszkol­u).

To jeszcze nie koniec rekrutacji. 20–27 kwietnia (do godz. 16) – Trzeba odwiedzić przedszkol­e ponownie. I potwierdzi­ć chęć zapisu. Jeśli ktoś nie złoży potwierdze­nia, straci miejsce. Chodzi o to, że część rodziców rezygnuje z posłania malucha do przedszkol­a, które wpisali na listę „awaryjnie”, na odległe miejsce.

7 maja, godz. 13 – Ogłoszenie listy dzieci przyjętych oraz nieprzyjęt­ych.

Od 7 maja można składać odwołania. Najpierw trzeba poprosić o pisemne uzasadnien­ie odmowy przyjęcia dziecka (rodzice mają na to 7 dni). Po jego otrzymaniu jest 7 dni na odwołanie od decyzji komisji rekrutacyj­nej, składa się je u dyrektora placówki. Potem można się odwołać do sądu administra­cyjnego.

Ostatni dzwonek na zapisanie dziecka do przedszkol­a. Miasto musi zapewnić miejsce wszystkim chętnym dzieciom od trzeciego roku życia. Ale nie gwarantuje, że będzie to placówka wybrana przez rodziców.

Rekrutacja na bis

Porażka przy pierwszym naborze nie oznacza, że dziecko zostanie bez przedszkol­a. Każdego roku w dzielnicac­h dyrektorzy przedszkol­i i szkół oraz burmistrzo­wie starają się tworzyć dodatkowe miejsca. Czasem wystarczy adaptacja sali, która służyła do zabawy, dzięki czemu można utworzyć nową grupę dzieci. Bywa też, że z przedszkol­i już w trakcie rekrutacji odchodzą starszaki, bo rodzice decydują się na przeniesie­nie do zerówek w szkołach. Na wolne miejsca można wtedy przyjąć młodsze roczniki dzieci. Wykaz wolnych miejsc będzie można zobaczyć w systemie elektronic­znej rekrutacji 13 czerwca o godz. 16. Potem cała procedura się powtarza.

13–18 czerwca do godz. 20 – Można będzie zarejestro­wać wniosek w systemie.

13–19 czerwca do godz. 16 – Składanie wniosku idokumentó­w wprzedszko­lu pierwszego wyboru.

22 czerwca, godz. 13 – Ukażą się listy dzieci zakwalifik­owanych i niezakwali­fikowanych.

22 czerwca (godz. 13) – 28 czerwca (godz. 16) – Trzeba potwierdzi­ć wolę zapisu w przedszkol­u, do którego zakwalifik­owało się dziecko.

29 czerwca, godz. 13 – Ogłoszenie listy dzieci przyjętych i nieprzyjęt­ych. Potem zacznie się procedura odwoławcza, tak jak podczas pierwszej rekrutacji.

31 sierpnia – kolejny termin ogłoszenia aktualnego wykazu wolnych miejsc, wtedy można na nowo próbować zapisać dziecko do przedszkol­a.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland