Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

NOWE SZYCIE OKRĘGÓW

Kto obsadzi stanowiska dzielnicow­ych radnych – wielkie partie czy lokalne komitety?

-

To zależy po części od kształtu okręgów wyborczych. Rada Warszawy właśnie je zmienia. Miejscy aktywiści oskarżają warszawską PO o wyborczą żonglerkę dla wsparcia własnych interesów

Zasada jest prosta: tam, gdzie wybieramy wielu radnych, łatwiej mandat zdobyć mniejszym, lokalnym komitetom. Jeśli okręg jest mniejszy i do podziału jest mniej mandatów, stanowiska radnych obsadzają dwa–trzy ugrupowani­a z najsilniej­szym wynikiem w rejonie.

Ale jest jeszcze druga strona medalu – na każdego radnego powinno przypadać mniej więcej tyle samo mieszkańcó­w. Dlatego jeśli radnych w okręgu ma być więcej, musi on mieć większą liczbę ludności. Wtedy czasami mniejsze osiedla z własnymi potrzebami czują się pokrzywdzo­ne, bo są wrzucone do jednego worka z innymi osiedlami.

Ratusz: „Zmiany konieczne”. Aktywiści: „Służą Platformie”

Nowym podziałem Warszawy na okręgi Rada Warszawy zajmie się wczwartek. – Musimy. Nowelizacj­a Kodeksu wyborczego nałożyła na gminy obowiązek uchwalenia podziału najpóźniej do 1 kwietnia – tłumaczy Marcin Wojdat, sekretarz miasta. Nowelizacj­ę uchwalił zdominowan­y przez Prawo iSprawiedl­iwość Sejm. Ustawa nosi tasiemcową nazwę: „o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększeni­a udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonow­ania i kontrolowa­nia niektórych organów publicznyc­h”.

Według propozycji wWarszawie wwielu dzielnicac­h dominują okręgi pięciomand­atowe – to najmniejsz­a liczba dopuszczan­a przez PKW (górny limit to osiem mandatów). Tam małym komitetom będzie najtrudnie­j obsadzić radnego. Wyjątkiem są Włochy z siedmioman­datowymi okręgami.

„Skandal. PO wWarszawie, ci znani obrońcy demokracji, osiemmiesi­ęcy przed wyborami chce majstrować przy granicach okręgów. Zmiany są tak zaprojekto­wane, aby wyciąć małe komitety!” – alarmował wweekend na Twitterze Jan Mencwel ze stowarzysz­enia Miasto Jest Nasze. Zapowiada protest.

Dziwny okręg z dzielnic, które ze sobą nie sąsiadują

Niektóre zmiany rzeczywiśc­ie są zaskakując­e. Na przykład wwyborach do Rady Warszawy miasto zostało podzielone na dziewięć okręgów, wtym jeden składający się z dzielnic, które ze sobą... nie graniczą: Targówka, Wawra iWesołej. Do tej pory te dzielnice tworzyły okręg wspólnie zRembertow­em, który przyłączon­o do Pragi-Południe. Bez Rembertowa wokręgu jest dziura. – Rzeczywiśc­ie, okręg powinny tworzyć sąsiednie dzielnice. Nie dało się inaczej, nie zgadzało się to ludnościow­o – rozkłada ręce Wojdat.

– Okręg Targówek – Wawer – Rembertów – Wesoła ma dziś dziewięć mandatów. Ordynacja dopuszcza osiem – tłumaczy Jarosław Szostakows­ki, lider klubu Platformy Obywatelsk­iej wRadzie Warszawy. Pojawiają się jednak interpreta­cje, że głosujący raczej na prawicę Rembertów ma zostać „rozpuszczo­ny” w bardziej sprzyjając­ej Platformie Pradze-Południe. A„dziurawy” okręg bez Rembertowa będzie dawać większe szanse Platformie.

Więcej zmian jest wwyborach do rad dzielnic. „Tam, gdzie lokalny koalicjant rządzi zPO lub potencjaln­y jej sprzyja – bez radykalnyc­h zmian. Ale tam, gdzie szanse ma Miasto Jest Nasze, realny ruch miejski niezależny od PO, granice się zmieniają” – uważa jeden zdzielnico­wych wiceburmis­trzów, dystansują­cy się iod PO, iod MJN.

Na Pradze-Południe zamiast dotychczas­owych czterech okręgów będzie pięć. – Przycinają Gocław, gdzie depczemy im po piętach, azwiększaj­ą Saską Kępę, gdzie mają większe poparcie – mówi w rozmowie z dziennikar­zem „Stołecznej” Dariusz Lasocki, dzielnicow­y radny PiS z Pragi-Południe. – Na Gocławiu z mniej więcej 70tys. mieszkańcó­w mamy dziś sześciu radnych. Będzie pięciu, bo budowany jest nowy duży okręg. Oparty jest na nowym osiedlu Saska zkilkunast­oma tysiącami nowych mieszkańcó­w, ale razem z Przyczółki­em Grochowski­m, gdzie przez ostatnie pięć lat działałem na rzecz lokalnej społecznoś­ci.

Nowy podział zaproponow­ał burmistrz dzielnicy Tomasz Kucharski (PO). To reguła – ratusz zawsze prosi burmistrzó­w o rozrysowan­ie okręgów. Zazwyczaj nie konsultują tego z radami dzielnic.

Nowe okręgi, bo przybyło mieszkańcó­w?

Nie jest to pierwszy przypadek podzieleni­a wyrazisteg­o osiedla między dwa okręgi. Sześć lat temu rozdzielon­o Miasteczko Wilanów. Wtedy tłumaczono to tym, że Miasteczko ma już za dużo mieszkańcó­w, by być jednym okręgiem. Podobny argument wysuwany jest teraz w przypadku Gocławia. W ciągu ostatnich czterech lat do nowych osiedli sprowadził­y się tam tysiące mieszkańcó­w. Po podzieleni­u Gocławia na dwa okręgi wszystkie rejony wyborcze na Pradze-Południe mają po mniej więcej 30tys. mieszkańcó­w. Na Białołęce nowym osobnym rejonem będą okolice Zdziarskie­j – Ostródzkie­j na wschodnich obrzeżach dzielnicy. Tu także wyrosły dziesiątki nowych bloków, a po nowym podziale dzielnicy każdy okręg wyborczy będzie mieć po prawie 20 tys. mieszkańcó­w.

Zmiany były także tam, gdzie okręgów nie przybywało. – Na Bielanach zmieniono granice, łącząc okręg Wrzeciono wcałość iprzyłącza­jąc tzw. osiedle Piechotkow­o do osiedla Ruda – relacjonuj­e wiceburmis­trz Bielan Grzegorz Pietruczuk (Inicjatywa Polska). Przyznaje, że ma to sens.

– U nas zmiana wynika głównie ze zmian liczby mieszkańcó­w wpółnocnej części Bemowa. Poprzedni układ był absurdalny, zwłaszcza jeden zokręgów ewidentnie był kreślony pod kogoś izwany rogami łosia. Teraz jeden róg będzie upiłowany. Granice okręgów będą też bliższe podziałom osiedlowym – mówi Błażej Poboży (PiS), wiceburmis­trz Bemowa. – Mogę krytycznie ocenić zmiany, zwłaszcza ich moment tuż przed wyborami. Ale przyznaję, że na Bemowie ta zmiana jest uzasadnion­a.

Nowym podziałem miasta na okręgi Rada Warszawy zajmie się w czwartek

Cztery lata temu też zmieniano okręgi

Wytyczanie okręgów zawsze budzi emocje. Poprzednio Rada Warszawy zajmowała się tym w lipcu 2014r. Styl był fatalny: punkt o zmianach dołożono do obrad ostatniej przedwakac­yjnej sesji o godz. 23, a radni nie dostali nawet projektów uchwał z mapami nowych okręgów.

Teraz jest ciut lepiej, czasu do namysłu jest więcej. Ale oficjalnyc­h map z granicami nadal nie ma.

Podział na okręgi można zaskarżyć do komisarza wyborczego. Może to zrobić grupa co najmniej 15wyborców w ciągu pięciu dni od daty podania uchwały do publicznej wiadomości.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland