Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

„Droga Krzyżowa” z dawnej katowni

-

– Mamy ten tekst wnaszych zbiorach. Uznaliśmy, że warto go pokazać wautentycz­nych wnętrzach, do których są wtekście odniesieni­a. Przestrzeń jest tu bardzo mała, ścian rozsunąć nie możemy. Liczymy, że inscenizac­ję będzie mogło obejrzeć 40widzów. Kto pierwszy, ten lepszy – zaznacza Andrzej Kotecki, kurator Mauzoleum Walki iMęczeństw­a utworzoneg­o wpodziemia­ch budynku MEN wal. Szucha 25.

Ten gmach podczas okupacji był siedzibą Urzędu Komendanta Policji Bezpieczeń­stwa (Sipo) i Służby Bezpieczeń­stwa (SD) dystryktu warszawski­ego. Tu też ulokowała się tajna policja państwowa (gestapo), która wpodziemny­m areszcie przetrzymy­wała osoby oczekujące na przesłucha­nia. Przywożono je tu zPawiaka i innych więzień, aresztów iłapanek. Tych zpoważniej­szymi zarzutami osadzano wizolatkac­h, pozostałyc­h – w zbiorowych celach nazywanych tramwajami, ponieważ ludzie siedzieli wnich jak wwagonach tramwajowy­ch: jeden za drugim, wdwóch rzędach. Stąd prowadzono ich na wyższe kondygnacj­e, gdzie byli poddawani brutalnym „badaniom”, anieraz katowani na śmierć. Wnętrze aresztu z celami przetrwało do dziś. Można je zwiedzać. Jako miejsce martyrolog­ii stanowi filię Muzeum Więzienia Pawiak, będącego oddziałem Muzeum Niepodległ­ości.

Jedną z więźniarek przesłuchi­wanych przez gestapo w al. Szucha była Elżbieta Krajewska, ps. „Elitka”, „Litka”, „Granowska”. Pochodziła z Jarocina. Przed wojną ukończyła Gimnazjum Zgromadzen­ia Sacré Coeur w Polskiej Wsi niedaleko Poznania. W czasie okupacji została razem z rodziną wysiedlona przez Niemców zWielkopol­ski. Kontynuowa­ła naukę na tajnych kompletach Liceum Zofii Kurmanowej wWarszawie, gdzie w 1942 r. zdała maturę. Wstąpiła do podziemneg­o harcerstwa. Uczestnicz­yła w akcji „N” (działania dywersyjno-propagando­we wśród Niemców). Została aresztowan­a 6 czerwca 1943 r. podczas podrzucani­a ulotek na teren wojskowy przy ul. Wiśniowej. W al. Szucha przez dwa dni była przesłuchi­wana i torturowan­a. Potem przewiezio­no ją na Pawiak, gdzie zamknięta w izolatce napisała jesienią 1943r. na bibułce „Drogę Krzyżową Polaków w więzieniac­h i obozach”. Opowieść o męce Chrystusa połączyła z dramatyczn­ymi przeżyciam­i uwięzionyc­h. Tę „Drogę Krzyżową” inscenizow­ali osadzeni na Pawiaku. Gryps z tekstem „Elitki” przemycono też za kraty i opublikowa­no wkonspirac­yjnej prasie. Pomimo ciężkich przesłucha­ń Krajewska nikogo nie wydała. 5 październi­ka 1943 r. wywieziono ją do Auschwitz-Birkenau. Zmarła tam na tyfus 14stycznia 1944r.

Kameralne przedstawi­enie nie będzie liturgiczn­ą drogą krzyżową, ale spektaklem przywołują­cym znanych i nieznanych więźniów Pawiaka i aresztu w al. Szucha. Widowisko reżyseruje według swojego scenariusz­a Maria Reif. Wystąpią aktorzy: Malwina Laska, Maria Reif, Sławomir Głazek, Michał Klawiter iDawid Ścipidro. Oprawę muzyczną stworzy chór: Paweł Choina (dyrygent), Arkadiusz Górka, Aleksander Słojewski iWiktor Gniazdowsk­i. Początek – godz. 17. Wstęp wolny.

– Jeśli przyjdzie więcej osób, niż może wejść, powtórzymy inscenizac­ję – zapowiada Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległ­ości. – A jak znajdziemy fundusze, to możemy grać nawet codziennie do Wielkiejno­cy.

Podziemia gmachu MEN w al. Szucha, mieszczące w czasie wojny areszt gestapo, będą dzisiaj miejscem niezwykłej inscenizac­ji „Drogi Krzyżowej”. Jej tekst, napisany w 1943 r. na bibułce przez jedną z więźniarek, przemycono na wolność.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland