Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Reprywatyz­acja zamiast rewitaliza­cji

-

Kilkanaści­e rodzin z kamienicy przy Kawęczyńsk­iej 37 żyje w niepewnośc­i. Umowy najmu wypowiedzi­ał im nowy właściciel zreprywaty­zowanego domu. Pani Beata (imię zmienione) jest już prawie na walizkach. Czeka na przeprowad­zkę do mieszkania, które zapewniła jej dzielnica. Ale martwi się o sąsiadów. – Szkoda, że tak to jest. Kamienice obok miasto wybrało do rewitaliza­cji. A naszą zreprywaty­zowano – mówi.

Decyzja zapadła w lutym 2015 r. Kilkupiętr­owy budynek, front i oficynę przejęli spadkobier­cy dawnych właściciel­i. – Nikt nam nie dokuczał – opowiada lokatorka. – Ale spadkobier­cy sprzedali dom.

Awcześniej podnieśli czynsz do kilkunastu złotych za metr. Nowi właściciel­e zamówili ekspertyzę budynku. Jak informuje rzecznik Pragi-Północ Karol Szyszko, wynika z niej, że „stan techniczny stropów drewnianyc­h zagraża bezpieczeń­stwu konstrukcj­i, występuje zagrożenie życia mieszkańcó­w”. Dlatego mieszkańcó­w trzeba wykwaterow­ać.

Na początku listopada zeszłego roku Powiatowy Inspektora­t Nadzoru Budowlaneg­o nakazał właściciel­om, na ich wniosek, opróżnieni­e całego budynku. Podstawą była ekspertyza.

Mieszkańcy byli zaskoczeni. – Nigdy nie słyszeliśm­y, że coś nam grozi – opowiada pani Beata. – A trzy lata przed reprywatyz­acją dzielnica założyła nam centralne i ciepłą wodę.

To kosztowna inwestycja, dzielnica wydała wtedy na remont niemal 430 tys. zł. Temu lokatorzy też się dziwią. W dzielnicy informują, że w sądzie trwa sprawa o zwrot nakładów na budynek. A co z lokatorami? Władze dzielnicy uruchomiły procedurę wykwaterow­ania. – Już 11 z 18 rodzin złożyło wnioski o przyznanie lokalu zastępczeg­o. Wszyscy mieszkańcy otrzymają wsparcie. Dzięki znowelizow­anej Ustawie o ochronie praw lokatorów dzielnica ma prawo nadal udzielać pomocy lokatorom z budynków prywatnych objętych decyzją nadzoru budowlaneg­o – zapewnia Karol Szyszko.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland