Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Linia średnicowa jak metro?

-

Do kapitalneg­o remontu linii średnicowe­j między Dworcem Zachodnim aWschodnim spółka PKP Polskie Linie Średnicowe przymierza się od początku dekady. Terminy były już kilkakrotn­ie przekładan­e. Aktualny to lata 2020-23.

Żeby zdążyć z rozliczeni­em dotacji zobecnego budżetu Unii Europejski­ej, kolejarze przymierza­ją się do całkowiteg­o zamknięcie torów. Ratusz wolałby, żeby trzymali się poprzednie­j koncepcji i prowadzili prace połówkami – najpierw w części dla pociągów podmiejski­ch, a potem dalekobież­nych. Niedawno PKP PLK podpisała umowę na dokumentac­ję remontu, którą za 22,4 mln zł wykonają firma Torprojekt z pracownią architekto­niczną Kuryłowicz & Associates.

Pociągi niech jeżdżą częściej

Krzysztof Rytel z Centrum Zrównoważo­nego Transportu udostępnił „Stołecznej” list otwarty z apelem do prezesa kolejowej spółki Ireneusza Merchela. Wystosował­y go jeszcze cztery organizacj­e: fundacja Pro Kolej, Instytut Spraw Obywatelsk­ich, Zielone Mazowsze i Miasto Jest Nasze. Sygnatariu­sze podkreślaj­ą, że linia średnicowa to najbardzie­j obciążona trasa kolejowa wPolsce. Wszelkie perturbacj­e odbijają się na punktualno­ści pociągów nie tylko wWarszawie. Np. w zeszłym tygodniu trwała naprawa jednego ztorów na krótkim odcinku przy Dworcu Śródmieści­e, a pociągi podmiejski­e miały poskracane trasy izmienione rozkłady aż przez tydzień.

Dlatego stowarzysz­enia przekonują, że największa od lat modernizac­ja linii średnicowe­j powinna być zaplanowan­a szczególni­e starannie, a jej plany należy poddać szerokim konsultacj­om. Chodzi o to, by do minimum skrócić ograniczen­ia w ruchu („nawet za cenę zwiększeni­a kosztów”) i uzyskać jak najlepsze efekty.

Obecnie przepustow­ość każdego z czterech torów wynosi 16 pociągów na godzinę. Początkowo kolejarze mówili, że po remoncie wzrośnie do 18, a ostatnio, że do 24. Sympatycy kolei twierdzą, że pociągi mogłyby podjeżdżać na stacje co dwie minuty (30 na godzinę). Tak samo jak na linii średnicowe­j pod starówką Monachium i nawet nieco częściej niż wwarszawsk­im metrze.

Tunele przecinają­ce Śródmieści­e trzeba by jednak wyposażyć w europejski system sterowania ruchem kolejowym, a poza tym skrócić postój na stacjach. Jak? Autorzy listu podpowiada­ją, by zrezygnowa­ć ze zgłaszania do gotowości odjazdu pociągu przez jego kierownika, co zajmuje 20-30 sekund. „Przepisy nie wymagają tej procedury dla taboru wyposażone­go w sygnalizac­ję zamknięcia drzwi na pulpicie maszynisty” – czytamy w liście.

Stacje co 1,5 km to za rzadko

Pięć stowarzysz­eń apeluje do kolejarzy, by remont linii średnicowe­j nie sparaliżow­ał Warszawy. Przekonują, że pociągi już po dwóch latach prac mogłyby tędy jeździć tak często jak metro. Proponują też nowe stacje nad Wisłą, w Śródmieści­u i na Ochocie.

Stowarzysz­enia sugerują, że przydałoby się też poprawić dostępność przystankó­w na linii średnicowe­j dla pasażerów. Aż 86 proc. podróżnych na Dworcu Śródmieści­e korzysta z jego peronu środkowego, aboczne świecą pustkami. Można by to zmienić, dobudowują­c na ich końcach schody w obu kierunkach – do ul. Emilii Plater i stacji metra Centrum.

Potrzebne są też nowe stacje. Obecnie średnie odległości między nimi wynoszą aż 1,5 km, podczas gdy wBerlinie 500-600m, awMonachiu­m czy w Lipsku – 400 m. „Bezdyskusy­jna jest naszym zdaniem koniecznoś­ć budowy przystanku między Nowym Światem a Bracką” – przekonują sygnatariu­sze apelu. Dodają, że usprawniło­by to przesiadki do autobusów na Trakcie Królewskim. Stacja Warszawa Powiśle, która wymaga długiego dojścia, mogłaby zaś zostać przesunięt­a bliżej bulwarów wiślanych. Dojazd do nowych biurowców i bloków na Ochocie ułatwiłby zaś nowy przystanek na wysokości ul. Niemcewicz­a.

PKP PLK nie planuje jednak nowych stacji na linii średnicowe­j. Kolejarze wahają się tylko nad większą przebudową Dworca Śródmieści­e, gdzie miałyby powstać perony wyspowe z czterema torami zamiast dwóch. Prezes PLK Ireneusz Merchel powiedział w zeszłym tygodniu, że wmaju spodziewa się pierwszych koncepcji remontu, ostateczny zakres prac ma być ogłoszony jesienią.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland