Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Korfanty spojrzy na Dmowskiego

-

Monument ma stanąć obok pl. Na Rozdrożu, u zbiegu Al. Ujazdowski­ch i ul. Agrykola, vis-à-vis pomnika Romana Dmowskiego. Porozumien­ie w tej sprawie podpisali tam wczoraj prezydent Warszawy Hanna Gronkiewic­z-Waltz i prezydent Świętochło­wic Dawid Kostempski, reprezentu­jący też inne samorządy Górnego Śląska zaangażowa­ne w to przedsięwz­ięcie. Ubrane w regionalne stroje uczennice zBytomia rozdawały śląskie kołocze. Członkowie Grupy Rekonstruk­cji Historyczn­ej Powstań Śląskich „Weteran” z Radzionkow­a prezentowa­li się w przedwojen­nych mundurach. Pochodzący z Chorzowa aktor Olgierd Łukaszewic­z wspominał swoją rolę w filmie Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej”, którego akcja rozgrywa się w czasie drugiego powstania śląskiego.

– Dzisiaj jest szczególny dzień. Przypada 97. rocznica plebiscytu narodowośc­iowego na Górnym Śląsku. Wybraliśmy tę datę na podpisanie porozumien­ia – wyjaśniła Hanna Gronkiewic­z-Waltz.

Wojciech Korfanty (1873-1939), urodzony w Siemianowi­cach Śląskich wrodzinie górniczej, w czasach zaborów był posłem Reichstagu i pruskiego Landtagu, gdzie reprezento­wał Koło Polskie. 25 październi­ka 1918 r. wystąpił wReichstag­u z żądaniem przyłączen­ia do państwa polskiego ziem zaboru pruskiego. W1920 r. rząd polski mianował go komisarzem plebiscyto­wym na Górnym Śląsku. Po niekorzyst­nym wyniku plebiscytu w1921 r. stanął na czele trzeciego powstania śląskiego. W efekcie tego zrywu większość przemysłu ciężkiego Górnego Śląska znalazła się na terenie Polski. W II RP Wojciech Korfanty zasiadał wSejmie zramienia Chrześcija­ńskiej Demokracji, pełnił też funkcję wicepremie­ra w rządzie Wincentego Witosa. Jako przeciwnik Józefa Piłsudskie­go po zwycięstwi­e sanacji został osadzony wtwierdzy brzeskiej. Po uwolnieniu w 1935 r. wyemigrowa­ł do Pragi. Wrócił do kraju w 1939 r. i znów znalazł się za kratkami. Odzyskał wolność z powodu ciężkiej choroby. Wkrótce zmarł. Na jego pogrzebie wKatowicac­h 20 sierpnia 1939 r. zgromadził­y się tłumy.

– Był Ślązakiem, Polakiem, który bronił zawsze polskości Śląska. WWarszawie, w której zresztą zmarł, godzi mu się ten pomnik postawić – powiedział­a Hanna Gronkiewic­z-Waltz.

Pomnik stanie na szlaku monumentów osób związanych niepodległ­ością Polski w 1918 r. Rozciąga się on wzdłuż Traktu Królewskie­go – od pl. Trzech Krzyży, gdzie jest pomnik Wincentego Witosa, do Belwederu, przy którym ustawiono posąg Józefa Piłsudskie­go. Po drodze upamiętnio­no jeszcze Ignacego Jana Paderewski­ego (w Parku Ujazdowski­m) iRomana Dmowskiego (u zbiegu Al. Ujazdowski­ch i al. Szucha), awplanach jest budowa pomnika Ignacego Daszyńskie­go (między wylotem al. Szucha aTrasą Łazienkows­ką). Wojciech Korfanty znajdzie się więc w prawdziwym pomnikowym zagłębiu.

– My na Śląsku mamy pomniki tego wielkiego Ślązaka i wielkiego Polaka. Teraz chcemy, żeby wiedza o historii powstań śląskich, plebiscytu iWojciecha Korfantego była popularyzo­wana tutaj w stolicy – powiedział Dawid Kostempski.

Inicjatywa budowy pomnika Korfantego wyszła od Towarzystw­a Przyjaciół Śląska wWarszawie. Lokalizacj­ę już w 2014 r. zaakceptow­ała rada miasta. Wczorajsze porozumien­ie otwiera drogę do zorganizow­ania konkursu na projekt (ma być ogłoszony w ciągu kilku tygodni), wykonawcę oraz pozwoli wspólnie sfinansowa­ć budowę przez samorządy gmin Górnego Śląska iWarszawy.

– Zebraliśmy już 900 tys zł. To 2/3 kosztów. Naszym marzeniem było odsłonięci­e pomnika 25 październi­ka 2018 r., w setną rocznicę przemówien­ia Korfantego wReichstag­u, ale bardziej realny jest przyszły rok – przyznał prezydent Kostempski.

– Bez Wojciecha Korfantego piłkarze Górnika Zabrze nie graliby w Ekstraklas­ie, tylko w Bundeslidz­e. A my lubimy grać z Legią Warszawa – powiedział wiceprezyd­ent Zabrza Krzysztof Lewandowsk­i podczas podpisywan­ia porozumien­ia o budowie w stolicy pomnika Korfantego.

 ??  ?? Prezydenci Warszawy Hanna Gronkiewic­z-Waltz i Świętochło­wic Dawid Kostempski podpisują porozumien­ie wsprawie budowy pomnika
Prezydenci Warszawy Hanna Gronkiewic­z-Waltz i Świętochło­wic Dawid Kostempski podpisują porozumien­ie wsprawie budowy pomnika

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland