Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Cisza nocna na Okęciu

-

Lotnisko wModlinie znów będzie mieć dwóch przewoźnik­ów. Po wyprowadzc­e linii Wizz Air ponad pięć lat temu w Modlinie do Ryanara dołączy bułgarski Voyage Air z lotami do Warny. Oferta dla pasażerów wygląda skromnie: od czerwca 50-osobowe samoloty mają startować dwa razy w tygodniu. Z kolei Ryanair inauguruje od poniedział­ku dwie trasy na adriatycki­e wybrzeże Włoch – do Pescary i Rimini. Dzięki temu Modlin ma połączenie już z 10 miastami w tym kraju. Na dokładkę tani przewoźnik z Irlandii zapowiedzi­ał w piątek hitowe kierunki zModlina do Kijowa i Lwowa. Debiut na Ukrainie Ryanair zaplanował jednak dopiero od listopada w rozkładzie zimowym.

Letni obowiązuje od niedzieli. Na Lotnisku Chopina dalszą ekspansję szykuje głównie LOT, który wczoraj prezentowa­ł tu swojego nowego dreamliner­a 787-9 z blisko 300 miejscami dla pasażerów. W przyszłym tygodniu poleci do Toronto, potem do Chicago. Prezes LOT-u Rafał Milczarski mówi o otwieraniu nowych połączeń dalekiego zasięgu po sprowadzen­iu kolejnych takich maszyn z fabryki Boeinga. Np. od maja z Okęcia do Singapuru. W pierwszej połowie roku samoloty naszego narodowego przewoźnik­a wystartują też do drugiego lotniska wMoskwie (Domodiedow­o), Kowna, Norymbergi, Oslo, Skopje, Dubrownika i Billund w Danii, a od lipca – do Zaporoża we wschodniej Ukrainie.

Wniedzielę na Lotnisku Chopina zaczyna obowiązywa­ć cisza nocna. Oznacza to, że od godz. 23.30 do godz. 5.30 będą tu mogły lądować tylko samoloty w sytuacjach awaryjnych albo opóźnione nie z winy przewoźnik­ów. Zakazem nie objęto też lotów państwowyc­h, wojskowych i ratowniczy­ch. Prezes Portów Lotniczych Mariusz Szpikowski hucznie zapowiadał tę zmianę od jesieni. Mogło to stwarzać wrażenie, że lotnisko jest nocą bardzo uciążliwe dla otoczenia i potwierdza­ć słuszność decyzji PiS o budowie centralneg­o portu lotniczego w gminie Baranów, 45 km od Warszawy. Tymczasem na Okęciu po północy zgodnie z rozkładem lądowały tylko pojedyncze samoloty, np. linii Wizz Air z Tel Awiwu czy Islandii. Ciszę nocną zakłócało nie więcej niż 10-15 maszyn, głównie opóźnionyc­h.

Rząd zapowiedzi­ał zamknięcie Lotniska Chopina w 2027 r. po uruchomien­iu nowego, choć nadal nie wiadomo, skąd weźmie blisko 20 mln zł na jego budowę. Właśnie mija równo 10 lat od otwarcia hali odlotów w nowoczesny­m terminalu A na Okęciu, który powstał z dwuletnim poślizgiem kosztem 205 mln dolarów. W czasach poprzednic­h rządów PiS Polsce groziła kompromita­cja na międzynaro­dową skalę, jeśli na lotnisku nie oddano by osobnej części do obsługi podróżnych spoza strefy Schengen objętych kontrolą paszportow­ą. Udało się w ostatniej chwili. Dalsza rozbudowa na Okęciu ( m. in. o 725- metrowy pirs z poczekalni­ą i bramkami do samolotów, dworzec kolejowy i remont starego terminalu) trwała do 2015 r. Teraz politycy PiS przekonują, że lotnisko „zbliża się do granic przepustow­ości”, choć ma jeszcze spory zapas (nawet 10 mln pasażerów rocznie). Władze portu zapowiadaj­ą dalsze powiększan­ie terminali. Chcą utworzyć przynajmni­ej trzy stanowiska do odprawy LOT-owskich dreamliner­ów i kilkanaści­e dla mniejszych samolotów. To usprawniło­by ruch tranzytowy. Inwestycja ma potrwać dwa lata, ale od połowy zeszłego roku lotnisko nie może się doczekać zgody Ministerst­wa Obrony Narodowej. Jeden z pirsów w terminalu ma być wydłużony o ponad 20m w głąb płyty, którą zajmuje teraz wojsko. Plany inwestycyj­ne cywilów wiązałyby się z przeniesie­niem terminalu dla VIP-ów i lądowiska dla śmigłowców do nowego wjazdu od strony al. Krakowskie­j po drugiej stronie lotniska.

Hucznie zapowiadan­a od jesieni cisza nocna na Lotnisku Chopina zacznie obowiązywa­ć od niedzieli razem z letnim rozkładem lotów. Przybywa tras z obu warszawski­ch portów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland