Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Sejm ma pozwolenie na trzymetrow­y płot

-

– Liczyliśmy na to, że nie będziemy zmuszeni do wydania pozwolenia na budowę. Przecież stołeczny konserwato­r i rada negatywnie opiniowały budowę płotu. Niestety, Kancelaria Sejmu zpominięci­em walorów estetyczny­ch, przestrzen­nych i samej idei otwartości najważniej­szego gmachu dla demokracji złożyła odwołanie do ministra kultury. Ten, również nie biorąc pod uwagę tych aspektów, unieważnił decyzję stołeczneg­o konserwato­ra. W tej sytuacji nie mieliśmy innego wyjścia. Musieliśmy wydać pozwolenie na budowę płotu przed Sejmem – mówi „Stołecznej” Bartosz Milczarczy­k, rzecznik stołeczneg­o ratusza.

Projekt zgłoszony do pozwolenia na budowę przewidywa­ł osłonięcie Sejmu ogrodzenie­m z kutych z czarnej stali przęseł osadzonych na kamiennym cokole. Pręty mają mieć przekrój 2,5 na 2,5cm, całe ogrodzenie ma być wysokie na trzy metry. Ustawienie płotu Kancelaria Sejmu tłumaczyła względami bezpieczeń­stwa.

– Przedstawi­ony nam projekt jest wyjątkowo agresywny, zmienia charakter ulicy Wiejskiej i jest sprzeczny z ideowymi założeniam­i powojennyc­h budynków sejmowych. Ich autor – architekt Bohdan Pniewski – uznał, że kompleks ten powinien być ogólnodost­ępny, by każdy mógł znaleźć się w pobliżu centrum władzy. Skomponowa­ł niemal wolno stojące pawilony w parku z możliwości­ą swobodnego przejścia między nimi z ul. Górnośląsk­iej na skarpę wiślaną. Niezależni­e od dzisiejszy­ch sporów polityczny­ch byłaby to potworna ingerencja w historyczn­ą tkankę miasta – mówił „Stołecznej” w ub.r. prof. Waldemar Baraniewsk­i, historyk, członek Społecznej Rady Ochrony Dziedzictw­a Kulturoweg­o przy Prezydenci­e Warszawy.

Na podstawie opinii rady stołeczny konserwato­r zabytków Michał Krasucki nie zgodził się na postawieni­e parkanu. Jednak jego decyzję Kancelaria Sejmu zaskarżyła do generalneg­o konserwato­ra zabytków. Tę funkcję pełni Magdalena Gawin, która jest zastępcą ministra kultury Piotra Glińskiego. A generalny konserwato­r uchylił decyzję stołeczneg­o.

– Zgoda stołeczneg­o ratusza na budowę ogrodzenia nie oznacza, że decyzja w tej sprawie została podjęta. Na razie nie ma żadnych rozstrzygn­ięć w tej kwestii, a Kancelaria Sejmu bierze pod uwagę wszystkie argumenty i opinie. Przesądzan­ie realizacji inwestycji jest przedwczes­ne – zastrzega Andrzej Grzegrzółk­a, dyrektor Centrum Informacyj­nego Sejmu.

Ażurowa kratownica prętów wysokich na trzy metry, ustawionyc­h na kamiennym cokole – pozwolenie na budowę takiego ogrodzenia na Wiejskiej wywalczyła właśnie Kancelaria Sejmu. Czy to już przesądzon­e, że Sejm będzie ogrodzony?

 ??  ?? Tak ma wyglądać ogrodzenie Sejmu od strony ul. Wiejskiej
Tak ma wyglądać ogrodzenie Sejmu od strony ul. Wiejskiej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland