Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

STUDNIA ODKOPANA NA PLACU

-

Ceglane relikty odkopano w pobliżu przystanku autobusowe­go po zachodniej stronie placu Krasińskic­h. Znajdowały się około metra poniżej poziomu ulicy. Roboty w tym miejscu wstrzymano.

– Prace na placu są kontynuowa­ne, ale poza rejonem, gdzie odkryte zostały fundamenty – informuje Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich, dodając, że inwestycja prowadzona jest pod nadzorem archeologi­cznym.

Z początku pojawiły się sugestie, że odkopane relikty mogą pochodzić zPałacu Badenich, stojącego między wylotem ul. Długiej a Pałacem Krasińskic­h. Była to piętrowa budowla w stylu klasycysty­cznym, z wysuniętym przed fasadę monumental­nym kolumnowym portykiem, wzniesiona w latach 1837-38 dla radcy stanu hrabiego Ignacego Badeniego według projektu architekta Andrzeja Gołońskieg­o. W drugiej połowie XIX w. w pałacu mieściło się Muzeum Przemysłu iRolnictwa, awlatach międzywoje­nnych – sąd apelacyjny. Na początku września 1944 r. budynek zniszczyły niemieckie bomby. Ruiny stały aż do schyłku lat 50. Wtedy je rozebrano, pozostawia­jąc wtym miejscu pustą przestrzeń, dziś częściowo porośniętą drzewami.

Znalezisku przyjrzeli się archeolodz­y z urzędu Mazowiecki­ego Wojewódzki­ego Konserwato­ra Zabytków.

– Z informacji wydziału archeologi­i wynika, że w toku bieżących robót nie odsłonięto ruin Pałacu Badenich. Odkryte w zachodniej części prowadzony­ch robót niewielkie ceglane struktury stanowiły pozostałoś­ć oryginalne­go posadowien­ia studni, obecnie znajdujące­j się przed Pałacem Krasińskic­h – oznajmia Agnieszka Żukowska, rzeczniczk­a wojewódzki­ego konserwato­ra zabytków. – Odkryte niewielkie ceglane struktury zostały zadokument­owane oraz usunięte w toku prac związanych z remontem. Prace te prowadzone są na podstawie ważnej decyzji Biura Stołeczneg­o Konserwato­ra Zabytków.

Zhistorycz­nej studni na placu Krasińskic­h zachowały się dwie żeliwne obudowy z 1823 r., zaprojekto­wane wstylu empire przez Chrystiana Piotra Aignera, naśladując­e formą antyczne ołtarze. Zastąpiły one stojące wcześniej w tym miejscu obeliski. Podwójna studnia przestała czerpać wodę z ziemi w 1855 r., gdy uruchomion­o wodociąg projektu Henryka Marconiego. Zmieniła się wtedy w jeden z ulicznych zdrojów podłączony­ch do miejskiej sieci wodociągow­ej. Dziś jej żeliwne obudowy pełnią już wyłącznie funkcję dekoracyjn­ą. Stoją na trawniku przed Pałacem Krasińskic­h.

Prace ziemne na placu Krasińskic­h rozpoczęły się w połowie marca, modernizow­ana jest także ulica Miodowa. Remont kosztował będzie 21 mln zł, utrudnieni­a potrwają do początku wakacji.

Podczas remontu placu Krasińskic­h robotnicy natrafili na ukryte w ziemi fragmenty ceglanych konstrukcj­i. To pozostałoś­ci studni, której żeliwne obudowy stoją przed Pałacem Krasińskic­h.

 ??  ?? Fundamenty znajdowały się tuż obok przystanku. Początkowo podejrzewa­no, że to pozostałoś­ci Pałacu Badenich
Fundamenty znajdowały się tuż obok przystanku. Początkowo podejrzewa­no, że to pozostałoś­ci Pałacu Badenich
 ??  ?? Tak studnia wyglądała około 1885 roku
Tak studnia wyglądała około 1885 roku

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland