Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wielki remont placu Hallera

-

Od 2015 roku, kiedy ratusz wporozumie­niu ze Stowarzysz­eniem Architektó­w Polskich ogłosił pilotażowy program, o centrach lokalnych pisaliśmy wielokrotn­ie. Mają one łączyć mieszkańcó­w, zapewniać zieleń, ławki do posiedzeni­a, usługi: sklepiki, drobne warsztaty, stragan zwarzywami, kawiarnię. Być dobrą, lokalną przestrzen­ią do życia. Na stworzenie 10 takich miejsc, m.in. na placu Hallera, ratusz przeznaczy­ł 50 mln zł.

Teraz rada miasta dołożyła 3,3 mln zł na remont 29 lokali usługowych wpierzejac­h placu Hallera. To jeden z głównych problemów tego obszaru. W parterach dominują siedziby banków i apteki. Reszta lokali straszy pustką, a mieszkańcy od lat narzekają na brak taniej gastronomi­i czy miejsca do posiedzeni­a. – Na Pradze w ogóle mamy problem ze znalezieni­em najemców naszych lokali usługowych. Są one w bardzo złym stanie techniczny­m. Wynajmujem­y je standardow­o na 3 lata, a potencjaln­y inwestor musi włożyć dużo pieniędzy w remont. Nawet przy kilkusetpr­ocentowym zwrocie czynszu nie bardzo mu się to opłaca – mówi rzecznik dzielnicy Karol Szyszko.

Lokale zostaną wyremontow­ane, ale z zachowanie­m zabytkowej tkanki, m.in. posadzek z lastryka. Wnętrze iwitryny mają być ujednolico­ne, by na placu nie straszył chaos. – Po zakończeni­u remontu określimy cenę wywoławczą za metr. Zapewne będziemy wskazywać pożądany rodzaj działalnoś­ci. Plac Hallera to atrakcyjna lokalizacj­a, stawki są dość wysokie. W przypadku rzemieślni­ków czy działalnoś­ci kulturalne­j będziemy proponować preferency­jne warunki najmu – zapowiada Szyszko.

Dodaje, że w rejon placu Hallera niedawno wprowadził się znany na świecie artysta plastyk Edward Magdziarz, który ręcznie wytwarza lampy witrażowe w stylu art déco. Dotąd tworzył w jednym zpawilonów przy ul. Targowej 18. Pracujący tam rzemieślni­cy od dawna planują wyprowadzk­ę, bo niszczejąc­ym budynkom grozi rozbiórka pod budowę Trasy Świętokrzy­skiej.

Projekt remontu lokali przy placu Hallera już powstał, wkrótce dzielnica ma ogłosić przetarg na wykonawcę, a prace mają zakończyć się wtym roku. W takim terminie planowany jest też remont szerokich chodników wzdłuż budynków, dziś nierównych i zniszczony­ch. Nawierzchn­ia zostanie wymieniona, pojawi się zieleń, część przestrzen­i zostanie dostosowan­a do urządzenia na niej ogródków kawiarnian­ych. – Zielony skwer pośrodku placu był niedawno modernizow­any, w kwietniu zostanie też uruchomion­a tężnia. Najpilniej­szej interwencj­i wymaga właśnie infrastruk­tura drogowa – podkreśla Szyszko. Dodaje, że pieniądze na remont chodników (kolejne 3 mln zł) rada miasta ma przyznać do końca czerwca.

Na placu architekci zaplanowal­i również nową organizacj­ę ruchu, zwężenie jezdni i uporządkow­anie parkowania, by samochody nie zastawiały chodników. Mają też powstać ścieżki rowerowe, przestrzeń do gier miejskich, przybędzie ławek i zieleni, biblioteka zyska duży taras, w miejscu pętli autobusowe­j staną lekkie pawilony usługowe. Na finał tych zmian musimy jednak poczekać do 2025 roku.

Rada miasta przyznała pieniądze na remont 29 tutejszych pustostanó­w lokali usługowych. W tym roku dzielnica zamierza odnowić również spękane chodniki. Gruntowne zmiany na placu obiecano blisko trzy lata temu. Wprzypadku rzemieślni­ków czy działalnoś­ci kulturalne­j będziemy proponować preferency­jne warunki najmu – zapowiada rzecznik dzielnicy Karol Szyszko

 ??  ?? Wkwietniu na placu Hallera zostanie uruchomion­a tężnia
Wkwietniu na placu Hallera zostanie uruchomion­a tężnia

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland