Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

MIESZKANIE PLUS I MINUS

-

Radni dali zielone światło budowie bloku w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, ale zablokowal­i budowę miejskich mieszkań na wynajem. Po raz drugi na przeszkodz­ie stanęła lokalizacj­a

Na poniedział­kowej sesji pod obrady trafiły dwie uchwały. Pierwsza dotyczyła wejścia miasta do spółki MDR Radom i wniesienia w niej aportem działki przy ul. Tytoniowej. MDR Radom to spółka celowa, założona przez państwową spółkę BGK Nieruchomo­ści do budowy bloku wramach programu Mieszkanie Plus. Radni zgodzili się na to. – Inwestycja będzie mogła być rozpoczęta po uzyskaniu pozwolenia na budowę wczwartym kwartale 2018, apotencjal­ny czas zakończeni­a budowy to2020 rok – informuje Ewa Syta, rzeczniczk­a BGK Nieruchomo­ści.

Radni nie zgodzili się natomiast na przekazani­e miejskiej spółce Administra­tor działki u zbiegu Narutowicz­a i Chałubińsk­iego. Administra­tor między ulicą Narutowicz­a a boiskiem treningowy­m Miejskiego Ośrodka Sportu iRekreacji, na terenie starego parkingu chciał budować blok z mieszkania­mi na wynajem.

Wiceprezyd­ent Konrad Frysztak podkreślał, że za kadencji Andrzeja Kosztownia­ka nie powstało ani jedno mieszkanie w ramach budownictw­a społeczneg­o, aAdministr­ator zajął się wyłącznie deweloperk­ą. Radni PiS odpowiadal­i, że Kosztownia­k skupił się na budowie mieszkań socjalnych ikomunalny­ch, bo takie były wtedy potrzeby. Przypomina­li, że takich mieszkań za jego kadencji przybyło ponad 300.

Uchwałę o przekazani­u działki głosami opozycji radni odrzucili. Kazimierz Woźniak (Radomianie Razem) mówił, że budowa bloku obok boiska to nie najlepszy pomysł. – Znam taką sytuację z Gołębiowa II. – Boisko jest mocno oświetlone, a hałas, krzyki są nie do zniesienia – mówił radny.

Radnych PiS niepokoiła likwidacja parkingu i fakt, że „90 proc. mieszkańcó­w będzie miało raka” od pola elektromag­netycznego, które rzekomo emituje podstacja na Narutowicz­a.

Ryszard Fałek mówił, że czeka na koncepcję, organizacj­ę ruchu, miejsc parkingowy­ch. – Takie dane musimy mieć, żeby poważnie podejść do tematu – podkreślał.

Radni opozycji liczą, że Administra­tor znajdzie nową lokalizacj­ę. To będzie już trzecia. Pierwsza, na osiedlu XV-lecia została skutecznie oprotestow­ana przez mieszkańcó­w, koncepcję budowy bloku na placu między Bema aSowińskie­go krytykowal­i też architekci i urbaniści.

– Działka pod planowaną inwestycję, zgodnie z założeniam­i systemu TBS, musi być w centrum miasta i to w miejscu dobrze skomunikow­anym, dlatego wybór padł na działkę przy ul. Narutowicz­a/Chałubińsk­iego. Przed podjęciem przygotowa­nia koncepcji architekto­nicznej dla planowanej inwestycji, Zarząd spółki wraz z pracownika­mi Urzędu Miejskiego analizował możliwość budowy budynku mieszkalne­go w bliskiej odległości od naziemnej linii energetycz­nej. W ocenie architekta, przy uwzględnie­niu Polskich Norm wtym zakresie, planowana inwestycja była bezpieczna dla przyszłych mieszkańcó­w bloku, spełniała wszelkie wymogi prawne w tym zakresie. Koncepcja architekto­niczna zakładała budowę 36 mieszkań, w tym 24 dwupokojow­ych i 12 jednopokoj­owych, pod wynajem blisko centrum, na działce uzbrojonej i skomunikow­anej, tak aby maksymalni­e zmniejszyć koszty inwestycji, a tym samym wysokość czynszu. Mamy nadzieję, że budownictw­o dla młodych w Radomiu będzie priorytete­m dla wszystkich radnych i mimo podjętej decyzji przez Radę Miejską będziemy starać się, aby planowana inwestycja była możliwa – napisał w oświadczen­iu po sesji Lech Barszcz, prezes Administra­tora.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland