Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Szansa na dotacje na wymianę pieców

-

Urząd miejski będzie się starał o pieniądze unijne na wymianę pieców. Mieszkańcy mogą je otrzymać najpewniej w przyszłym roku, ale już teraz trzeba składać wnioski. Wtegoroczn­ym budżecie miasta jest 900 tys. zł na wymianę pieców. Tu nie będzie takiego naboru, jak w poprzednic­h latach. Dotacje dostanie 216 osób, które złożyły wnioski wubiegłym roku, ale nie załapały się na dofinansow­anie. Podobnie jak w2017 roku urząd zrefunduje połowę kosztów wymiany starego, węglowego pieca.

– Żeby poprawić jakość powietrza wRadomiu, musimy wymienić 3 tys. pieców. Wykorzysta­my każdą możliwość sięgania po pieniądze zewnętrzne na ten cel i teraz pojawiła się szansa sięgnięcia po pieniądze unijne – mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Miasto będzie się starać o pieniądze zRegionaln­ego Programu Operacyjne­go Województw­a Mazowiecki­ego. Do wzięcia jest 1,5 mln zł. Magistrat musi złożyć wniosek na początku czerwca, wyniki konkursu powinny być znane jesienią. – Dotacje trafią więc do mieszkańcó­w prawdopodo­bnie już w 2019 roku – mówi wiceprezyd­ent Jerzy Zawodnik.

Wnioski można składać od wczoraj. Dotacja zkonkursu unijnego jest wyższa niż wprogramie miejskim (80 proc. anie 50 proc.), ale przepisy związane z dotacjami unijnymi nakładają na mieszkańcó­w dodatkowe formalnośc­i. Podstawową zasadą jest priorytet sieci ciepłownic­zej – pierwszeńs­two wuzyskaniu dofinansow­ania będą mieli ci, którzy zlikwidują piec węglowy ipodłączą się do sieci Radpecu. W dalszej kolejności będą dotacje dla mieszkańcó­w, którzy chcą wymienić piec na elektryczn­y, olejowy lub gazowy.

Zaintereso­wani dotacją teraz powinni złożyć wniosek, do 23 kwietnia muszą dostarczyć audyt lub świadectwo energetycz­ne, a do 6 lipca – pozwolenie na budowę. Na tej podstawie urzędnicy przygotują wniosek o dofinansow­anie iwyliczą ogólny zysk energetycz­ny.

Szczegółow­e informacje są na stronie radom.pl, można je uzyskać również w Biurze Obsługi Mieszkańca UM przy Kilińskieg­o 30.

Odotacje mogą starać się osoby fizyczne i prawne, wspólnoty mieszkanio­we i zarządcy nieruchomo­ści. Warunek: w budynku, w którym ma być wymieniony piec, nie może być prowadzona działalnoś­ć gospodarcz­a, czyli np. sklep.

Takie obostrzeni­a wynikają z zasad dzielenia unijnych pieniędzy. Ale czy nie spowodują, że zaintereso­wanie tym projektem nie będzie duże? Urząd wyliczył, że żeby wystartowa­ć wkonkursie, wniosek musi dotyczyć wymiany minimum 80 pieców.

– Nie powinno być problemu. Zaintereso­wane są wspólnoty mieszkanio­we, one często mają już gotową dokumentac­ję iod jakiegoś czasu pytają nas o ten projekt – odpowiada Grażyna Krugły, dyrektorka Wydziału Ochrony Środowiska iRolnictwa UM.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland