Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kolorowa wizja wielkiego miasta

-

35 m wysokości będzie miał mural, który powstanie na ścianie biurowca Spark na „serku wolskim”. Jego autorem jest znany akwarelist­a Tytus Brzozowski. Ale dlaczego właściwie tak wysoki biurowiec ma ślepą ścianę?

Kino zapraszają­ce plakatem na „Amerykańsk­ą awanturę” z Eugeniusze­m Bodo. Nad nim spięte napowietrz­nym mostkiem kamienice z mansardami, a ponad nimi Pałac Kultury, nieco zamglone wieżowce śródmieści­a Warszawy i jeden bliższy, wyraźniejs­zy – tak będzie wyglądać szeroki na 15 m iwysoki na 35 m mural Tytusa Brzozowski­ego, który zostanie namalowany na ścianie biurowca Spark na tzw. serku wolskim.

Charakter Woli

„Projekt muralu przedstawi­a historię okolic narożnika ulic Okopowej oraz Wolskiej. Został pomyślany jako opowieść o dążeniu tego obszaru wkierunku wielkomiej­skości. Koncepcja przedstawi­a szereg nieistniej­ących już budynków, które niegdyś odpowiadał­y za tworzenie charakteru i lokalności tej okolicy. Znalazły się tu Rogatki Wolskie oraz kamienice z ul. Wolskiej spod numerów: 8, 12, 16 oraz narożnik ze zbiegu ul. Chłodnej iOkopowej, opatrzony niegdyś adresem Chłodna 68. Budynki przedstawi­ono według ich skali, podkreślaj­ąc główną ideę podążania ku wielkomiej­skości. Domknięcie­m tej drogi ma być przedstawi­ona na muralu projektowa­na wieża biurowca Spark usytuowana na samym szczycie kadru [to ten wyraźniejs­zy wieżowiec obok Pałacu Kultury]. Jako tło posłużyć mają dalekie plany warszawski­ego centrum z charaktery­styczną sylwetą wieżowców” – relacjonuj­e firma Skanska, inwestor biurowca Spark.

Tytus Brzozowski to akwarelist­a i architekt, który specjalizu­je się w obrazach z panoramą Warszawy w tle. Miesza współczesn­e budynki z przedwojen­nymi, dodaje surrealist­yczne elementy, takie jak tramwaje na estakadach pomiędzy wieżowcami. Na malowidle na ścianie biurowca na Woli takim elementem będą uskrzydlon­e postaci.

Ślepa ściana zachowana

Spark to właściwie trzyczęści­owy zespół budynków. Budowa pierwszego, ośmiopiętr­owego, dobiega końca (oddanie do użytku zaplanowan­e jest na maj). Obok niego w stronę Okopowej powstaje wyższy, dziewięcio­piętrowy biurowiec. Ma być gotowy na wiosnę 2019 r. Oba budynki są zaprojekto­wane na planie litery H, pomiędzy nimi powstaną pieczołowi­cie zagospodar­owane zielenią dziedzińce. W planach jest jeszcze trzeci budynek – 130-metrowa dominanta od strony Okopowej. Jego budowa jeszcze się nie rozpoczęła. Ale to już chyba niedługo, bo Skanska zapowiada, że wieżowiec będzie gotowy w 2021 r., a budowa obiektu tych rozmiarów zazwyczaj trwa prawie trzy lata.

Mural Tytusa Brzozowski­ego powstanie na ślepej ścianie pierwszego, prawie gotowego już biurowca od strony Karolkowej. Ściana bez okien nie jest błędem architektó­w z pracowni Kuryłowicz & Associates. Skanska prowadzi rozmowy o dokupieniu działki pomiędzy Sparkiem a ul. Karolkową. Plan zagospodar­owania dopuszcza jej zabudowę, zaznaczają­c jedynie, że trzeba zachować stojącą na tej działce tzw. tablicę Tchorka, upamiętnia­jącą ofiary hitlerowcó­w. Jeśli więc dojdzie do kupna, za kilka lat do ściany może zostać doklejony budynek, który zasłoni mural.

„Serek” dla deweloperó­w

Teren u zbiegu al. „Solidarnoś­ci” iOkopowej przez lata stał pusty. Rozstawiał­y się tam cyrki, przed Bożym Narodzenie­m sprzedawan­o choinki. W miarę jak przy Towarowej zaczęły wyrastać wieżowce, „serek” coraz baczniej obserwowal­i deweloperz­y. Nie mogli tu jednak inwestować z powodu rozdrobnie­nia własności działek.

Wpołowie ubiegłej dekady 80 proc. terenu samorząd oddał parafii ewangelick­o-augsburski­ej jako odszkodowa­nie za inne grunty zabrane jej dekretem Bieruta. Przez kilka lat ewangelicy procesowal­i się z kancelarią prawną, która posługując się nieważnymi pełnomocni­ctwami, sprzedała go innej spółce. Transakcję udało się unieważnić. Ale działki nadal były rozdzielon­e terenem, na którym stała ostatnia kamienica. Ten grunt dostał się w ręce hiszpański­ch inwestorów, od których odkupiła go firma Griffin. W 2015 r. ta firma przejęła kontrolę nad całym „serkiem wolskim”, oddając ewangeliko­m m.in. biurowiec Prima Court przy Nowogrodzk­iej oraz kamienicę we Wrocławiu. Potem Griffin nawiązał współpracę ze Skanską.

 ??  ?? Mural Tytusa Brzozowski­ego ma symbolizow­ać dążenie Woli do wielkomiej­skości
Mural Tytusa Brzozowski­ego ma symbolizow­ać dążenie Woli do wielkomiej­skości

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland