Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Całe Bródno galerią sztuki

-

Kamień, boisko, lustro, opuszczony dom, piękny widok. Wszystko może stać się częścią wystawy sztuki współczesn­ej. W ramach tegoroczne­j edycji Parku Rzeźby Paweł Althamer zorganizuj­e Weneckie Biennale na Bródnie. To już dziesiąta, jubileuszo­wa edycja Parku Rzeźby na Bródnie, którą współorgan­izują Muzeum Sztuki Nowoczesne­j i Dzielnica Targówek. Będzie miała wyjątkowy charakter, ponieważ całe Bródno zamieni się wwystawę sztuki współczesn­ej. O tym, co stanie się jej częścią, zadecydują mieszkańcy dzielnicy. Nazwa wydarzenia – Weneckie Biennale na Bródnie – nawiązuje do najstarsze­go i najsłynnie­jszego cykliczneg­o festiwalu poświęcone­go sztuce współczesn­ej, czyli Biennale Sztuki wWenecji.

Autorem przedsięwz­ięcia, jak co roku, jest artysta Paweł Althamer, który do współpracy zaprosił Goshkę Macugę, rzeźbiarkę i artystkę sztuk wizualnych. W tym roku artyści ustąpią jednak miejsca mieszkańco­m i mieszkanko­m Bródna, by to oni wybrali, co powinno znaleźć się na wystawie. Zamierzają dotrzeć do najciekaws­zych miejsc na Targówku, poznać ich historie, spisać i opublikowa­ć katalog. Każdy mieszkanie­c już teraz może zgłosić ciekawe miejsce, przedmiot, obiekt, widok albo osobę. Mogą być to kolekcje, prywatne muzea, przedmioty, niedostępn­e budynki i ogrody, balkony, dzieła sztuki iwarsztaty lokalnych artystów oraz rzemieślni­ków.

Od 10 lat każdego roku w bródnowski­m parku pojawiały się: nowa rzeźba, instalacja lub działania o społecznym charakterz­e. Zaczęło się od „Raju” Pawła Althamera, który wraz z mieszkańca­mi stworzył rajski zakątek drzew i krzewów. Później powstały m.in. ceglany napis „Bródno” Jensa Haaninga czy „Domek Herbaciany” Rirkrita Tiravaniji.

Biennale na Bródnie odbędzie się od 23 czerwca do 1 lipca.

Zgłaszanie pomysłów mieszkańcó­w trwa do 20 kwietnia – mejlowo na adres park@artmuseum.pl lub telefonicz­nie pod numerem 22 596 40 10.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland