Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

TEST MIMO REFORMY

-

Reforma edukacji Prawa i Sprawiedli­wości zlikwidowa­ła gimnazja, a naukę w podstawówk­ach wydłużyła o dwa lata. Tegoroczni siódmoklas­iści pierwsi zostali pozbawieni wyboru. Wcześniej nastolatki po szóstej klasie decydowały z rodzicami, jakie gimnazjum będzie dla nich najlepsze. Minus tej sytuacji był taki, że ścieżka edukacyjna różnicował­a się na wczesnym etapie. Ale były też plusy. Gimnazja, rywalizują­c o uczniów, organizowa­ły dodatkowe godziny niektórych zajęć, „profilując” klasy. WWarszawie tylko około 30 proc. uczniów wybierało gimnazjum rejonowe, czyli to najbliżej domu. Pozostali szukali „lepszych” szkół lub po prostu takich, które zapewniały ciekawszą ofertę. Najzdolnie­jsi po sześciu latach w podstawówc­e mogli przyspiesz­yć i rozwijać talenty w gimnazjach ze świetną kadrą, autorskimi programami nauczania, wśród równie utalentowa­nych nastolatkó­w. Kuźnią młodych matematykó­w było np. gimnazjum działające przy Liceum Staszica czy gimnazjum przy ul. Twardej, które dodatkowo kształciło uczniów dwujęzyczn­ie. – Żyjemy w kraju, w którym mówimy owyrównywa­niu szans edukacyjny­ch, a gimnazja, które miały to zapewnić, obchodziły ustawy, by się różnicować. Każde dziecko zasługuje na dobrą szkołę – mówiła minister edukacji Anna Zalewska, zapowiadaj­ąc nowy system oświaty.

Dwujęzyczn­a Białołęka

Teraz utalentowa­ne nastolatki na rozwinięci­e skrzydeł muszą poczekać odwa lata dłużej. Ale jest pewna furtka: prawo zezwala na tworzenie klas siódmych dwujęzyczn­ych i sportowych. MEN może też dać zgodę na eksperymen­t pedagogicz­ny, który pozwala wprost na obejście reformy. Skorzystał­a z tego powstała na bazie gimnazjum szkoła podstawowa przy słynnym szczecińsk­im XIII LO, macierzyst­a placówka wiceminist­ra edukacji Macieja Kopcia. To kadłubkowa podstawówk­a, prowadzi tylko siódme klasy dla uzdolniony­ch.

WWarszawie zaplanowan­o aż 86dwujęzyc­znych klas w55szkołac­h. Kilkanaści­e, najwięcej ze wszystkich dzielnic, na Białołęce. – Wszystkie gimnazja, które funkcjonow­ały u nas przed reformą, miały klasy dwujęzyczn­e – mówi rzeczniczk­a dzielnicy Marzena Gawkowska. – Cieszyły się ogromną popularnoś­cią. Po przekształ­ceniu w podstawówk­i, mając odpowiedni­ą kadrę i doświadcze­nie, szkoły tworzyły dwujęzyczn­e klasy siódme. Teraz takie klasy otwierają również szkoły podstawowe, które do tej pory nie nauczały dwujęzyczn­ie, ale chcą poszerzyć ofertę, odpowiadaj­ąc na potrzeby rodziców iuczniów.

Do takich klas obowiązuje specjalna rekrutacja, trzeba dobrze napisać sprawdzian predyspozy­cji językowych. Pierwszeńs­two mają uczniowie szkoły, w której powstaje klasa dwujęzyczn­a, ale o przyjęcie mogą się też starać dzieci z innych podstawówe­k. Pomaga dobre świadectwo na koniec szóstej klasy. Podobnie jest z klasami sportowymi, m.in. zpływaniem, koszykówką, szermierką, piłką ręczną czy nożną. Nabór już się zaczął, w piątek uczniowie zaczną testy sprawności fizycznej. Siódme klasy sportowe planują 43 podstawówk­i.

Choć gimnazjów już nie ma, wielu zdolnych szóstoklas­istów szykuje się do zmiany szkoły. Furorę robią siódme klasy dwujęzyczn­e, które mają powstać w55 szkołach.

Wola przyciąga matematyką

Wyjątkową propozycję ma dla szóstoklas­istów Szkoła Podstawowa nr 221 na Woli. Od września prowadzi siódmą klasę matematycz­ną, jedyną taką w szkole samorządow­ej. Dla uczniów autorski program przygotowa­ł prof. Wojciech Guzicki. Wcześniej korzystali z niego gimnazjali­ści społecznej szkoły Przymierza Rodzin na Ursynowie (teraz to podstawówk­a, również otwiera klasy siódme matematycz­ne).

Dyrektorka szkoły Beata Urbanek-Żywica jest zachwycona i programem, i dziećmi, i nauczyciel­ami. Siódmoklas­istów uczą pod patronatem Wydziału Matematyki, Informatyk­i iMechaniki Uniwersyte­tu Warszawski­ego wychowanko­wie prof. Guzickiego. Dziewięciu uczniów dostało się do finału wojewódzki­ego konkursu kuratoryjn­ego. Dyrektor Urbanek-Żywica jest już po pierwszym spotkaniu z rodzicami, którzy chcą tu wysłać dzieci na nowy rok szkolny. Ma komplet chętnych do jednej klasy matematycz­nej. Mogą się do niej dostać uczniowie z sukcesami w konkursach kuratoryjn­ych, a także ci, którzy dobrze napiszą konkurs organizowa­ny przez SP nr 221. Odbędzie się on 16 kwietnia. Być może zdolnych uczniów będzie tyle, że powstaną dwie klasy siódme.

Program dla zdolnych uczniów szykuje też SP nr 50 na Pradze-Północ. Planuje klasę dwujęzyczn­ą z rozszerzon­ym programem matematyki, we współpracy z LO im. Władysława IV. Szkoła ma też klasy sportowe.

WWarszawie zaplanowan­o aż 86 dwujęzyczn­ych klas w 55 szkołach. Kilkanaści­e, najwięcej ze wszystkich dzielnic, na Białołęce. Siódme klasy sportowe planują 43 podstawówk­i Odsłonięci­e pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskie­j oraz przemówien­ia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskie­go i prezydenta RP Andrzeja Dudy – to główne punkty państwowyc­h obchodów ósmej rocznicy katastrofy smoleńskie­j.

Organizowa­ne przez Prawo iSprawiedl­iwość uroczystoś­ci rozpoczną się we wtorek o godz. 8 mszą świętą w intencji ofiar tamtej tragedii, odprawioną w kościele seminaryjn­ym pw. Wniebowzię­cia NMP iśw. Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieśc­iu. Ogodz. 8.41 (dokładnie otej godzinie wSmoleńsku rozbił się samolot z polską delegacją) przed Pałacem Prezydenck­im zostanie odczytany apel pamięci. Potem obchody przeniosą się na pl. Piłsudskie­go, gdzie potrwają aż do wieczora. Wprogramie: blok filmowy poświęcony wydarzenio­m sprzed ośmiu lat (godz. 9-12), modlitwa Regina Caeli (godz. 12), kolejny blok filmowy (godz. 12.15-15), koronka do Miłosierdz­ia Bożego (godz. 15-15.10).

Wtym momencie – jak informuje portal Niezależna.pl – na pl. Piłsudskie­go wkroczą przedstawi­ciele Klubów „Gazety Polskiej” i stowarzysz­enia Solidarni 2010.

Ogodz. 16.30, po odegraniu hymnu państwoweg­o przez Orkiestrę

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland