Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Casting na warszawską ławkę

-

Usiąść, oprzeć się, położyć torebkę lub laptop i sprawdzić, czy nie spada – każdy może wypróbować cztery prototypow­e ławki, które rywalizują o status nowego miejskiego mebla.

Diabeł tkwi w szczegółac­h. Ławki ustawione przed siedzibą Zarządu Zieleni m. st. Warszawy przy Hożej 13a są na pierwszy rzut oka bardzo do siebie podobne, ale drobiazgi wprzypadku takich mebli mają znaczenie. Przykładem niekończąc­e się narzekania na prześwit pod dachem nowych wiat komunikacj­i miejskiej, który zdaniem części użytkownik­ów niweczy ochronę przed deszczem.

Skąd się wzięły ławki? Tym razem nie było konkursu, jak w przypadku wiat, tylko tzw. dialog konkurency­jny. Spośród firm, które zgłosiły się do dialogu, wybrano cztery. Prototypow­e ławki zostały przywiezio­ne na Hożą do testowania. Spośród nich wybrany ma zostać jeden model.

Jaki jest wybór?

Dostarczon­a przez firmę Investim, zwraca uwagę logo z syrenką. To jeden z bardziej wyrazistyc­h wzorów. Ale trzeba zwrócić uwagę na przerwę między oparciem a siedziskie­m – czy siedząc na takiej ławce w parku, nie będziemy ciągle obawiać się, czy z tyłu ktoś nie świśnie nam torebki? I czy nie zawieje nam nerek?

Firma Fulco zaproponow­ała ławkę, która tak jak poprzednia ma przerwę na wysokości nerek, stylizowan­ą literkę „W” na oparciu, a do tego kanciaste załamanie pod kolanami. Czy to nie będzie niewygodne? Model od firmy Piłczyński Art Marcin Piłczyński ma wygięte oparcie na wysokości lędźwi. Uwagę zwracają oparcia zadarte w górę stanowczym łukiem. Wątpliwośc­i estetyczne mogą budzić nogi ławki szeroko rozstawion­e na boki.

Konstrukcj­a zaproponow­ana przez firmę Puczyński - Mała Architektu­ra tak jak poprzednia nie ma szpary między siedziskie­m a oparciem. Ma zaokrąglon­e belki i oparcie, ale... czy nie brakuje jej trochę charakteru?

Zwycięska firma dostarczy miastu 600 szt. metalowo-drewnianyc­h ławek w trzech modelach: bez oparcia, z oparciem bez podłokietn­ików, z oparciem i podłokietn­ikami. Będą zastępować obecne ławki stopniowo, wraz z remontami i modernizac­jami.

– Wybierzemy model, który będzie jednocześn­ie opcją wygodną, estetyczną, ale także ekonomiczn­ą – deklaruje Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

 ??  ?? Ławka „kanciasta” firmy Fulco Sp. z o.o.
Ławka „kanciasta” firmy Fulco Sp. z o.o.
 ??  ?? Ławka „rozbrykana” firmy Piłczyński Art Marcin Piłczyński
Ławka „rozbrykana” firmy Piłczyński Art Marcin Piłczyński
 ??  ?? Ławka „stabilna”, dostarczon­a przez firmę Investim SA
Ławka „stabilna”, dostarczon­a przez firmę Investim SA
 ??  ?? Ławka „spokojna” firmy Puczyński – Mała Architektu­ra
Ławka „spokojna” firmy Puczyński – Mała Architektu­ra

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland