Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

MNIEJ LUDZI NA BUDOWIE SĄDU

-

Budowa nowej siedziby sądu rejonowego przy ul. 8. Pułku Artylerii Lekkiej, na terenie po dawnej jednostce wojskowej, przyhamowa­ła. Jak twierdzą w sądzie, powodem są problemy polsko-hiszpański­ego konsorcjum Coprosa

– Prace budowlane są prowadzone wograniczo­nym zakresie, ponieważ Coprosa, główny wykonawca, ma problemy z bieżącą płynnością finansową, nie reguluje na bieżąco należności na rzecz podwykonaw­ców – informuje Iwona Wiśniewska-Bartoszews­ka, rzeczniczk­a Sądu Okręgowego w Płocku. Dodaje, że w związku z tym na placu budowy jest teraz mniej pracownikó­w niż wcześniej.

Co dalej? Czy inwestor rozwiąże umowę? Czy budowa się opóźni?

– Zależnie od rozwoju sytuacji inwestor podejmie stosowne decyzje wynikające zzapisów umownych. Obecnie trwają rozmowy zgeneralny­m wykonawcą – odpowiada tylko rzeczniczk­a. Do czasu wyjaśnieni­a kwestii związanej z płynnością finansową firmy wsądzie nie są w stanie określić ostateczne­go terminu zakończeni­a robót. Na dziś nadal obowiązuje termin wynikający zumowy, czyli 2020 rok.

Skontaktow­aliśmy się z konsorcjum Coprosa, które swoją polską siedzibę ma wWarszawie. – Firma nie udzieli komentarza w sprawie budowy sądu w Płocku – usłyszeliś­my.

To nie pierwszy przypadek problemów tej spółki. W 2016 r. m.in. stołeczna „Gazeta Wyborcza” pisała, że firma zeszła z placu budowy ratusza wKonstanci­nie, gdzie również była głównym wykonawcą. Konstancin postawił spółce ultimatum, domagał się, by wróciła na budowę. Tak się nie stało. „Włodarze co najmniej dwóch innych polskich miast skarżą się na Coprosę, która nie realizuje inwestycji zgodnie z harmonogra­mem. Domniemuje­my, że ma kłopoty finansowe” – mówił „Wyborczej” burmistrz Kazimierz Jańczuk.

Jak pisał później portal konstancin­24.eu, umowa została rozwiązana, urząd miasta domagał się od firmy kary wwysokości 2,4 mln zł (kontrakt opiewał na 24,6 mln zł). Budowa została wstrzymana na kilka miesięcy, a sprawa trafiła do sądu. Urząd musiał znaleźć nową firmę, by ta dokończyła budowę ratusza.

Przypomnij­my – nowa siedziba Sądu Rejonowego w Płocku ma mieć cztery kondygnacj­e, 7,3 tys. m kw., pomieszcze­nia dla 240 pracownikó­w i 18 sal rozpraw. Będą też m.in. biuro obsługi klienta, kasa, pomieszcze­nia dla administra­cji, sędziów i ich asystentów oraz sekretaria­ty. Wnowym budynku mają znaleźć się wszystkie wydziały i oddziały sądu rejonowego: dwa karne, cywilny, rodzinny i nieletnich, pracy i ubezpiecze­ń społecznyc­h, gospodarcz­y, ksiąg wieczystyc­h, wykonywani­a orzeczeń karnych. Będą tam też zespoły kuratorski­ej służby sądowej do spraw karnych i jeden do spraw rodzinnych. Atakże oddziały kadr, administra­cyjny, finansowy i gospodarcz­y.

Sąd okręgowy pozostanie na pl. Narutowicz­a, w dawnym pałacu biskupim. Po wyprowadzc­e sądu rejonowego zyska więcej miejsca.

 ??  ?? Kiedy nowy sąd powstanie, na pewno będzie imponował wielkością
Kiedy nowy sąd powstanie, na pewno będzie imponował wielkością

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland