Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WOLA ZMIAN NAD METREM

- JAROSŁAW OSOWSKI

Wekspresow­ych konsultacj­ach, które zaczęły się wweekend, mieszkańcy mogą się wypowiedzi­eć, jak urządzić pięciokilo­metrową ul. Górczewską po budowie metra. Propozycje ratusza dają nadzieję, że Wola iBemowo zyskają zieloną aleję, bezpieczni­ejszą iwygodniej­szą dla pieszych, rowerzystó­w i pasażerów komunikacj­i miejskiej. Czy jednak urzędnikom wystarczy determinac­ji, by w roku wyborów samorządow­ych podjąć decyzję o zmianach, za które może ich spotkać krytyka ze strony kierowców? Zwłaszcza tych, którzy przyzwycza­ili się do szybkiej jazdy ulicą autostrado­wej szerokości.

Na Woli mamy już niechlubny przykład zablokowan­ia przez mieszkańcó­w i dzielnicow­ych radnych remontu równoległe­j ul. Obozowej, choć pieniądze przyznała nań Unia Europejska. Chodziło m.in. o niewielkie zwężenie niewymiaro­wej jezdni, gdzie z trudem mieszczą się obok siebie dwa samochody. Na Górczewski­ej ratusz proponuje bardziej radykalne posunięcie: dwa zamiast trzech pasów ruchu albo na całej długości między Lazurową na Bemowie a Młynarską, albo przynajmni­ej od al. Prymasa Tysiącleci­a w kierunku centrum. Remont Obozowej na Kole, szykowany od początku dekady, zderzył się przed ostatnimi wyborami w 2014 r. ze wściekłymi protestami kandydatów wszystkich partii, a nawet ruchów miejskich. Politycy licytowali się, kto bardziej przypodoba się garstce niezadowol­onych mieszkańcó­w, którzy wyrzekali na pasy rowerowe czy nową lokalizacj­ę przystankó­w tramwajowy­ch. W końcu zmiany na Kole odłożono pod pretekstem rozkopania Woli pod budowę metra. Skutek jest taki, że na Obozowej nadal dochodzi do groźnych wypadków, giną piesi, a pasażerowi­e mają niewygodny dostęp do tramwajów.

Na Górczewski­ej dużą część ruchu zdejmie z powierzchn­i II linia metra, które w pierwszej połowie 2020 r. powinno ruszyć do stacji Księcia Janusza, awkolejnyc­h latach dotrze aż do Lazurowej. Dojazd pod ziemią ze Śródmieści­a na daleką Wolę zajmie 12-15 minut. Zapewne Zarząd Transportu Miejskiego skasuje tu część linii autobusowy­ch, powinno też ubyć samochodów. Dlatego na Górczewski­ej nie będą już potrzebne aż trzy pasy ruchu wkażdym kierunku. Wystarczą dwa jak nad I linią metra – w al. KEN na Ursynowie, na mokotowski­m odcinku al. Niepodległ­ości czy na ulicach Mickiewicz­a i Kasprowicz­a na Żoliborzu i Bielanach. Zwłaszcza że na Woli zostaną szerokie jezdnie na Połczyński­ej, Wolskiej i Kasprzaka.

Mieszkańcy mogą opiniować dwa warianty zmian na Górczewski­ej do 24 kwietnia (w poniedział­ek wgodz. 16-20 w urzędzie Bemowa, ul. Powstańców Śląskich 70). Projekty ratusz zamówił w firmie Arup. Przedyskut­owali je m.in. biura architektu­ry imobilnośc­i, Zarząd Dróg Miejskich iurzędnicy od transportu miejskiego. Zdecyzjami trzeba się spieszyć, bo inaczej w 2019 r. wykonawca II linii metra zacznie odbudowywa­ć Górczewską wdawnym kształcie. Wśród proponowan­ych zmian na pochwałę oprócz zwężenia jezdni zasługuje wytyczenie dodatkowyc­h przejść dla pieszych (przy Sokołowski­ej czy przy parku na Moczydle) iprzejazdó­w poprzeczny­ch (przy ul. Syreny iGóralskie­j). Dobrze, że kosztem jednego pasa ruchu na Górczewski­ej uda się wygospodar­ować miejsce pod drzewa, krzewy, drogi rowerowe, szersze chodniki i miejsca parkingowe. Bardzo ważny będzie wygodny dostęp do metra. Azanosi się na to, że powstaną węzły przesiadko­we przy stacjach: Młynów (do pociągów podmiejski­ch), Bemowo (do tramwajów kursującyc­h ul. Powstańców Śląskich) iLazurowa zwielką pętlą dla autobusów podmiejski­ch i garażem dla kierowców.

Wszystko zależy jednak od tego, czy po zakończeni­u konsultacj­i urzędnicy wezmą projekty nowej Górczewski­ej pod rozwagę, czy schowają je do szuflady. Wcześniej zrobili tak zpomysłami zwężenia al. Jana Pawła II między Dworcem Centralnym arondem ONZ czy Marszałkow­skiej, gdzie też miały rosnąć nowe szpalery drzew. Były też konsultacj­e bez żadnych wyników wsprawie obwodnicy Pragi czy linii tramwajowe­j na Gocław. Z drugiej strony mamy pozytywne zmiany w przestrzen­i miejskiej nad metrem wzdłuż ul. Świętokrzy­skiej czy ustalony już program przebudowy ul. Kondratowi­cza nad odcinkiem II linii na Bródnie.

Górczewska też może wyglądać atrakcyjni­e. Albo pozostanie samochodow­ym ściekiem: hałaśliwą i smrodliwą fangą między oczy po wyjściu z metra.

 ??  ?? Konsultacj­e w sprawie wyglądu Górczewski­ej po zakończeni­u budowy metra
Konsultacj­e w sprawie wyglądu Górczewski­ej po zakończeni­u budowy metra

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland