Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

AKTYWIŚCI I LEWICA LICZĄ SZABLE

-

Lewica i ruchy miejskie wystartują osobno w wyborach samorządow­ych czy się dogadają? Na razie koalicja tworzona przez Miasto Jest Nasze nie chce Jana Śpiewaka jako kandydata na prezydenta. Czy ruchy miejskie poprą Justynę Glusman, a Partia Razem – Śpiewaka?

– Plan minimum to wprowadzen­ie pięciu, sześciu radnych do rady miasta. Tak by PO nie miała większości, bo dotychczas­owy układ jest zły dla Warszawy. Szanse ma tylko szeroka koalicja ruchów miejskich, Partii Razem, Zielonych, Inicjatywy Polskiej – mówi Jan Śpiewak, radny Śródmieści­a ilider stowarzysz­enia Wolne Miasto Warszawa. – Jestem gotów wystartowa­ć na prezydenta ibyć kandydatem takiej koalicji.

– Faktem jest, że Jan Śpiewak jest najbardzie­j rozpoznawa­lną postacią z ruchów miejskich wWarszawie. Pytanie, czy to wystarczy? Najważniej­sze, aby była to osoba akceptowan­a przez całe środowisko i gwarantują­ca realizację naszego programu – stwierdza Justyna Glusman, działaczka stowarzysz­enia Ochocianie.

Listy bez partyjnych szyldów

Ochocianie są już w koalicji Ruchów Miejskich dla Warszawy, która powstała wmarcu. Poza nimi jest w niej pięć innych organizacj­i. Największa to Miasto Jest Nasze, stowarzysz­enie powołane w 2013 r. przez Śpiewaka. Przed rokiem odszedł z niego w atmosferze konfliktu. Wzajemne animozje są dziś jedną z przeszkód, by Śpiewak mógł być wspólnym kandydatem ruchów miejskich.

Śpiewak: – Powołanie koalicji Ruchy Miejskie dla Warszawy było dla mnie zaskoczeni­em. Przez dwa miesiące trwały rozmowy w szerszym gronie i nagle kilka organizacj­i ogłasza jej powstanie.

Rozmowy, jak się dowiadujem­y, wciąż się toczą, ale atmosfera jest gęsta. Biorą w nich udział Partia Razem, Zieloni, Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej (w Warszawie jej przedstawi­cielką jest radna Paulina Piechna-Więckiewic­z) i lokalne organizacj­e z Bielan, Wilanowa oraz Woli. Chodzi o przystąpie­nie do koalicji Ruchy Miejskie dla Warszawy. Albo stworzenie nowego tworu, np. komitetu wyborczego wyborców.

Jak taka koalicja może wyglądać? Ruchy miejskie chcą być w niej siłą dominującą. Działacze Razem i Zielonych dostaliby dobre miejsca na listach, ale startowali­by bez partyjnego szyldu. – W partiach jest dużo wartościow­ych ludzi. Jesteśmy gotowi zaprosić na listy tych, którzy zgadzają się znaszym programem. Ale nie zdecydowal­iśmy się wchodzić w kolację z partiami jako takimi. Uważamy, że naszą wartością jest różnorodno­ść w sprawach światopogl­ądowych, a jednorodno­ść w temacie miejskim – tłumaczy Justyna Glusman.

– Ruchy miejskie w obecnej postaci nie są stricte lewicowe, choć wielu z nas ma lewicowe poglądy. Ja o sobie mówię: racjonalny lewak. Współpracu­jemy z osobami, z którymi różnimy się w poglądach na temat relacji państwo – Kościół czy praw osób homoseksua­lnych – mówi Jan Mencwel, prezes MJN. Dodaje: – Próbujemy stworzyć formułę, w której na wspólnych listach do rady miasta i dzielnic odnajdą się członkowie lewicowych partii polityczny­ch i działacze ruchów miejskich. Partiom zostawiamy wybory do sejmiku województw­a. Nasza koalicja nie wystawi w nich kandydatów.

Dwie listy to katastrofa

Od uczestnika tych rozmów dowiadujem­y się, że Partia Razem nie chce chować swojego logo. I że przystąpie­nie do koalicji to jak kupowanie kota wworku, bo wciąż nie jest znany jej kandydat na prezydenta miasta. Ustaliliśm­y, że może to być Justyna Glusman. – Nie mam powodu, żeby zaprzeczać albo potwierdza­ć – komentuje. – Piłka jest w grze.

Jeden z uczestnikó­w rozmów: – To osoba szerzej nieznana, bez charyzmy. Nie będzie lokomotywą, która pociągnie listy.

Partia Razem, jak się nieoficjal­nie dowiadujem­y, ma też rozmawiać zJanem Śpiewakiem. Niewyklucz­one, że powstanie inna koalicja: Razem iWolne Miasto Warszawa, do niej mogliby też przystąpić Zieloni i Inicjatywa Polska. Kandydatem na prezydenta ma być Śpiewak. W ostatnim sondażu Kantara ma on od 5 do 7 proc. poparcia i jest czwarty, za Ryszardem Kaliszem, który nie wiadomo, czy w ogóle rozważa kandydowan­ie z poparciem SLD.

Jeżeli będą dwie listy, walka będzie się toczyć o podobny elektorat. To znacznie zmniejszy szanse, że w radzie miasta będzie to trzecia – po PO i PiS – licząca się siła.

Od kilku osób usłyszeliś­my, że gdyby rozmowy się powiodły i powstał komitet wyborczy wyborców, kompromiso­wą kandydatką na prezydenta może zostać Paulina Piechna-Więckiewic­z. Sama nie chce zabierać głosu w tej sprawie. Mówi jedynie: – Dwie osobne listy mogą się okazać katastrofą.

Oficjalnie ani Partia Razem, ani Zieloni nie chcą mówić, którego kandydata chcą poprzeć wwyborach na prezydenta stolicy: Śpiewaka, Glusman czy Piechnę-Więckiewic­z.

Dagmara Misztela z Zielonych: – Gdyby organizacj­e, które rozmawiają opowołaniu koalicji, miały poparcie w sondażach na poziomie 40 proc., mogłyby myśleć oosobnym starcie. Ale tak nie jest. Przy tak zbliżonych programach brak porozumien­ia to byłaby nieodpowie­dzialność wobec naszych wyborców.

Mateusz Olechowski z Partii Razem: – Mamy nadzieję, że w ciągu kilku tygodniu się dogadamy i wystawimy do rady miasta wspólną listę sił lewicowych i ruchów miejskich. Jak najszersza koalicja ze wspólnym kandydatem bądź kandydatką na prezydenta to dla nas priorytet, bo tylko ona ma szansę rozbić duopol PO i PiS.

 ??  ?? JAN ŚPIEWAK i jego Wolne Miasto Warszawa mają rozmawiać o koalicji z Partią Razem, Zielonymi i Inicjatywą Polską. Byłby jej kandydatem na prezydenta
JAN ŚPIEWAK i jego Wolne Miasto Warszawa mają rozmawiać o koalicji z Partią Razem, Zielonymi i Inicjatywą Polską. Byłby jej kandydatem na prezydenta
 ??  ?? JUSTYNA GLUSMAN mogłaby być kandydatką na prezydenta koalicji Ruchów Miejskich dla Warszawy, która też rozmawia o wspólnych listach z lewicą
JUSTYNA GLUSMAN mogłaby być kandydatką na prezydenta koalicji Ruchów Miejskich dla Warszawy, która też rozmawia o wspólnych listach z lewicą
 ??  ?? PAULINA PIECHNA-WIĘCKIEWIC­Z może zostać kompromiso­wą kandydatką na prezydenta, jeśli powstanie szeroki komitet wyborczy wyborców
PAULINA PIECHNA-WIĘCKIEWIC­Z może zostać kompromiso­wą kandydatką na prezydenta, jeśli powstanie szeroki komitet wyborczy wyborców

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland