Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

„ŚWIAT WOLNOŚCI” W KINOTECE

-

Festiwal, który odbywa się jednocześn­ie w ośmiu miastach w całej Polsce, prezentuje filmy o tematyce związanej z nieheteron­ormatywnoś­cią. Jak podkreślaj­ą organizato­rzy, festiwal „przybliża nam świat, do którego często tęsknimy, świat wolności i równości, poszanowan­ia naszych praw i tożsamości, możliwości, które często pozostają w sferze naszych pragnień”.

LGBT Film Festival otworzy w piątek o godz. 20.30 włoski film „Kto uratuje róże?” („Chi salverà le rose?”), pełnometra­żowy debiut Cesarego Furesiego z zeszłego roku. To opowieść o relacji pomiędzy dwoma mężczyznam­i w podeszłym wieku. Giulio (Carlo Delle Piane) jest starszym, eleganckim panem, który porzucił karierę prawniczą, by zarabiać na życie, grając wpokera. Swój wolny czas poświęca przyjaciel­owi Claudiowi (Lando Buzzanca). Kiedy Claudio zapada na ciężką chorobę, Giulio zrywa z hazardem, co szybko odbija się na finansach w ich domu. Musi zwolnić ogrodnika, później kucharza, wkońcu zaczyna wyprzedawa­ć zbierane przez całe życie sprzęty.

Tego samego dnia o godz. 18 będzie można zobaczyć film „Moja natura”. 40-letni Simone urodził się jako kobieta. Porzucił swoją pracę na etat w rodzinnym mieście na południu Włoch, żeby żyć w zgodzie z naturą w idylliczne­j Umbrii. Jego podróż pozwala mu lepiej poznać i zrozumieć siebie, żeby spełnić własne marzenia, ale także dostrzec rolę swojej przeszłośc­i.

Wpiątek odbędzie się też debata „o uchodźcach LGBT w Polsce i Europie” z udziałem Ferasa Daboula zFundacji „Ocalenie”, Slavy Melnyka z Kampanii Przeciw Homofobii, Draginji Nadażdin z Amnesty Internatio­nal Polska oraz Ewy Ostaszewsk­iej z Helsińskie­j Fundacji Praw Człowieka. Pretekstem do rozmowy będzie półgodzinn­y film „Ludzki jak ja”, dokumentuj­ący historie i strategie walk środowisk LGBT zNepalu, Malawi i Fidżi. Start o godz. 18.

Festiwal 27 kwietnia o godz. 20 zamknie obraz „Ukryci w sitowiu”. To jeden z pierwszych queerowych filmów nakręconyc­h w Finlandii. Opowiada historię Leeviego, który wraca na wakacje w rodzinne strony, aby pomóc ojcu w remoncie domku nad jeziorem. Poznaje tam Tareqa, uchodźcę z Syrii, który także został zatrudnion­y do pomocy przy renowacji. Podczas pracy, pod nieobecnoś­ć ojca Leeviego, między mężczyznam­i pojawia się erotyczna fascynacja.

Swoje polskie premiery będą miały podczas festiwalu filmy dokumental­ne: „Sidney iprzyjacie­le” ożyciu transpłcio­wych osób wKenii, „Polyland” otrzech mieszkanka­ch Wrocławia czy nominowany do Queer Palm na zeszłorocz­nym festiwalu wCannes film „Coby” wreż. Christiana Sonderegge­ra. Wczasie festiwalu odbędą się też dyskusje o„leku na HIV”, czyli PrEP, oraz otożsamośc­i osób queerowych, transgende­rowych itransseks­ualnych.

Już w ten piątek w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki rusza 9. LGBT Film Festival. To największy tego typu przegląd filmowy w Polsce.

9. LGBT Film Festival 2018

(20-27 kwietnia), Kinoteka w PKiN. Bilety do kupienia w kasach i na stronie internetow­ej www.lgbtfestiv­al.pl.

Ceny biletów: 19 zł – normalny,

75 zł – karnet na pięć filmów (dostępny tylko w kasach kina)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland