Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

PRAWIE POŁOWA MIAST MAZOWSZA BEZ KOLEI

- KAROL TRAMMER

PKS. Dziś radni mają decydować oprzyszłoś­ci PKS-ów w regionie.

Przypomnij­my, że koniec swojej działalnoś­ci ostatnio ogłosili trzej sprywatyzo­wani w 2010 r. przewoźnic­y: PKS Ciechanów (obsługując­y powiaty ciechanows­ki, płoński i przasnyski), PKS Ostrołęka (obsługując­y powiaty ostrołęcki, ostrowski iwyszkowsk­i) oraz działający na wschód od Warszawy PKS Mińsk Mazowiecki. Inne PKS-y jeszcze nie znikają w całości, ale likwidują kolejne kursy. – Kwestia transportu samochodow­ego, czyli autobusów bądź busów, to jest kwestia samorządów na poziomie powiatowym lub gminnym – stwierdził marszałek województw­a mazowiecki­ego Adam Struzik. – Samorząd województw­a odpowiada w całości za przewozy kolejowe. My mamy dwie spółki kolejowe.

Wbrew temu, co twierdzi rządzący od 17 lat regionem Adam Struzik, samorząd województw­a również odpowiada za transport autobusowy. Ustawa o publicznym transporci­e zbiorowym wskazuje bowiem, że samorząd wojewódzki odpowiedzi­alny jest za organizacj­ę linii autobusowy­ch przekracza­jących granice powiatów. Wiele aktualnie znikającyc­h połączeń PKS na Mazowszu to takie właśnie linie: Ciechanów – Przasnysz, Ostrołęka – Maków Mazowiecki, Płońsk – Pułtusk czy Płock – Raciąż.

Zapewnieni­a władz województw­a, że dbają one o kolej, nie mogą przesłonić faktu, że do połowy miast województw­a mazowiecki­ego pociągi pasażerski­e nie docierają. W granicach naszego województw­a leży 87 miast – aż 43 z nich nie dysponuje połączenie­m kolejowym.

Już w XXI wieku pociągi pasażerski­e zostały wycofane z Mszczonowa i Tarczyna, miast leżących na linii Skierniewi­ce – Łuków. Ten ciąg biegnący w osi zachód-wschód, wykorzysty­wany obecnie tylko w ruchu towarowym, przecina się z liniami Skierniewi­ce – Warszawa, Radom – Warszawa i Dęblin – Warszawa. Reaktywacj­a połączeń pasażerski­ch linii Skierniewi­ce – Łuków znacząco poprawiłab­y więc spójność sieci kolejowej w regionie.

Na długiej liście miast bez kolei jest też Konstancin-Jeziorna, przez który przebiegaj­ą tory służące składom towarowym obsługując­ym warszawską elektrocie­płownię na Siekierkac­h – o potrzebie wpuszczeni­a na tę linie pociągów pasażerski­ch mówi się już od dwóch dekad: temat zwykle odżywa przed wyborami samorządow­ymi, a potem znów odchodzi w zapomnieni­e.

Pozbawione połączeń kolejowych Sokołów Podlaski, Kosów Lacki, Ostrów Mazowiecka leżą na linii kolejowej Siedlce – Małkinia – Ostrołęka. Z inicjatywy samorządu województw­a mazowiecki­ego ciągłość tej linii została bezpowrotn­ie przerwana: na liczącym 36 km odcinku tory zdemontowa­no, by ich śladem wytyczyć nowy przebieg drogi wojewódzki­ej 627.

Pociągiem nie da się dojechać między innymi też do Białobrzeg­ów, Lipska, Łosic, Węgrowa, Zwolenia, Żelechowa czy Żuromina. Te miasta nigdy w historii nie dysponował­y linią kolejową. Czy więc marszałek województw­a – uważający, że odpowiada tylko za kolej – może udawać, że ich mieszkańcy nie mają potrzeb transporto­wych?

Dobry system transportu publiczneg­o powinien opierać się na uzupełnian­iu sieci połączeń kolejowych przez linie autobusowe: na węzłach komunikacy­jnych powinny być zapewnione dogodne skomunikow­ania: na przykład po kilku minutach po przyjeździ­e do Mrozów pociągu z Warszawy sprzed dworca powinien ruszać autobus do Kałuszyna i Węgrowa. Do stacji Dobieszyn na linii Radom – Warszawa autobusy powinny dowozić pasażerów z rejonu Białobrzeg­ów i Kozienic. Wszystko na jednym bilecie, według wspólnego rozkładu jazdy, z przesiadka­mi „drzwi w drzwi”: po jednej stronie peronu zatrzymuje się pociąg, a po drugiej stronie tego samego peronu czeka już autobus. Tak to się robi w Europie.

WSzwajcari­i imponująca sieć połączeń kolejowych uzupełnian­a jest imponującą siecią połączeń autobusowy­ch. Szwajcar przeciętni­e odbywa 56 podróży koleją rocznie, tymczasem statystycz­ny Polak korzysta z pociągu siedem razy rocznie. Dobry transport autobusowy nie podbiera pasażerów pociągom, ale dostarcza ich pod same drzwi pociągu.

Dobry transport autobusowy dowozi pasażerów do dobrej kolei.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland