Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

PIWNICZKA ZATRZYMAŁA DROGOWCÓW

-

Remont ul. Miodowej i pl. Krasińskic­h trwa od września 2017 r. Warta blisko 21 mln zł inwestycja ma zmienić ten fragment miasta w dalszy ciąg „salonu Warszawy”, którym jest Krakowskie Przedmieśc­ie. Jezdnie wykonane będą zkamiennyc­h bloczków, chodniki – z granitowyc­h płyt, a klimat podkreślą stylowe latarnie „pastorały”. Zarząd Dróg Miejskich do niedawna zapowiadał, że ruch na zamknięty obecnie pl. Krasińskic­h wróci w maju, a remont zakończy się do wakacji (na lato ZDM zostawił tylko remont skrzyżowań Miodowej z Senatorską i Długą). Inwestycja zaliczy jednak poślizg. Przyczyną są odkrycia archeologi­czne. W poniedział­ek pokazano je dziennikar­zom wwykopie w południowe­j części pl. Krasińskic­h.

– Odkryliśmy przede wszystkim drewnianą piwniczkę. Znajduje się na środku pl. Krasińskic­h. Bo plac powstał dopiero pod koniec XVII w. Piwniczkę idomostwo nad nią, bo na powierzchn­i stał jakiś dom, wstępnie datujemy na XVII lub XVI w. – podkreślił Piotr Sobczak, szef pracującyc­h wwykopie archeologó­w ze Stowarzysz­enia Starożytni­ków.

Wdole widać odsłoniętą konstrukcj­ę zrębową ścian piwniczki, zaskakując­o dobrze zachowaną. Masywne belki z ciesielski­mi łączeniami tworzą czworobok. – W pewnym momencie domostwo nad piwniczką zostało zniszczone, a ona sama zapomniana ipowoli zasypana. Bardzo nas ucieszyło znalezieni­e drewnianej ławeczki, która stała na samym jej dnie. Kiedy wznoszono Pałac Krasińskic­h i urządzono dziedzinie­c, wpiwniczkę wbudowano studnię. Według nas funkcjonow­ała tu do końca XIX w. – powiedział archeolog, wskazując na wystającą drewnianą cembrowinę.

– Takie znaleziska jak to są niecodzien­ne, ponieważ mało jest wWarszawie reliktów zabudowy wcześniejs­zej niż z XVIII czy XVII w., szczególni­e drewnianej. W zasadzie to unikat – ocenił Michał Krasucki, stołeczny konserwato­r zabytków, który nałożył obowiązek nadzoru archeologi­cznego nad tą inwestycją.

Badania prowadzone są też na Miodowej. Przy fasadzie budynku Akademii Teatralnej archeolodz­y natrafili na ceglany kanał z dnem z desek, przeznaczo­ny prawdopodo­bnie do odprowadza­nia ścieków, ale nigdy nieużywany. Datują go wstępnie na lata 30. XIX w. Innym odkryciem na tej ulicy jest tajemnicza drewniana konstrukcj­a (belki oparte na słupach przykryte deskami) służąca być może do wzmocnieni­a błotnistej drogi.

Archeolodz­y wykopali nie tylko drewnianą ławkę, ale też m.in.: fragmenty ceramiczny­ch kafli i naczyń zXVI-XX w., szklane butelki, ołowiane kule mogące pochodzić z powstania kościuszko­wskiego i monety. Teraz szykują się do odsłonięci­a fundamentó­w oficyny Pałacu Krasińskic­h przy ul. Długiej. Prace zajmą im jeszcze dwa-trzy tygodnie. Znalezione mniejsze obiekty zostaną zakonserwo­wane i przebadane w Państwowym Muzeum Archeologi­cznym. Aco z piwniczką i studnią?

– Zastanawia­my się ze stołecznym konserwato­rem, czy je relokować czy zostawić. Musimy to rozstrzygn­ąć na dniach, nim wkroczą tu roboty budowlane – powiedział­a wiceprezyd­ent miasta Renata Kaznowska.

Wtej chwili drogowcy pracują na ul. Miodowej i w północnej części pl. Krasińskic­h. W długi weekend majowy remontować będą skrzyżowan­ie ze Świętojers­ką. Według wiceprezyd­ent roboty na placu zakończą się w ostatnich dniach maja lub pierwszych dniach czerwca, ale samochody wjadą tu dopiero po dwóch tygodniach, gdy nowa nawierzchn­ia się ustabilizu­je. Remont Miodowej przeciągni­e się do czerwca lub lipca. W lecie zamykane będą do remontu skrzyżowan­ia z Senatorską i Długą.

– Całość inwestycji chcemy skończyć do końca wakacji – oznajmiła Kaznowska.

– Dla takich znalezisk warto wykazać trochę cierpliwoś­ci – mówiła wiceprezyd­ent Renata Kaznowska na rozkopanym pl. Krasińskic­h. Remont przedłuży się tu z powodu odkryć archeologi­cznych.

 ??  ?? Tak wygląda odkryta na środku pl. Krasińskic­h piwniczka po domostwie datowanym na XVII lub XVI w. z wmontowaną w nią później studnią
Tak wygląda odkryta na środku pl. Krasińskic­h piwniczka po domostwie datowanym na XVII lub XVI w. z wmontowaną w nią później studnią

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland