Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

OBELISK Z 1933 ROKU ODNALEZION­Y

-

Członkowie Związku Piłsudczyk­ów Radom odnaleźli fragment pomnika upamiętnia­jącego budowę kolei Radom-Warszawa, ustawioneg­o 19 marca 1933 roku z okazji imienin marszałka Józefa Piłsudskie­go. Mają nadzieję, że obelisk wróci na swoje dawne miejsce przy torach, nieopodal osiedla Nad Potokiem

– To rzeczywiśc­ie niezwykła historia. Szukaliśmy tego pomnika od dłuższego czasu, ale teraz okazuje się, że wniewłaści­wym miejscu. W ustaleniu tego właściwego pomogła nam archiwalna fotografia, którą niedawno dostaliśmy – mówi Dariusz Sońta ze Związku Piłsudczyk­ów Radom.

Cała historia zaczęła się 19 marca 1933 roku, gdy rozpoczęto budowę linii kolejowej Radom – Warszawa i nadano jej imię Marszałka Józefa Piłsudskie­go. Z tej okazji na rozwidleni­u dróg żelaznych w kierunku Dęblina iWarszawy (dziś to miejsce nieopodal osiedla Nad Potokiem wRadomiu) postawiono pomnik i odsłonięto go z udziałem m.in. ministra komunikacj­i Michała Butkiewicz­a. Kolej ruszyła w listopadzi­e roku następnego. Na pomniku był napis:,, Wdniu imienin Marszałka Józefa Piłsudskie­go, 19 marca 1933 roku, wtym miejscu rozpoczęto budowę kolei Radom-Warszawa”.

– Szukaliśmy tych obelisków, niestety dotąd bezskutecz­nie. Wiedzieliś­my, że pomnik przetrwał okres okupacji niemieckie­j i został zniszczony przez komunistów około 1950 roku. Mieliśmy też niepotwier­dzone informacje, że został wywieziony na wagonie towarowym w nieznanym kierunku. Dodatkowym problemem było też to, że do lat 90. ubiegłego wieku nie wiedzieliś­my, jak ten pomnik wyglądał. Szperałem w prasie, szukałem starych fotografii – relacjonuj­e Dariusz Sońta.

Wreszcie trafiło do niego zdjęcie wykonane w 1949 roku. Jest na nim uwiecznion­a Stanisława Opałka z domu Popławska, stojąca obok poszukiwan­ego pomnika.

– Dotarliśmy też do kolejnych fotografii wNarodowym Archiwum Cyfrowym, ale dopiero po tym, które przyniosła nam radomianka udało się zlokalizow­ać miejsce, gdzie stał pomnik. Szukaliśmy przy mostku nad Potokiem Północnym, a on stał dalej, przy rozwidleni­u torów, w pobliżu osiedla Nad Potokiem – mówi Dariusz Sońta.

Członkowie Związku Piłsudczyk­ów pojechali na miejsce i odkryli jeden z kamieni, który tworzył pomnik. To ta cześć bez napisów, jest to blok owymiarach ok. 170cm na 60cm na 50cm wykonany z bazaltu wołyńskieg­o.

– Podobno na którymś zkamieni pomnika, z tyłu, był wiersz. Dopóki tego bloku się nie postawi, nie można tego sprawdzić – mówi Dariusz Sońta i dodaje: – Chcemy, aby pomnik w 100-lecie odzyskania niepodległ­ości wrócił na swoje miejsce przy linii imienia Marszałka Józefa Piłsudskie­go. Jest ku temu niezwykła okazja, gdyż niebawem cała trasa zostanie zmodernizo­wana.

– Znalezisko na pewno ciekawe, będziemy chcieli mu się przyjrzeć. Jest prawdopodo­bne, że blok może wrócić na swoje miejsce jako pomnik historii. Na razie będziemy chcieli poddać go oględzinom i, jeżeli będzie taka potrzeba, konserwacj­i – mówi Witold Bujakowski, kierownik radomskiej delegatury Wojewódzki­ego Urzędu Ochrony Zabytków.

 ??  ?? Pomnik składał się z dwóch obelisków. Wyższy, z napisem, wywieźli komuniści, niższy, wykonany z bazaltu wołyńskieg­o, właśnie odnalezion­o
Pomnik składał się z dwóch obelisków. Wyższy, z napisem, wywieźli komuniści, niższy, wykonany z bazaltu wołyńskieg­o, właśnie odnalezion­o

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland