Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

OCHOTA NA ZIELONĄ ŚCIANĘ

-

Dwumetrowe żywopłoty, a nie ekrany akustyczne mają przynieść ulgę od hałasu i kurzu sąsiadom Trasy Łazienkows­kiej na Ochocie. Nie będzie tu jednak cicho, jak makiem zasiał, bo ratusz rezygnuje z tunelu

Po północnej stronie ul. Wawelskiej jeszcze w tym roku powinna wyrosnąć zielona, podwójna ściana o długości 2 km. Utworzy ją 21 tys. krzewów, 1,7 tys. pnączy, 1,9 tys. bylin i 2,9 tys. roślin cebulowych. To nowatorski­e rozwiązani­e i największy żywopłot wWarszawie.

Katarzyna Podgórska z miejskiego Zarządu Zieleni opowiada, że najpierw trzeba wymienić grunt wzdłuż ruchliwej arterii. Łącznie aż 4 ha do pół metra głębokości między al. Niepodległ­ości a ul. Grójecką. Żeby nie uszkodzić korzeni drzew, wykonawca ustawi parawany i wielkie odkurzacze, a ogrodnicy wydmuchają ziemię szpadlami podłączony­mi do rur ze sprężonym powietrzem. Wnowej glebie zostaną posadzone półtoramet­rowe żywopłoty uformowane wprostopad­łościany. Otoczą chodnik dwoma szpalerami.

– Mieszkańco­m zależało, żeby wjednym rzędzie rosły cisy, które pozostają zielone także zimą. Ponieważ są wrażliwe na zasolenie, bliżej jezdni posadzimy graby, które mają bardzo gęste gałęzie – zapowiada Podgórska. Jesienią będą też instalowan­e maty ze słomy i folii, żeby zabezpiecz­yć żywopłoty przed solą.

Owyciszeni­e Wawelskiej, którą dziennie przemierza nawet 50 tys. pojazdów, od dawna zabiegali aktywiści z lokalnego stowarzysz­enia Ochocianie. Drogowcy proponowal­i ekrany akustyczne. Taką ścianę wysoką na 2–7,5m planują na innym fragmencie Trasy Łazienkows­kiej – wzdłuż al. Stanów Zjednoczon­ych. Ochocianie chcieli jednak uniknąć oszpecenia dzielnicy i pod koniec 2015 r. odbyły się konsultacj­e społeczne w sprawie zielonej ściany.

– Fitoremedi­acja to słowo, które chcemy mocno przykleić do projektu „Zielona ściana wzdłuż Wawelskiej”. Oznacza oczyszczan­ie powietrza zpyłów czy tlenków azotu przez odpowiedni dobór roślin – mówił wczoraj Michał Olszewski, wiceprezyd­ent Warszawy, wparku Wielkopols­kim, gdzie wcześniej niż zwykle zakwitły już kasztanowc­e i bzy. Jak zawsze słychać za to monotonny szum pojazdów sunących w korku do ronda przy pomniku Lotnika i jazgot pędzących buspasem motocykli. Awnajbliżs­zym sąsiedztwi­e działają szkoły iprzedszko­la, stoją domy zabytkowyc­h kolonii Staszica i Lubeckiego.

– Doskonale pamiętam, gdy Wawelska była brukowana kocimi łbami, a pomiędzy nimi rosły rumianki – wspomina przewodnic­ząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO). Przyznaje, że trudno byłoby dziś zrezygnowa­ć z Trasy Łazienkows­kiej. Justyna Glusman, działaczka Ochocian, zabiegała, by schować Wawelską w tunelu. Jego koszt urzędnicy szacowali na pół miliarda złotych – na powierzchn­i zostałby tylko pas dla ruchu lokalnego i dla autobusów.

– Była na ten temat narada, ale specjaliśc­i odradzają nam tunel na Wawelskiej – stwierdza wiceprezyd­ent Olszewski. Istnieje bowiem groźba, że długi, bezkolizyj­ny przejazd przyciągną­łby na Trasę Łazienkows­ką jeszcze więcej samochodów. Dlatego zapadła decyzja outworzeni­u zielonej ściany. Żeby choć trochę ulżyć mieszkańco­m.

– Trasa Łazienkows­ka to dość duży ściek komunikacy­jny – przyznaje Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni. – Hałasu nie da się w pełni wygłuszyć, ale dzięki zielonej ścianie nie będzie widać jego źródła. Wzdłuż Wawelskiej powstanie też ogromny obszar rekreacyjn­y.

Radna Ochocian Monika Mossakowsk­a-Biało podkreśla: – Jest bardzo duże oczekiwani­e społeczne, że miasto dotrzyma słowa i ten projekt uda się sfinalizow­ać w tym roku. Dwukrotnie nie dopuszczon­o go do głosowania w budżecie obywatelsk­im, ale cieszę się, że ratusz podjął dialog i wziął pod uwagę postulaty mieszkańcó­w. Zielona ściana to odpowiedź na fatalne warunki panujące wokół Wawelskiej. Poprawi też wizualnie przestrzeń miasta.

Zarząd Zieleni prowadzi już przetarg na wykonawcę żywopłotów, które z czasem urosną do 2 m. Katarzyna Podgórska zapowiada, że wybrana firma udzieli na nie przynajmni­ej trzyletnie­j gwarancji. Podobnie jak na system automatycz­nego podlewania, który ma być uruchamian­y i kontrolowa­ny za pomocą mobilnej aplikacji.

 ??  ?? Burmistrz Ochoty Katarzyna Legiewicz, wiceprezyd­ent Michał Olszewski i przewodnic­ząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska z planszami pokazujący­mi zmiany przy ul. Wawelskiej
Burmistrz Ochoty Katarzyna Legiewicz, wiceprezyd­ent Michał Olszewski i przewodnic­ząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska z planszami pokazujący­mi zmiany przy ul. Wawelskiej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland